UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

7 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
59 defa okundu.
UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN

        Bugün sizlere biz Türklerin ana yurdu olan  ve Çin mezalimi altında inim inim inleyen ve kan ağlayan Doğu Türkistan’da yaşananlardan bahsedeceğim. (Daha önce tefrika halinde yayınladığım Doğu Türkistanlı  Mehmet Kasım Cantürk’ün Ülkemize  hicreti konulu yazıma daha sonra devam edeceğim.)

       Doğu Türkistan iki milyon kilometrekare büyüklüğünde ve başta Uygur Türkleri olmak üzere Kırgız, Kazak, Özbek gibi Türk topluluklarının yaşadığı yaklaşık 40 milyon ırkdaşımızın yaşadığı, Petrol, Doğal Gaz, Kömür, Bakır, Demir ve her türlü zengin madenlere sahip Orta Asyadaki ana yurdumuzdur. Sadi Somuncuoğlu’nun Doğu Türkistan’ın kısa tarihi adlı makalesinde bu Türk yurdu hakkında şu bilgileri veriyor: Türkistan, Türklerin yaşadığı coğrafyanın adı. Bu coğrafyada kurdukları devletlerin sınırları ise Büyük Okyanus’tan Hazar Denizi’ne kadar uzanıyordu. O asırlarda Çin’in sınırlarını kuzeyde sarı ırmak çiziyordu. 1865 tarihinde  Türkistan’ın batı kısımları Çarlık Rusya  tarafından işgal edilmeye başladı. Batı Türkistan bundan sonra kullanılmaya başlandı. 1924 yılımda Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla Batı Türkistan; Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan olmak üzere 5 Cumhuriyete bölündü, her birine ayrı alfabe ve tarih uyduruldu. Bu özbe öz Türk yurdu, Çinliler tarafından  defalarca  işgale ve kırımlara mazur kaldı. Buna rağmen 1933 ve 1944 yıllarında Bağımsız Doğu Türkistan İslam Devleti kuruldu. Türkler, Çin’in  saldırılarını  hep püskürttü. Ancak, Rusların Çinlilere yardımı nedeniyle 6 yıl süren bağımsız Doğu Türkistan Devleti 1949’ da yıkıldı ve tamamen Çin devletinin hakimiyetine geçti.

   Doğu Türkistan tarihi hakkında bu kısa bilgilerden sonra hemşerimiz Recep Dedebalı yönetiminde Ankara’da Kırşehirliler Derneği yayın organı “Bozkırın Sesi” dergisinin Ocak-2019 sayısında yayımlanan Ahi Evran Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Umar Çakır’ın “ Gök Bayrak Kan Ağlıyor” makalesinden ilginizi çekeceğine inandığım bazı kısımlarını bilgilerinize sunuyorum.

    Umay hocamız Doğu Türkistan tarihi hakkında kısa bilgi verdikten sonra yazısına şöyle devam ediyor. “Yarım asırdır, fail-i meçhul cinayetlere, yargısız idamlarla ve türlü işkencelerle oradaki soydaşlarımıza sistemli bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Amaç, bölgedeki Türk varlığını ortadan kaldırmaktır. Bu durumun en vahim ve elim tarafı ise yaşananların sözüm ona çağdaş insan hakları savunucuları tarafından görmezden gelinmesidir. Maalesef çoğunluk, Doğu Türkistan’ı, oradaki soydaşlarımızın varlığını bu vahşet haberleriyle duymakta, Niçin? El cevap: “Hepimiz Uygur Türk’ü değiliz”

    Düşünün öyle bir ülkede yaşıyorsunuz ki, sürekli aşağılanıyor, ibadetleriz engelleniyor, gece yarıları evinize baskınlar yapılıp ananız, babanız, kardeşleriniz sorgusuz sualsiz götürülüyor, bir daha haber alamıyorsunuz. Akıl almaz, vicdanlara sığmaz işkencelerle öldürüldüğünü bildiğiniz bu yakınlarınızın acısını bile yaşayamıyor, bu konuda tek  bir kelime dahi konuşamıyorsunuz.

   Biraz internet karıştırınca gördüğünüz vahşet manzaralarının bir de marifetmiş gibi sana aleme hayasızca servis edilmesi yediğimiz ekmek ve içtiğimiz sudan utandırıyor insanı. Aynı acıları yaşayan Bosnalı bir mazlum yavrunun ağzından yazılmış “Siz medeni insanlar kedi, köpek besleyin; geçin ekran başına uyuklayın esneyin!” dizelerinin muhatabı olarak buluyorsunuz kendinizi. Durduğunuz yerden utanıyorsunuz, belki de yaşamaktan. Kızıl Çin’in yaptığı bu insanlık dışı vahşet şu an,  şu saniye her an sürüyor. Şahadete eren ve ermekte olan cümle şühedamızın ruhları şad, mekânları cennet olsun.

      Haftaya Doğu Türkistan konulu yazımıza ve alıntı yaptığımız Umar ÇAKIR hocamızın makalesinde kaldığımız yerden devam edeceğim.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN