Ah Şu Çocuklar

1 Temmuz 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2534 defa okundu.
Ah Şu Çocuklar

Yedi dağın çiçekleri.çocuklar. Kimi mavi, kimi
, kimi kırmızı, kimi beyaz. Tüm taşın, kayanın içinden pırıl pırıl gözlerle bakarlar hayata. Dağlardan topladığımız, yabani menekşeler ve altın gözlü, gelin yüzlü papatyalar gibi. Bayılırım onlara
. Insana gülüşleri ta içten, güneş gibi sıcacık.

Bir de şehirlerin güzel cocukları var. Iyi semtlerin içinde yaşayan, her şeyi bilen, sınırsız istekleri olan, dimdik, sert bakışlı, yediği önünde, yemediği ardında bizim çocuklarımız.
Ya aynı yerlerde, on iki yaşından başlayarak çöp konteynirlarından çıplak elle kağıt toplayan çocuklar. Onlar o işe annelerinden doğunca başlarlar. Anne çocuğu sırtına bağlar çöplerden kağıt toplar. Bu bebekler iki buçuk yaşına gelince çöpün içine konur, oyuncak sandığı çöplerle oynar dürur.
Bizim sitenin önündeki konteynırlardan çöp toplayan kadının eteğine yapısip ağlayan bir çocuk var. Sürekli ağlıyor. Anne ara sıra işi bırakıp onu susturmak istiyor. Ama ne mümkün. O daha bir bağırarak ağlamaya devam ediyor. Sanki bu şekilde ağlayarak, hayata isyan ediyor. Etse de başka çare yok. Bu çocuk yarının en iyi çöp toplayıcısı olacak. Öyle de demeyeyim kimbilir bu viranelerde açan çiçekler, ülke yönetiminde iyi bir görev alır .
Pazardaki çocuklara da bayılıyorum. Cin gibiler. Babalarına, ağabeylerine yardım ederken geleceğin ticaret erbabı olacakları görünüp duruyor.
Bütün bunlarda bir gariplik yok mu sizce? Bazı çocuklar okul, öğretmen beğenmeyip, hemen hemen her yıl bir özel okul değiştirirken, diğer öğrenciler devletin kalabaık mevcutlu sınıflarında okumaya çalışıyor. Köylerdeki çocuklar bilmem kaç km. Uzaktaki taşımalı eğitim okullarında, yetersiz araç, gereç, yetersiz öğretmenle kenilerini yetiştirmeye çalısıyorlar.
Bu hafta üniversite sınavları yapıldı. Acaba fırsat eşitliği denen şey bu sınava nasıl yansıdı. Bizde eğitim gün geçtikce kan kaybediyor. Her yıl bir öncekinden daha kötüye gidiyoruz. Ümidimiz olan bu gençler, sadece ailelerini ilgilendirmiyor, ülkemizin geleceğini de ilgilendiriyor. Çok merak ediyorum ilgililerin, örneğin MEB’ninın, ya da cumhur baskanının aklına hiç geliyor mu? Fırsat eşitliği yaratalım. Tüm okullarimızı devlet okulu yapalım. Ortak plan programlar hazırlayıp, en deneyimli öğretmenleri toplayıp özelleri kapatıp, egitim öğretimi en yüksek seviyeye çıkaralım diyorlar mı? Nedir bu Allah aşkına her taraf özel okul. Her özel okul kendine göre plan program yapıyor. Saçma , sapan seyler yapılıyor. Nerde kaldı Eğitim Öğretim birliği, nerde kaldı fırsat eşitliği. Güzel çiçeklerimizi soldurmak hiç birimizin hakkı değil. Şu milli eğitimi ATATÜRK ILKE VE INKİLAPLARİ doğrultusunda yeniden dizayn edin lütfen. Ulkesini düşünen herkes bu eğitim birliği için çaba harcayıp çözüme kavuşturmalıdır. Yoksa solduruyorsunuz güzel ciçeklerimizi ve ülkemizi içinden çıkılmaz bir viraneye döndürüyorsunuz.
Sağlıkla, sevgiyle kalın canım arkadaşlarım sevgili dostlar. Hepinize iyi geceler.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN