Kırşehir’in son 10 Yılı… Köykentten. Çağdaş yaşama…

5 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
451 defa okundu.
Kırşehir’in son 10 Yılı… Köykentten. Çağdaş yaşama…

UZUN LAFIN KISASI!!! NERELERDEN; NERELERE GELDİK BİZ…

Kırşehir’in son 10 Yılı… Köykentten. Çağdaş yaşama…

On yıl önce yazmış olduğum bir yazımda, “Kırşehir’in Cumhuriyetten alacakları var” diye söz etmiştim. 2010 yılında Kırşehir Tapu kadastro kartlarında hala; “Nevşehir Vilayeti, Kırşehir kazası” yazıyordu…  ‘Bu utanç bu şehirde yaşayan herkese yeterde artar’ demiştim. Dönemin valisi ‘olması mümkün değil’, demişti. Bu gerçeği görmeyen, onlarca vali, Belediye Başkanları ve bu şehrin sırtından para kazanan inşaat müteahhitleri. O günlerde en büyük tepki; Türkiye’nin en genç bir Belediye başkanı Yaşar Bahçeci’den geldi. Yönettiği şehre sahiplenme duygusu. Bu duygu kendisini başarıya taşırken şehrin suliyet ini değiştirmeyi de beraberinde getirdi…

Kapısı herkese açık bir Başkan… O kapıdan geriye çevrildiğini kimse söyleyemez.

10 yılda çok şeyin değiştiğini görmek mümkün olmuyorsa. Ya gözleriniz, ya da yaşam kaliteniz bozuk. Değişimlerin varlığını ortaya koymak, anlamayanların partizan tutumlarını gözden geçirmelerini hatırlatmak gerekmez mi? Biz bu şehirde hep birlikte yaşıyorsak. Sağlıklı bir çevrede yaşamımızı sürdürüyorsak, bir değil bin kez düşünmek gerekir.

Kentsel yaşamın konfor ve sağlıklı donatılara sahip olması ve tüm bunların yerine getirilebilmesi için öncelikli olarak vizyon sahibi bir başkana ve gerekli olan araç, gereç ve teknik alt yapıya ihtiyaç vardır. Bu teknik yapı bu şehirde 10 yılda oluşturulmuş, sürdürülebilir nitelik kazandırılmıştır.

Nereden nerelere geldik biz. Daha ne olsun?

İkiz arasından, kent parka. Harabe bir Otobüs terminalinden modern bir terminale. Çamur ve pislik deryası açık Pazar yerinden kapalı, temiz, oto parklı modern Pazar yerine. Asbest borulardan, AB standartlarında temiz su şebekesine. Sokak hayvanlarının tehdit olmaktan çıkartan, rehabilite tesislerine. Sıvı atıklar, (Kanalizasyon) Yağmur suları, sistemlerinin ayrıştırılarak, arıtma tesislerine giderek deşarj edilmesine. Vahşi atık istasyonlarından Modern atık toplama ayrıştırma geri dönüşüm alanlarına. Çöp ve evsel atıkların 6 saat arayla toplanılmasına. Çarpık kentleşmeden, modern kentleşmeye. Çöp yığını sokaklardan, temiz sokaklara.

Her mahallede modern parklara. Bisiklet yollarına. Engelli geçişlerine ve yürüyüş yollarına. Trafik lambaları kavşaklara. Çamur deryası, çukurlu yollardan sert zemin onarımı kolay cadde ve sokaklara. Modern ana cadde ve bulvarlara, kaldırımlara, yol üstü geçici oto parklara. Hurdalıktan, modern makine parkına. Dolmuş rezaletinden, modern toplu taşıma araçlarına.

Madde bağımlılarının mekanı olan mezarlıklardan, mezara ve maneviyata saygılı bakımlı mezarlıklara. Şehirler arası yolculuk yapan insanların gözlerine dolan kent geçiş yolu, yürüyüş ve bisiklet yollarına.

10 yıl içinde, ne!!! Ne oldu? Ortak akıl. Basireti bağlanmamış sistem yöneticileri.

10 yıl içinde, Kırşehir; nüfus yoğunluğuna göre 50 yıl hedeflenerek, düşünen, konuşan yenilenebilir şehir planlamaya alınmış yaşamın konfor ve sağlıklı donatıların alt yapısı bugünden hazırlanmış. Sürdürülebilirlik belediyeciliğin, ekonomik, sosyal ve çevresel gelişmelerden kaynaklanan riskleri görüp doğru bir şekilde değerlendirilmesiyle de yakından ilgilimi? Evet…

Gelecek 50 yıla kentsel hizmet planlanmış ve yatırımların bu vadeye göre yapıldığı gerçek mi? Gerçek. Belediyeciliğin sürdürülebilirliği, uzun vadede kent konforuna artı değer yaratmayı amaçladığı belirgin mi? Evet.

Öyleyse bakmak yerine görmek gerekir. Çevresel etki…

Kent estetiğine yakışır, Cadde ve kaldırımları kimlikli ağaçlarla bulvara dönüştürülmesinin, ötesinde bu alanların süs bitkileriyle donatılmış olması, bakım ve idamesi için çok iyi bir planlama ve denetim sürdürülerek başarılı bir eğrinin sahibi olmak elbette tek başına olması mümkün değil. Başkan bu şehre proje üretecek kişilerin seçimini eğitim, yetenek, birikim ve diğer şehirlerde neler ürettiklerine bakarak bu şehre davet etmiş, planlamış ve başarmıştır.

Kurumsal sürdürülebilirlik; sadece ekonomik değil, çevresel ve sosyal konulardaki iş süreçlerini de içine almaktadır. Diğer bir ifadeyle kurumsal sürdürülebilirlik; ekonomik, çevresel ve sosyal gelişmelerden kaynaklanan fırsatları değerlendirip yöneterek ve riskleri bertaraf ederek, uzun vadede değer yaratan bir yaklaşımdır. Bu nedenle kurumsal sürdürülebilirliğin; çevresel, sosyal ve ekonomik konuların bütünsel bir bakış açısıyla birbirinden ödün vermeden dengeli bir şekilde yönetilmesi gerekir. Kırşehir belediyesi 10 yılda bunu başarmıştır.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; son on yıl içinde sadece yenilikçi ürün ve hizmetler üretmekle kalmayıp, aynı zamanda çevreye duyarlı üretim ve hizmet süreçleri geliştirmiştir. Bir diğer deyişle, Kırşehir Belediyesi sosyal ve çevresel sorumlulukları, üretim ve hizmet süreçlerine ve karar alma mekanizmalarına bunları dâhil ettiği Kırşehir’in aydınlanan yüzünde görmek mümkün.

Kentsel yaşamda, çağdaş yaşamın ve çağdaş şehirlerin, şehir içi Bisiklet ulaşım ağı kentin değişim yüzünü göstermektedir.

Beni eleştirmek yerine, görmemek için direnmenizin hiç bir manası yok.

Bahçeci’nin 10 yıl önce öne sürdüğü ve hayata geçirdiği projeler bugün işlevselliğini hizmet içine dönüştürmüş ise başarılı olmuştur. Kısacası firmaların kurumsal sürdürülebilirlik konusuna bir bütünsel sistem anlayışıyla yaklaşmaları gerekir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On