Dedikte Ne Oldu

26 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
716 defa okundu.
Dedikte Ne Oldu

Orası Türkiye. Burası Kırşehir.

Kırşehir Arena gazetesinde çıkan bir haber başlığı. ‘Bozkırın vadilerine yeşil vadiler kuruluyor’ kulağa ne kadar hoş ve güzel geliyor değil mi? Ortaya yine bir kandırmaca öyküsü atıldı. Yeni soygunlar ve talanlar… Birileri birazda böyle oyalansın, Gündem farklı boyutlarda kalsın.

Aşağıya yazacağım yazıyı lütfen iyi okuyun. Bu milleti nasıl kandırıp, nasıl oyalıyorlar. Gerçi yazmanında çok bir faydası yok. Çünkü bu ülkede olmadığı gibi bu şehirde de fikri takip yok. Nedenleri bu şehre, bu ülkeye yön verenlerin kimliğinden, kimliklerini okumak çok kolay. Çok değil yine aynı iktidar dönemi içinde kente yönelik olumsuzluk içeren bir yazı yayınlandığı zaman, dönemin valisi ilgili şube müdürünü ve yazının muhatabını bir araya getirir, sorgulardı. Şimdi bu yok. Bunun içindir ki; bu şehirde fikri takip yok.

Bundan 4 yıl öncesine kadar STK’ların bir kısmı İl Koordinasyon toplantılarına davet edilir dinlenirdi. Şimdi neden böyle bir davet yok derseniz; bu şehirde algı gerçeğinin olmaması, bunun ana nedeni ise fikri takip dediğimiz unsurun yokluğundandır. Günlük yaşamak. ‘Benim dediğim dedik, çaldığım düdük’ deyimi neyi anlatıyorsa. Bende oyum demektir.

Sordukta ne oldu?

Kırşehir müzesindeki sahte ürünleri yazdıkta ne oldu? Soruşturma açıldı mı! Asıllarını kim buharlaştırdı; dedikte ne oldu?

Boztepe yolu üzerinde yapılan ağaç katliamını yazdık, hatta mahkemeye verdikte ne oldu? Önce yol trafiğe kapatıldı. Ardından ağaç katliamı rahatça ve aymazca… Arsızca. Utanmazca yapıldı. Birileri koltuklarında rahat, tepkilere kulaklarını tıkadı. Bizler konuştukta ne oldu? Mahkemeden tık yok.

Eylülde bitecek olan ilçe yolu neden Ocak 2018’e uzatıldı. Devleti dolandırmanın en kolay yolu budur dedik. Dedikte ne oldu? Onlar; Ocak ayında da, kar yağdı, toprak buz tuttu, böyle oldu diyecek. Bizler demedik mi? Yine uzatacaklar, desek ne değişir. Onlar seneye kadar bu devleti tırpanlayacaklar. Milletin hakkını korumakla mükellef olan zatı muhteremler, soygunu seyrederken, yöre halkı bu eziyetin ceremesini çekecek. Ağaçlar katledildiği şekliyle kalacak. Katledilen o ağaçlar bu yıl kimlerin bacasından duman olup küresel ısınmaya katkı yapacak!!! Cevaplar cek cakla sınırlanır desem ne olur?

Bu konuyla ilgili İl Koordinasyon toplantısına girmek muhataplara sormak istedik. Katliamın, projenin, ihalenin muhatapları olan Karayolları bölge müdürüne ‘sorularımız var. Bu şehir, bu ormanlar babanızın çiftliğimi, değil mi diyelim’ dedik. Kimseden ses çıkmadı. Öyleyse çırpınmanın faydası yok. Çözüm; bir tuhaf huy sahibi olan bu millet uyanınca gelir umarım.

Yol yapan, üstlenici firma şantiyesine levha takmıyor. Bilgi levhasını takmakla mükellef dedikte ne oldu. Taktımı? Adamlar yasaları takmıyor, kaldı ki levhamı takacaklar… Yol trafiğe kapatıldı. Onlarca köy ve bir ilçe halkı yollarda rezili rüsva edildi. Kim umursadı. Yol uzadı. Yapım uzadı. Yakıt tüketimi arttı. Lastik patladı, şoför atladı, derken. Bu işten müteahhit kazanıyor. Kepazeliği yöre insanı ve Doğa çekiyor. Desek ne değişir?

Yol yapım sözleşmede hangi hususlar var dedik. İhale bedelini, planı, ihaleyi alan firmayı öğrenmek en doğal hakkımız dedik. Hakkımız çünkü o yol yapımı için benim paramı kullanıyorsunuz. Hakkımızı elbette ki sorgulayacağız. Dedik. Hani her şey şeffaf olacaktı. Bilumum hortumlar kesilecekti. ne oldu. şimdi hortumlar kime bağlandı dedik. Dedikte ne oldu? Bir Allahın kulu bizi ciddiye almadı ki! Sözleşmeye yönelik kamuyu kimse bilgilendirmedi. Hangi gerekçeyle sorusu yanıt buldu mu. Yazdıkta ne oldu?

Turizm alanı ilan edilmiş olan Kırşehir- Savcılı Yolu (Hirfanlı Sahil Bandı) iyileştirme programına neden alınmadı? Kırşehir Kapadokya havaalanı yolu projesini yaptık valiliğe verdik. Bakanlığa gönderdik. Proje kabul gördü. Askıya alındı. Neden dedik. cevap veren olmadı. Ardından Vekil Aslan seçim programına aldı. Aldı da nemi oldu. Projeyi Aksaray aldı. Yazdık çizdikte ne oldu? Zart, zurt.

Boztepe ilçesinin önceliği nedir diye sordukta ne oldu. Kaman’a çevre yolu yapan anlayış Şehre neden bu yapıyı kurmakta imtina eder! Dedikte ne oldu. Vilayetin çevre yolu yok, ilçesinin çevre yolu var. dedikte ne değişti.

Dünya ülkelerinde bir sistem içinde yürütülen ancak Kırşehir’de mantar gibi patlayan, en büyük çevre kirliliğinin ana faktörü olan Endüstriyel hayvancılığa yönelik rezaletleri yazdıkta ne oldu. Görüntü, koku, çevresel atık kirliliğinden mi kurtulduk… Kanser olasılığına yönelik AEÜAH de önlem için Onkoloji kliniği açtınız mı? Desem ne değişir?

Bizi kim yanına davet etti de bizlerin elindeki verileri görüp de dinledi. Bağırtımızı sağır Osman duydu. bu şehrin efendileri duymadı.

Seyfe Gölü kuruyor dedik. Yalanlara itibar ediyorsunuz. Gerçek bu dedik. Onlar yalanlara inandı. Biz dedikte ne oldu. Kuruma nedenlerini. Kirletmenin nedenlerini, ilçe atığının neleri yok edebileceğini yazdıkta ne oldu? Dört gözle mevsimsel yağış bekliyoruz. Hadi hayırlısıyla. Gölümüz belki zevahiri kurtarır diye.

İmam Hatip sevdası bu ülkeyi karanlığa sürükler. ‘İddia ediyorum’ dedikte ne oldu. Türkiye’nin Dünya üzerindeki başarısı, Türkiye’de imam hatiplerin başarısı ortada. Cumhurbaşkanı İmam hatipli diye benim çocuğumu çağın gerisine itmeye kimsenin hakkı yok; dedikte ne oldu? İmama, Hatip okullarına gösterdiğiniz ilginin yarısını,diğer devlet okullarına gösterseniz ne olur dedik. Dedikte ne oldu. Diğer okulların başarısıyla gururlan. Desteği imam hatiplere kaydır. Olacak iş mi dedik. Dedikte ne oldu.

Şimdi yine bir yalan tezgahının içine itiliyoruz. Seçimlere yakınız. Siyasiler planlayacak. Kredi muslukları milletin parası sulandırılarak ulufe gibi dağıtılacak. Adına teşvik diyecekler. Yalananlar ve ağız artıkları; küçük esnafa, küçük çiftçiye sadece yalan rüzgarı olurken, muhtarlar oy avcılığına soyunacak. Muhtarlar köylüsünü kullanacak. Makarna paketleri, kömür dağıtımındaki çuvalların artışına bu övünç değil, ‘Ülke yoksullaşıyor” dedikte yoksul sayısı mı azaldı? Bunun içindir ki; kandırma işini bürokratlar yürütecek. Bunun içindir ki inanmıyorum ben, hiçbir habere. Onlarda bana.

Ben bu yalanı yazıyorum.

Bu ülkede tarım dibe vurmuş. Sanırım sığırla insan anatomisi aynı ki tarım bakanı bir tıp doktoru. Bizdeki mideye acaba kırkbayır nakli yapılır mı? Desem. Sen benimle dalgamı geçiyorsun derler. Bende onlara esasta sizler bizimle dalga geçiyorsunuz desem ne değişir. Bu ülkede Ziraat mühendisleri, veterinerler nerede. Onları camilere imam olarak mı atadılar. Müslüman halk Hıristiyan’ın yetiştirdiği sığırı kurban etmeden dini bütün imam veterinerlerin elinde kutsanacak.

2007 yılı itibariyle Fetullah Cemaatine yönelik yazdığım yazılarla bu ülkenin mahremiyetine sızma girişimlerini kaleme aldım. Aldım da, ne mi oldu. Mahkemeye verildim. Araştırılmadı. Soruşturulmadı. Cezalandırıldım. Benim haklı olduğum 15 Temmuz ile ortaya çıktı. Çıktıda ne oldu? FETÖ’nün orduya, Emniyete, yargıya, Milli Eğitime sızma hareketini, devletin önemli makamlarının işgalini yazdım. yazdım ve ben suçlandım. Haklı çıksam ne, çıkmasam ne.

Ben bir yurttaşım. Ben yurttaşlık görevimi biliyorum. Bunun içindir ki yazıyorum. Paylaşıyorum. STK yönetiyorum. Topluma hizmet ediyorum. Ediyorum da ne oluyor. Mahkeme koridorlarında yalnız kalıyorum.

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN