AHİLİK HAFTASI… MANGAL TAHTASI!

26 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1243 defa okundu.
AHİLİK HAFTASI… MANGAL TAHTASI!

Kan ağlayan esnaf. Diğer yanda protokol güzelleri!

Ahilik felsefesi; toplumun her katmanına ahlakı, dürüstlüğü ve yardımlaşmayı ve bu anlayışı yaygınlaştırma görevi almış bir anlayış biçimidir. Niçin Ahilik salt esnaf olsun ki? Ana tema olarak esnaf ve sanatkârı işaret eden bu kurum, 13. yüzyılda örgütlü toplum olmanın çok açık ve net bir örneğidir. Yaşadığımız 21yy’dan örnekler versem, Ahiliğin sadece bir lafı güzaftan öteye geçmediği, aksine 13yy’da gerisinde olduğu gerçeği ortaya çıkar. Bunun içindir ki; Ahilik felsefesi iki kuru lakırdı değildir. Bu felsefeyi bilmek gerekir.

Ahilik Haftası başladı ve bitti. Bir tarafta aylardır siftah etmeden kepenk açıp, kapatan esnaf. Diğer tarafta şov yapanlar. Allah aşkına bu etkinlikteki amaç nedir? Hedefleriniz, hedef kitleniz nedir? Bu etkinlikle, hangi esnaftan, hangi zanaatkardan ve sorunlarından bahsetmek mümkün? Bu etkinliği bir yerlere para kazandırmak, bir yerleri mutlu etmek, birilerinin gözüne girmek için yapıyorsanız ki; yapıyorsunuz, farklı şeylere imza atın. Yazıktır. Günahtır.

Ahi felsefesine din kisvesi giydirir içine siyaset sokarsanız, uluslararası anlayışa bunu anlatamazsınız. Ahiliği dini motiflerle süslerseniz ortaya inanç siyaseti çıkartırsınız. Bu ülkede İslam gereğinin ötesinde siyasete malzeme yapıldı. Esnaf ahlakını da, siyasete alet edersiniz. Sonuç alamazsınız. Ahi anlayışında siyaset yoktur. Ahi Evran-ı Veli Osmanlı değil, bir Selçuklu Filozofudur. Adamı inatla Osmanlı yapan zihniyetin amacı açıkça belli değil mi? Gerçeklerden uzaksınız…

Ahilik büyüklere masal değil ki. Bir Felsefe bilimidir. Tarihi değerleri ve şahsiyetleri insanları uyutmak için kullanamazsınız. Öncelikli olarak, Ahilik felsefesini özümsemiş olmak. Bu felsefeyi içinde yoğurmuş ve sindirmiş insanlar o kürsüye çıkıp üretici ve tüketici ile ilintili çözüm içerikli konuşmalı. Siz ahilik anlayışındaki kırılmaları, esnafın sorunlarını masaya yatırmak, tartışmak yerine, boş lakırdıların havada uçuştuğu olamayacak vaatlerin sıralandığı Halkın kürsüsünü siyasetçinin şak şaklandığı arena platformu haline dönüştürürseniz, bir vesile kendinize yer ve düzen açıyor ve yerinizi pekiştirme çabanız var demektir. Ahilik bir yaygınlaştırma, gelişme, geliştirme. Farkındalık yaratma, kapasite artırma bilimidir. Bir filozofik düşünce anlayışıdır. Tüm bu anlayış ışığı altında Kırşehir, hatta Türkiye bu felsefeye ne kadar sahiptir?

Ahiliği anlaşılır şekle getirilmesi için 13 yüzyılda işlenen felsefi düşünceyi bugüne uyarlamak, yaygınlaştırma çabası içinde çok daha anlamlı olur. Ahilik bir perdelik seyirlik oyun değildir. Ahilik bir ahlak bilimidir. Ahilik; ‘Komşusu aç yatarken, tok yatan bizden değildir’, felsefesinin ürünüdür. Gerçeklikten uzak olan diğerleri. Bu etkinliğe bu milletin cebinden kaç lira söküp aldınız? Nerelere dağıttınız? Kimler kazandı. Kaybedenler meydanda. Ahi’nin gerçek torunlarının kaybettiği yok sayıldığı o kürsüde kimleri vardı? Kimlere, nerelere kim bilir nasıl mesajlar verildi.

Ahilik Haftası başladı ve bitti. Birileri birilerini ağırlar. Millet kesesinden yenilir, içilir hediyeler verilir. hediyeler hazırlanır. Abartılmış davetiyeler; ardından saltanatım var benim denir. Sempozyumlar, paneller düzenlenir. Kürsü konuşmaları. Suya yazılan yazılar. Ahilik bir sonraki yıla kayar gider. Ahilik siyasilere kaftan giydirmekle, kafalarına sarık geçirmekle olmaz. Sizler takla atma yerine Ahi felsefesinin sembolü olan kaftanı, yetişmiş, kalfalığı bitmiş usta olmuş; toplumu kandırmayan, aldatmayan, yalan söylemeyen kişi hak ederken, bugün o kaftanı ‘siyasetçinin de, bürokratında ahlaklısı giyer’ diyebilir misiniz? Diyemeyeceğinize göre, Ahi felsefesini keten pere etmekten vazgeçin. Daha akılcı, daha etkin, daha çok katılımcı ve uluslararası sempozyumlara kapı açacak projeler üretin. O günler tekrar geldiğinde bu eleştiri olmaz. Sizler yıllar geçti değişmediniz. Değişime uyum sağlayamadınız.

Bu ülkede Bakkal öldü, kundura üreten yok. Terzi yok. Çağ değişti diyebilirsiniz. Marka devri var derseniz, marka ürün satan mağazaların neredeyse tamamında merdiven altı, fason, taklit ürün satılıyor. Denetim yok. Hoş olsa da, bu şehirde ne değişir ki? Bir ahlak yozlaşması almış başını gidiyorsa, Ahilik kutlamasındaki amaç yerine mi gelmiş oluyor? Ahilik anlayışını bir yıl süreyle yaşatabiliyor musunuz? Kobiler, Bankalar. Yüksek faizler. Borç batağındaki esnaf, Şehrin dışına gizlenmiş, içi boş organize sanayi. Allah aşkına kim kimi kandırıyor. Kutlamak için hak etmek gerekir.

İçinde esnafın olmadığı, esnaf ve zanaatkar bayramı. Bu etkinlikle, ticaretin ve zanaatın tanımını, sorunlarını ortaya kaç kişi koydu? Her yıl olduğu gibi bol, bol vaatler temenniler.

Ahilik bir arz talep meselesi. Arz ve talep ihtiyaçtan doğar. Halkın alım gücü kırılmış. Parası olan zaten bu şehirden alışveriş yapmıyor. Tüketici haklarını Hakem heyetlerine devredince iş bitti zannedenler, sıkıntıları çözmüş mü oluyor? Ara eleman yok. deniyor. Bu şehirde ara elamana gerek yok ki. Çünkü iş yok. Çark dönmüyor. İş olmayınca, çark dönmeyince, o mesleğe talep yok. Ara elemana gerekte yok. Ahilikte çözüm vardır. Yardımlaşma vardır. Kazık atma, yüksek faiz yoktur. Destek vardır. Güçlü kılmak vardır. Ahilikte yalan ve oyalama yoktur. Güçlü olanı, daha güçlü kılmak, zayıf olanı ezmek yoktur. Ahilikte zayıf olanı güçlünün yanında güçlü kılmak vardır.

Esnafa yönelik Çözüm üretmek yerine, bu milletin refah payını “Esnaf” adına bir şeyler yaptım demek, Esnafı ve Ahiliği kullanmak demektir. Ahilik bir ahlak bilimidir. Önce bunu bilmek ve bu felsefeye böyle

yaklaşmak gerekir. Kırşehir’de trafiğe kapatılan yollar. Dolap beygirine dönen halk… Ortaya yığılmış binlerce polis. Kapatılan iş yerleri. Mesaiye çağrılan memurlar ve işçiler. Binlerce resmi plakalı araçlar. Sabahtan akşama kadar havada dönen helikopter. Nasıl bir Ahi’liktir ki? Esnaf nerede Oda Başkanı. Sayın Vali!!! Bu kadar savurganlığı, aymazlığı Ahilik, Ahi felsefesi sürüleştirmeyi kaldırmaz. Bunun içindir ki; Ahilik bir ahlak bilimidir. Diğer savurganlıklar. Talan edilen milletin parası değilse sorgulayın Esnaf odaları başkanından yukarıya doğru, kimler kimin parasıyla saltanat koltuğunu işgal ediyor. Birisi çıksın ortaya desin ki. Bu etkinliğin bu millete maliyeti şudur desin. Polise, işçiye, memura verdiğiniz fazla mesaiyi parası, helikopterin, araçların yakıtları vs, vs… Günah ve Ahlakı yan yana getirebiliyorsanız. Siz Ahiliği biliyorsunuz demektir. El bilmem nesiyle hovardalık yapıyorsunuz. Bu savurganlık, Enflasyon, darboğazı aşamayan halk. Keyfi saltanat süren efendiler. Ahi bayramını neden kutladınız?.

Ahi Evran’ı Velinin Toplumsal mesaj taşıyan gerçek sözlerini niçin yayınlamazda farklı olan sözlerini sürekli anlam içinde değerlendirirsiniz. Bunu akademisyende yapıyor. Siyasetçide, Bürokratta. Esnafın başındaki adamda. “Pişmemiş testi su tutmaz”. Ne anlama gelir? “Hiç içi boş olmasaydı, davuldan bu kadar ses çıkar mıydı”. Demek ne demek? “Herkes çocuğu sever. Ancak kendinden olanı bağrına basar”… Mesajı ne anlatır sizlere? Dünya ülkelerinden önce biz mi küreselleştik? Hangi çağda yaşıyorsunuz?

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On