Toplumsal İnanç ve Değerleri Oluşturan 11 Faktör

29 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1987 defa okundu.

mustafa kılınç resim

Merhabalar Sevgili idealhaber.com okuyucularımız.

Toplumda inanç ve değerlerin sihirli dilini biliyor musunuz?

Gerçekte insanların temelini oluşturan inanç ve değerlerin kaynağı ne? Nereden geliyor? Bunları nasıl etkiliyor?

Hayat yolculuğunda isteklerinizle çıktılarınızın bütünleşmesini istiyorsanız inanç ve değerlerin dilini bilmek durumundasınız. Çünkü yaşam yasasının temelini inançlar oluşturur. “DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KADAR GÜÇLÜ, İNANDIĞINIZ KADAR DEĞERLİSİNİZ.” Bunun için;

İNANÇ VE DEĞERLERİNİZİN SİHİRLİ DİLİNİ KEŞFEDİN

İnsanların kullandıkları ifadeler çoğu kez onların inançlarını ve değerlerini ortaya çıkarır. Özellikle “yapabilirim” gibi kelimeler bir inancın açık bir işaretidir. Aynısı, fikirler tartışmaya yer bırakmayacak şekilde bağnazca ileri sürüldüğünde de geçerlidir. Eğer inançlar kökleşmiş ise o zaman çoğu kez siyah-beyaz düşünmeye yol açar. “Doğru” “yanlış” “uygun” “uygunsuz” “iyi” “kötü” “olmalı” “olmamalı” “önemli” “önemsiz” gibi kelimeler bir insanın sizinle değerleri bakımından konuştuğunu hemen anlatır.

İNANÇ VE DEĞERLERİN KAYNAĞINI OLUŞTURAN 11 FAKTÖR

İnançlar ve değerler fıtri değildir. Bu dünyaya, inançları ve değerleri düzenli bir şekilde organize edilmiş bebekler olarak gelmeyiz. Dünyayı anlamlandırmaya çabaladıkça bunları edinir ve geliştiririz. Peki bunların kaynağı nedir?

1-İz bırakmış deneyimler: Yedi yaşına kadar olan izlenim evresindeki anlamlı deneyimler çoğu kez inançların sınırlanması ya da pekiştirilmesiyle sonuçlanır.

2-İçinde doğduğumuz kültür: Ebeveynlerimizin, düşünce tarzımızı şekillendirmede çok büyük rolü vardır. Birçoğumuz, ailemizle aynı dinin mensubuyuz. Küçük erkek çocukların babalarıyla aynı futbol takımının renklerini taşıdıklarını defalarca görmüşsünüzdür.

3-Başkalarından gelen geribildirim: Ebeveynler, çocuklarının neleri yapabileceklerini değil, neleri yapamayacaklarını söylerler; Başarıyı övme yerine başarısızlığı eleştirirler. Sonuç olarak, insanlar kendileri hakkında olumsuz algılamalar oluştururlar.

“Kendinizle ilgili inançlar kaderinizin ağını örer.”

Mustafa Kılınç

4-Tekrarlanan deneyimler: Bir şeyi ne kadar çok düşünürsek, ona o kadar maruz kalırız o kadar inandırıcı hale gelir ve zamanla bir inanç haline gelebilir.

5-Bilinçsiz modelleme: Büyüdükçe doğal olarak sadece başkalarının davranışlarını değil onların değerlerini ve inançlarını da kopyalarız.

“Her gün yaşanarak benimsenen inançlar benliğinizin bir parçası olur.”

Mustafa Kılınç

6- Referans deneyimler: Bazen iyi ya da kötü, insanların mümkün olduğuna inandıkları şeyleri değiştirmek için, tek gereken ömürde bir kereye mahsus meydana gelen bir olaydır. Düşünen bir kere 80 kişinin önünde başarılı bir sunum yapıp kendine güven dolu bir şekilde çıktıktan sonra kendinizi nasıl hissederdiniz?

7-Rol modelleri: Çoğu kez hayranlık duyduğumuz kişilerin değerlerini ve inançlarını alırız. Merhamet ve yardımseverlikle ilgili algılanan özelliği ile Prenses Diana birçok kişiyi etkilemiştir. 80 yaşında Londra Maratonunu tamamlamış olan biri ile ilgili yazı okumak kendimizin de koşuya başlaması gerektiğini tetikleyebilir.

8-Aksine kanıtın bulunmaması: Yanlış olduklarını gösterecek kanıtımız olmadığı zaman inançlar güçlenir.

9-Aynı yaş gruplar: Karşılaştığımız başka insanların bizden farklı değerleri ve inançları vardır. Bazen onlara uymak için değişiriz ya da bize daha uygunmuş gibi görünen tavırlar keşfederiz.

10-Medya: Giderek artan bir şekilde, inançlarımızı ve değerlerimizi şekillendirmede büyük bir pay sahibi olan, gazetelerin, radyonun ve televizyonun yarattığı bir medya manzarasında yaşamaktayız.

11-Organizasyon kültürü: Değerleriniz ve inançlarınız, çalıştığınız şirkette çalışanlarınkine zıtsa, oraya yerleşip gelişmek zor olabilir.

“Değerlerimiz; doğru-yanlış, iyi-kötü konusundaki inanç sistemlerimizdir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN