YENİDEN SEÇİME GİDİYORUZ

13 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
399 defa okundu.
YENİDEN SEÇİME GİDİYORUZ

130820151507278722591_2

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dün koalisyon görüşmesi yaptı. Bir buçuk saat süren görüşmenin sonucu olumsuz oldu.

 

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında Başbakan Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu başkanlığında dün görüşme yapıldı. Ankara Palas Devlet Konukevi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme saat 14.00’te başladı ve 1,5 saat sürdü.

AK Parti ve CHP heyetleri arasında, 5 ayrı oturumda, yaklaşık 35 saat süren “istikşafi” görüşmeler, 3 Ağustos’ta  sona ermişti.

Görüşmelerin ardından heyetler, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu’na sunum yaparak, raporlarını iletmişti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 saat 35 dakika süren görüşmenin ardından saat 16.30’da AK Parti Genel Merkezi’nde koalisyon görüşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamasına TSK’ya övgüler yağdırarak başladı. Başbakan Davutoğlu; “Hükümet kurma görevini aldıktan sonra kapsamlı bir bilgi sunmak üzere huzurunuzdayım. Ama her şeyden önce son günlerde ülkemizin huzuru güvenliği için büyük gayret sarf eden askerlerimize polislerimize TSK’ya emniyet birimlerine takdirlerimi ifade ediyorum. şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

7 Haziran seçimleri ülkemizin önüne yeni tablo koymuştur. Bizim siyaset felsefemizde millet amir devlet adamları memurdur. Millete görev verilmez millet görev verir. İki ayı aşkın süre geçti seçimlerin üzerinden teknik olarak CHP ve Kılıçdaroğlu ile görüşmeler çerçevesinde fikir sunmak niyetinde değilim sadece. Bu görüşmelerin hangi siyasi zeminde cereyan ettiğini milletimizin yakından görmesi önem taşıyor.

Çok zor süreçlerden geçtik bu iki ay içinde. Ülkemiz geniş kapsamlı eş zamanlı 3 terör örgütünün saldırısına maruz kaldı.

Bir an dahil ülkeyi hükümetsiz bırakmamaya gayret ettik bu bizim ilk ödevimizdi. İkinci ödevimiz madem oylarımızda düşme yaşandı milli irade bize bir anlamda kendinizi değerlendirin demiştir.

Üçüncü ödev milletimiz bize bundan sonra uzlaşı kültürü içinde oturun ve konuşun demiştir.

Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır.

Bütün temel ve hükümet meseleleri parti politikaları gözden geçirilerek takdir-i şayan çok önemli bir müktesebat oluştu. Türk demokrasi tarihinde iki partinin en derinlikli ve nitelikli görüşme. Kılıçdaroğlu ve ekibine üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Çok iki farklı siyasi akımdan gelen siyasi partiler olarak derin görüş ayrılıklarımız olduğu bir vakadır.

Başta dış politika ve eğitim olmak üzere temel anlayış farklılıkların olduğu aşikar.  CHP’ye süreli bir reform hükümeti kurularak birlikte bir çalışma yapmayı bu tablo sonrasında da ülkeyi seçim öncesinde hükümetsiz bırakmamak yönünde teklifte bulunduk.

Şu anda bir hükümet ortaklığı kuracak zeminin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur. Erken seçim önümüzde görünen güçlü bir ihtimaldir.

Yarın da partimizin 14. kuruluş yıldönümüdür. Yıldönümümüzde de yine ülke sorunlarına değinecek açıklamalar yapacağım.

CHP ile yapılan görüşmeler sonucunda bütün devlet ve hükümet meseleleri gözden geçirilerek önemli bir müktesebat oldu. Türk demokrasi tarihinde iki parti de başlı başına kazanım sağlayacak diyalog sundu. 13 temmuzdan bu yana Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine görüşme sürecine riayet ettikleri için teşekkür ediyorum.

Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf oldu

İki farklı siyasi kanatlardan gelen siyasi partililer olarak derin görüş ayrılıklarımız vardır, ancak ittifak kurduğumuz konular da vardır. Reform ve restorasyon hükümetleri konusunda kaynaklanan temel anlayış farklılıklarımızın olduğu aşikar. Bazı derin görüş ayrılıkları dolayısıyla başka seçenekleri de değerlendirmek üzere CHP ile üzerinde mutabık kaldığımız bir reform hükümeti kurularak seçimleri de göz önünde bulunduran bir yaklaşımla ülkeyi seçim öncesinde hükümetsiz bırakmama ve seçim sonrası hangi sonuç çıkarsa çıksın ülkeyi hükümetsiz bırakmama noktasında teklifte bulunduk. Bugün bir araya geldiğimizde karşılıklı güvenin arttığı, üslup ve usul anlamında karşılıklı anlayış olan ortam görmekten memnunluk duydum.

Sonumuz şudur yeni bir hükümet kurulacak. Milletimiz endişe duymasın. Anlaşmak kadar anlaşmamak da doğaldır. Önemli olan yürütülen müzakere yöntemidir. Geldiğimiz noktada bir koalisyon ortaklığı yapmanın zeminin oluşmadığı kanaatine vardık, ama ülkemiz bir hükümetsizlik ortamına düşmemiştir. Halkımız bize tek parti imkanı vermedi, ama ülkeyi yönetme sorumluluğu verdi. Hükümet kurulana kadar ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabamızı sürdüreceğiz” dedi.

Şimdi tüm Türkiye’yi düşündüren tek şey “Seçim sandığı nasıl korunacak?” sorusunun cevabı.

Kırşehir’de de vatandaşlar Başbakan Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun görüşmeleri haberlerini heyecanla izledi. Vatandaşlar 1,5 saat süren görüşmenin ardından koalisyon kurulmamasına şaşırmadı. Zira Kırşehirliler, “Biz sonucun böyle olacağını bekliyorduk. En basitinden iki farklı parti ve yılardır süregelen iki farklı görüş var ortada. Bu yüzden sonucun olumsuz olacağını tahmin etmiştik. Ama yine de bir umuttur diye düşünüyorduk. Şu durumda hem az da olan umudumuz kırılmış oldu hem de beklediğimiz sonuç çıktı. Bakalım artık üç ay sonra sandığa gideriz. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Ancak seçim anında sandıklar nasıl korunacak, ortalık toz duman, sürekli şehit veriyoruz. Bu seçimde ne olacak bizi düşündüren artık bunlar.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN