O KİLOLAR GİTMİYOR MU?

11 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1075 defa okundu.
O KİLOLAR GİTMİYOR MU?

İstisnasız herkesin istediği bir şey var. O da fit ve sağlıklı olmak! Peki, bunun için ne yapıyorsun? Dur ben senin yerine sayayım. Sabah kalktığında kahvaltında tereyağlı ballar, börekler, ana yemeklerinde kızartmalar ya da fastfood tabi bunların hepsinin yanında bolca yağlı sos ve tabi ki ekmek var. Bolca kalitesiz karbonhidrat, damarlarını tıkayacak bol kalitesiz yağ ve hiçbir besin değeri bulunmayan proteinlerle beslenmeye devam ediyorsun. Ama amacın fit olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek değil mi? Kendini kandırma dostum! Beslenme düzeninden hangi besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğinden daha sonraki yazılarımda bahsedeceğim.

Yukarıda anlattığım gibi yaşayanlar olmakla beraber beslenmesine dikkat ettiğini düşündüğü halde halen kilo veremediğini söyleyen insanlarda var. Aslında kilo vermek tam manasıyla bir matematiksel işlem gibidir. Matematik dedim diye korkmayın sakın basit matematikten bahsediyorum. Kilo verelim dedik yine karşıma matematik çıktı da demeyin inanın zevkli bir süreç.

Kalori hesabını daha önce duymuşunuzdur. Gün içerisinde insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enerjiye kalori adı veriyoruz. Yediğiniz her besinden farklı miktarlarda kalori alırsınız. Tabii besinlerin bir de glisemik indeksleri var fakat onlardan başka bir yazıda bahsetmeyi düşünüyorum. İnsanların ihtiyaç duydukları 3 çeşit temel besin maddeleri bulunur. Bunlar; karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Karbonhidratların ve proteinlerin her 1 gramı vücudumuzda 3 kaloriye eşittir. Bu durum yağlar için ise biraz farklıdır. Her 1 gram yağ vücudumuzda 9 kaloriye eşittir. Bu yüzden yağları tüketirken karbonhidratlardan ve proteinlerden daha iyi düşünmemiz gereklidir.

Her insanın boyu, kilosu, yaşı, cinsiyeti, günlük fiziksel aktivitesi ve buna benzer birçok sebepten dolayı günlük alması gereken kalori miktarı değişmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı nasıl hesaplayabileceğinizi buradan uzunca anlatmayacağım. İnternette yapacağın kısa bir araştırmayla kolayca bulabilirsin. Günlük kalori ihtiyacını belirledikten sonra yapman gereken şey en başta ihtiyacından fazlasını tüketmemek olacaktır. Örnek vermek gerekirse; 3000 kalori ihtiyacı olan bir insan eğer 3100 kalori alırsa bu kilo alacağına işarettir. Çünkü vücudun günlük ihtiyacından fazlasını tüketmiştir ve vücut bu fazladan kaloriyi harcayamaz bu yüzden depolar. Eğer kişi 2900 kalori alırsa bu da 100 kalori açığı ortaya çıkaracağından kişi zamanla kilo vermeye başlayacaktır. Her 7000 kalori 1 kilograma denk gelir. Toplamda oluşturacağınız her 7000 kalori açığı 1 kilogram vermenize ya da almanıza sebep olur. İşte kilo vermek ve almak aslında bu kadar basit bir işlemdir. Fakat bu sadece kâğıt üzerindeki bazal metabolik sistem üzerinde yapılan yorumlardan ibarettir. Her bireyin metabolik sistemi farklı olabilir. Bu durum kişinin kilo alıp vermesinde farklı problemler doğurabilir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey ise bir doktora danışmak olacaktır.

Peki, kalorileri nasıl sayacağız? Artık herkesin cebinde birer akıllı telefonu var. Akıllı telefonlar için özel olarak hazırlanmış kalori sayma aplikasyonları bulunmakta. Bunlardan birisini akıllı telefonunuza indirip kullanırsanız kalori sayma işlemini de kolaylaştırmış olursunuz. Tabi ki sadece kalori saymak ile kilo verilmez. Kilo verirken daha önceden yağ ile dolu deri altı bölgelerinin içi boşalacağı için vücudunuzda sarkmalar baş gösterecektir. Bu

sarkmaları ancak ve ancak bir spor salonunda yapacağınız sıkılaştırma antrenmanlarıyla halledebilirsiniz. Unutma sporsuz bir hayat kalitesiz bir hayattır! Eğer spora başlamayı düşünüyorsan ki bence geç bile kaldın Kırşehir Performans Spor Kulübü’nün kapıları sana her zaman açık. Ayakların yere hep sağlam bassın dostum! Haftaya görüşmek üzere hoşça kal.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On