Eğitimde Fırsat Eşitliği

10 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
466 defa okundu.
Eğitimde Fırsat Eşitliği

Ortaokul bitti. Öğretmen okulu sınavlarına gireceğim. Sınava gireceğim. Okul Kırşehir’de Kaleortaokulun’da. Kırşehir Mucur’a dolmuşlarla 20 ‐‐ 30 dakika. Şimdi ki gibi anneler babalar götürmüyordu. Dolmuşa binip kendim gittim. Zaten Kaleortaokulu da kalenin tepesinde, bulmakta da bir güçlük çekmedim. Bin türlü heyecanla sınava girip çıktım. Ne yapıp, yapmadığımı bilmeden. Gelince sordu annem babam yaptın mı diye. Yaptım dedim o kadar. Benim gibi, Ayper gibi ve şimdi ki çoğu anneler babalar gibi kaç doğru kaç yanlış diye onu mu sordular.

Okulların açılmasına yakın sınavı kazandığımı öğrendim. Bu birinci sınavdı. İkinci sınava Nevşehir’de girecektim. Sınav mülakattı. Nevşehir’e bir arkadaşımın babasıyla gittik. Sokakları kavrulmuş leblebi kokan Nevşehir’e. Zaten dolmuş tutmuştu. Bu koku beni daha çok rahatsız etti. Otele yerleştik. Okulun olduğu yere gittik. Okul şehrin dışında. Kurak, ağaçları, yeşilliği olmayan bir yer. Ben böyle hayal etmemiştim. Ormanın içinde ağaçlarla , çiçeklerle süslü bir okul. Kerime Nadir’in romanlarında ki gibi.

Şöyĺe bir dolaştık Nevşehir’i. Mustafa amca ben bu okulu kazanmak istemiyorum. Sen bizi sinemaya götürür müsün dedim. Mustafa amca tamam dedi. Kızıyla ikimizi sinemaya götürdü. İki film birden ( Arkadaşımın Aşkısın ve Geceler Yarim Oldu.) Filmi seyredip geldik. Kırşehir’den gelen arkadaşlarımız çatır çatır ders çalışıyorlar. Sabah sınava gittik. Sınava girdik ve Mucur’a döndük.

Ben hemen vekil öğretmen olmak için dilekçe verdim. Bir kaç gün sonra vekil öğretmenliğim kabul edilmiş, haberi geldi. Aynı gün öğretmen okulunu da kazandığımı öğrendim. Annem vekil öğretmen olmamı istedi ama ben öğretmen okuluna gitmeyi seçtim. Öğretmen okuluna giden arkadaşlarımın maddi durumu iyi olanlar da vardı, maddi durumu zayıf olanlarda. Çünkü Mucur’da sadece ortaokul vardı. Öğretmen okulunu kazanamayanlar Kırşehir’de ev tutup ya liseye gidecek ya da öğretmen okulunu gündüzlü okuyacaktı. Ama herkes eşit, herkes aynı durumdaydı. Öyle adım başında özel okullar yoktu.

Şimdi öyle mi ? Bin çeşit özel okul var. Bu korona da özel okula giden çocuklar daha şanslıydı. Kendi okullarındaki öğretmenleri online ders verdi. Ya devlet okulları içler acısı. Öğrenciler çoğu zaman ulaşamadılar. En ücra köydekiler hiç ulaşamadılar. Tüm öğrencilere aynı sorular sorularak sınav yapıldı. Bu yapılan sınavın doğru olduğunu iddia eden var mı? Nerde kaldı eğitimde fırsat eşitliği. Dahası var, çalınan ve yandaşların çocuklarına verilen soruların cevapları. Nerede eğitimde fırsat eşitliği.

Bana göre Eğitim özel olmamalı. Milli olmalı. Bakanlığın adı milli ama kendi milli değil. Çoğu özel okullar Atatürk ilke ve inkılaplarına uymayan ülkemize zarar verir şekilde eğitim yapıyor. Milli Eğitim gerçekten milli olmalı. Başka da söyleyeceğim. Sağlık da milli olmalı. Parası olanlar her türlü özel hastaneye gidip tedavisini anın da yaptırıyor. Vatandaş git git gel. Doğru düzgün sağlığına baktırıp iyileşemiyor. Ne söylemek isteniyor. Parası olan yaşasın, parası olmayan sürünsün ve ölsün. Öyle mi?

Bir özelleştirilemeyecek bakanlık daha var. Milli Savunma Bakanlığı. Başına milliyi koyduysak milli olmak zorunda. Özel tutulmuş paralı askerlerle ülke korunmaz. Parası çok olan parayı verip askere gitmiyor, gariban vatandaşın çocukları şehit olup olup geliyor. Yazık yazık.

En büyük dileğim bir an önce ülkemizin aydınlığa çıkması. Sağlıkla, sevgiyle kalın canım arkadaşlarım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On