Yarım Hoca Dinden, Yarım Doktor Candan Eder

19 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1254 defa okundu.
Yarım Hoca Dinden, Yarım Doktor Candan Eder

İmamın İşi Nedir?

Fetva ya da ders adı altında muktedir kılınmak istenen örgütlü mezhep siyasetidir. Bu siyasetin amacı da, açık söylemek gerekirse din kılıklı dikta inşa etmektir. (Alıntı Oda Tv)

İmamın işi nedir sorusunun karşılığı. Din adamlığı. Din adamlığı, Din ile alakalı olan işleri yapan kişi. Birileri imamlığı meslek edinmiş ise bu adamların siyasetle, politikayla ne işi olur. Hutbede halkın karşısına çıkıp siyasi iktidarın inisiyatif alanı içinde olan bir şeylerin değişeceğini ve bu değişiklikle birlikte her şeyin değişeceğini farklı akreditasyonlarla cami cemaatine vaiz gibi anlatmak bu adamların işi değil. Bunlar böyle bir işe memurda değiller. İmamlığın sizce siyasetle ilintili böyle bir misyonumu var? Durumdan vazife çıkartmak, sadece uşakların işidir.

İmam efendileri emekli olursunuz. Caminin anahtarını bir başkasına teslim edersiniz… Sonra; ortaya çıkar; siyaseten şakır mısın, öter misin ne yaparsanız yapın. Siyasetçinin borazanında nefes tüketirsen alay konusu olursun. Tenkit edilirsin. Bunu bileceksin. Birileri senin borazanından keyif alabilir. Ben ve benim gibi camiye gelen insanlar senin borazanından çıkan peşrevi dinlemek zorunda değil. Ben camiye inancımı, dinimi yaşamaya geliyorum. Siyaset dinlemek için değil.

Her cuma bir bahane ile cami çıkışında kapıda para toplamak. Rezaletin daniskalığı. En büyük bütçeye sahip Diyanet başkanlığı imamları dilenciliğine alet ediyorsa ve sizlerde alet oluyor adına emir böyle diyorsanız. Diyecek çok şey varda diyemiyorum. Kırşehir’de bir zamanlar bir müftü bu para toplama işiyle, dubleks lojman ve kendisine makam biniti almıştı. Olay ortaya çıkınca vali emir verdi diyerek işin içinden sıyrılmaya kalkmıştı. Bu müftünün dosyasını açtım. Adamın meslek hayatı boyunca yediği naneleri 15 gün süreyle yazdım. Bitmedi… Müftülük personelinin çoğu bilir o yazıları.

Cumhurbaşkanı iktidarı eleştirenlere verdiği cevap Üniformanı çıkar gel siyaset yap. Cübbeni çıkart gel siyaset yap. İstifa et gel siyaset yap. Hat da teröriste dahi bu çağrıyı yapmıştı. Dağdan in gel siyaset yap. Doğrumuydu bu çağrı? Evet. Doğruysa ne menen şeydir ki bu ülkenin, camileri, okulları, üniversiteleri iktidarın üçüncü dördüncü kolu gibi siyaset üretirler? Lakırdılar iktidar lehineyse sessiz kal. Yok; muhalefet içerikliyse soyunda gel. Olmaz. Kapı ya açıktır. Ya da kapalı.

Kamu kurumlarında siyaset, Okullarda siyaset, Camilerde siyaset., Kışlada siyaset, Adliye koridorların da siyaset. “Ne bu yahu”! Demeyelim mi? Bu millet siyasetsiz; eyvallah. Biliyoruz. Ama keriz değiliz. Salak olmadığımız gibi, hiçte aptal değiliz. İmam kendini çok zeki zannedip karşısındaki kalabalığı görünce atmaya başlıyor. Senin işin siyaset mi be adam? Müftüsü öyle, Başkanları da öyle olunca, imamları da böyle oluyor.

Ben ve benim gibi adamlar camiye din ile öğreti almak, ibadetini yerine getirmek için geliyor. Kimseyi cahil yerine koyacak lakırdıları vaiz niyetiyle bize kakalamaya da çalışmamalı. Politikanı içine göm. Akşam evinde, kahveye çıktığında eşinle dostunla konuş. palavralarını onlara sık. Rahatla, topluma din kisvesi altında bu sürümü yapma. Kimseyi de sizleri tenkit ediyor diye dinsiz olarak yaftalama. Sizler emir verseler de camilerde, cenazelerde siyaset yapamazsınız. Kimin kaşığını sallıyorsan çıkar gider onun tabağındaki pilava kaşık sallarsın… Kamunun tabağına, siyasetçi kaşığıyla dalma. Hiç kimse yediğin lokmayı sana helal etmez. Bilesin. Anladınız mı canım.

İmamın işi din öğretisi. İmam Hatip liselerini övmek senin işin değil. Vatan hainlerinin nasıl yetiştiğini ben senden çok daha iyi biliyorum. Bu ülkenin devlet okullarını leke sürmek ahlaksızlıktır. Bu ülkenin devlet okulları yıllarca bu ülkeye hizmet eden harika bilim ve devlet adamları yetiştirmiştir. Bu ülke önce gayrimüslim-dü-de son on beş yılda mı, Müslüman olmaya başladı! Ayıptır. Ayıp.

Hoca efendi senin işin zor. İmam bir doktor mühendis pilot nasıl bulacaksın? Hastalanınca niçin doktora gidiyorsun. Bir imama git, ameliyatını yapsın, hastalığını da tedavi etsin. Niçin otomobile biniyorsun. Eşeğe bin. Cep telefonu hiç cebinden düşmüyor. Telefon yerine, ateş yak. Niçin lüks apartman dairelerinde oturuyorsun. Git mağarada yaşa. Laikliği beğenmiyorsan çek git Arabistan’a. Seni bu yapılması gereken çağdışı yaşam özlemini hayata geçirmenden kim alı koyuyor? Mühendisler doktorlar, bilim adamları, bilişimciler, uzay tekniği fizikçisi, kimyacısı imam gibi yetişmez bilesin efendi.

Bu ülkenin camilere değil. Adam gibi müfredatı, politikası olan, Dünya normlarında dizayn ve eğitim politikası olan okullara ihtiyacı var… Bu ülkenin siyasetin arka bahçesi olmuş İmamlara değil. Çağdaş yaşamın, teknolojinin anahtarını elimize verecek bilim adamlarına, öğreticilere, öğretmenlere ihtiyacı var. Anlıyor musun? Kürsüye çıkıp karşındaki toplumu cahil görmek kadar gayri ahlaki bir düşünce olamaz. Durmadan sallıyorsun. Konuşmandan sıkılıyorum. Karşımda değilsin ki sana bağırayım. “Kes Yeter” Diye..

Devamı 21 Eylül’deki Sayımızda…

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN