Ülkemize Sığınmacı Sayısı 6 Milyona Dayandı

28 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
43 defa okundu.
Ülkemize Sığınmacı Sayısı 6 Milyona Dayandı

Ülkemize Sığınmacı Sayısı 6 Milyona Dayandı

Yazımızın başlığını 21.02.2019 tarihli yeniçağ gazetesinde Batuhan Çolak imzası ile yayınlanan makalesinden aldım.

Resmi rakamlara göre Suriyeli sığınmacı sayısı dört buçuk milyona yaklaştı Bugüne kadar doğan yüz binlerce çocuğu da buna eklersek bu sayı.  5 milyonu geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “ Suriyelileri en kısa zamanda göndereceğiz” dese de bugüne kadar kalıcı bir çözüm göremiyoruz. Bu gönderme hikâyesi her seçim öncesi aynı Emeklilerin yaşa takılması veya 3600 ek gösterge gibi verilen vaatlere benzer oldu. Muhalefet, bizim iktidarımızda bu sığınmacıların hepsini ülkelerine göndereceğiz diyor. Ancak bu söylemde bulunan muhalefetin iktidara gelmesine en erken, (objektif düşünen ve iyi niyetli biri olarak) söyleyebilirim ki, daha dört yıl iki ay var.  Bu zaman zarfında 2011 yılından beri ülkemize gelen Suriyeli sığınmacılar ülkemizin her tarafına dağıldılar.  Bunlar, aynı bir ayrık otu gibi gittiği yerlerde kök salmaya devam ediyorlar. Tamam, bu savaştan kaçan sığınmacıları koruyalım ama ülkemiz içerisinde değil, Ürdün devletinin yaptığı gibi sınırımızda bunlar için kamplar kuralım ve her türlü iaşesini karşılayalım. Tabii bu yapılmadı. Ve bu yapılmadığı gibi her geçen gün Türkçe okuma yazma bilmeyen, camiye bile gitmeyen bunlara vatandaşlık vermeye devam ediyoruz. Amiyane bir tabir ile kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz.

Ülkemizde sayıları 6 milyona dayanan sığınmacılara destek veren veya onları savunan yaklaşık yüzde 18’lik kitle kendilerini, Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinde onları bağırlarına basan Medine halkına benzetiyor. Biliyorsunuz Peygamber efendimizi kabul eden Medine halına Ensar, Hicret eden Müslümanlara da Muhacir denmiştir. Ancak şu unutulmamalıdır ki hicret eden Muhacirlerin sayısı 200 Müslüman’dan ibaretti. Medine halkı ve hicret eden halk, ırk olarak Arap milletindendi. Bizde ise bu bilinenlerin tamamen tersi gerçekleşmiştir. Çanakkale Deniz Zaferimizin 104. Yıl dönümünde TRT’de bir program vardı. Sunucu (Ramazan ayında TRT’de savur programı sunan tok sesli bir arkadaş) “Çanakkale Şehitliğinde Suriyeli ve Yemenli kardeşlerimiz yatıyor” diyor.  Sunucu bu söylemi ile ülkemizdeki Suriyeliler bizim  kardeşimiz, bunları bizden ayrı görmeyin ve bunlara sahip çıkın demek istiyor. Sözün kısası tamamen Suriyeliler lehine bir algı oluşturmak istiyor. TRT’deki Sunucu arkadaş şu tarihi gerçeği bilmiyor mu ki böyle konuşuyor. 1914-15 yıllarında Suriye bizim topraklarımız içerisindeydi ve burada milyonlarca Türk yaşıyordu. Şimdi dahi Suriye’de 2.5 milyon Türkmen var. Çanakkale Savunmasına gelip şehit olan Suriyelilerin hepsi Türkmen kardeşlerimizdi. Osmanlı bu kutsal toprakları savunmak uğruna yüz binlerce şehit verdi. 1914 yılında başlayan birinci dünya savaşında Osmanlı askerleri bu topraklarda arkadan vurulmuş ve yüzyıllardır savunduğu bu kutsal toprakları İngiliz ve Fransız’a bırakmak zorunda kalmıştı. Günümüz 21. Yüzyılda İngiliz ve Fransız emperyalizminin etkisinde kalan Arap devletlerin halini görüyorsunuz. “Allahu Ekber” diyerek birbirini boğazlıyorlar. Bu tarihi gerçekler ışığında sayıları 5 milyonu geçen bu sığınmacıların ileride aynı PKK gibi bir tehlike oluşturmayacağını kim garanti edebilir.  Bu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu sığınmacılar ülkemizde kaç yıl kalırsa kalsın bunlar bize uyum sağlayamazlar; yukarıda kısaca bahsettiğim gibi ileride çocuklarımız ve torunlarımız için büyük bir tehlike oluşturabilirler. Suç işlediklerinde hapse atarsın yatıp çıkarlar ve aynı suçları işlemeye devam ederler. Sığınmacıların başımıza açacağı bu tehlikeleri şimdiden görüp seçimden sonra

Bunlara Türk vatandaşlığı vermeyi durdurup ve ülkelerine acilen göndermemiz gerekiyor.

Yazımın başında bahsettiğim Batuhan Çolak’ın makalesini yazımın uzun olmasından dolayı buraya alamadım. İnternetten okumanız dileğiyle yazıma son veriyorum.

Burhan Güngör

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN