Geçici Öfke Kalıcı Öfke

28 Haziran 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
507 defa okundu.
Geçici Öfke Kalıcı Öfke

Yaşarken her şeyin gönlünüzce olmasını diler sevgilerimi sunarım. Bu hafta sizlerle duygu çeşitlerimizden sadece birisi olan “öfke” duygu durumunu paylaşacağım.

Öfke duygusu bizim hayatımızda kendini iki şekilde gösterir.

“Öfkeyi diğer duygulardan ayıran en temel özellik ondan vazgeçmek istemeyişimizdir.”

Mustafa Kılınç

ÖFKEDE İKİ TÜR

Geçici öfke belirli bir durumda ortaya çıkar. Kişi kısa bir öfke (veya hiddet) nöbetine yakalanır ve birkaç saniyede tüm fizyolojik belirtiler kendini gösterdikten sonra her şey hızlıca düzelir. Böyle bir durumda asıl sorun öfkemizin yarattığı etkilerdir.

Öfke patlaması kısa süreli olabilir ancak karşımızdaki kişi üzerindeki etkisi uzun sürebilir. Eşimiz, iş arkadaşlarımız, dostlarımız, çocuklarımız ve müşterilerimizle olan ilişkilerimiz üzerinde yıkıcı etkiler bırakabilir, hem de birkaç saniye içinde.

“İmaj her şeydir sloganının yerine belki de “kontrol her şeydir” sloganını kullanmalıyız.”

Mustafa Kılınç

Öfkemiz çoğu zaman bireylere karşı olsa da kurumlara, hükümete, belirli bir duruma ya da topluma karşı da öfke duyabiliriz.

Tabii ki her tür öfkenin kötü olduğunu da söyleyemeyiz. Zaman zaman bazı şeylere öfkelenmezsek, onları değiştirecek motivasyonu bulamayız. Doğru durumda, doğru sebeplerle ve doğru düzeyde olduğu sürece öfke yerinde faydalı bir duygudur. Çünkü duygular kötü değildir. Dengeli olması esastır.

“Hayat fazla ciddiye alınmayacak kadar önemli mi? Ne veriyorsunuz ne alacaksınız?”

Mustafa Kılınç

Kronik öfkede temel sebep, kişilerin, durum ve olayların bizim istediğimiz gibi olmasını beklememizden kaynaklanan “çarpık” düşünce biçimidir.

Öfke de neşe, üzüntü, kaygı, kırgınlık gibi doğal bir duygudur. Bütün diğer duygularda olduğu gibi, öfkeyi yaratan da düşüncelerimizdir. Öfke bir durumla ilgili düşüncelerimizden doğar.

Öfkemizi tetikleyen şey başkalarının davranışları olabilir ancak tepkimizi belirleyen, olayları algılama biçimimizdir. Düşüncelerimizi değiştirdiğimizde duygularınız da değişir.

Sizlere muhteşem mucizelerle dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle….

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN