TACİZ

4 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1135 defa okundu.
TACİZ

 

 

serap 5 Dünyanın daha iyiye gideceğine dair inancımızın zamanla azalmasının kökeninde elbette insanların etik sorunlarının sürdüğü yolundaki gözlemimiz bulunmaktadır. Ne iş dünyasında işlenen suçlarda azalma vardır, ne özel yaşamlarda işlenen suçlarda. Ama bunlar arasında bir suç var ki, o suçun gerçek boyutunu sadece yaşayanlar duyumsayabilir. Kökeninde de “güç ilişkisi” yatmaktadır.

Bu suçu işleyenler mağdurun zayıflığından yararlanmakta, dahası suçlarının açığa çıkmama olasılığına güvenmektedirler. Sosyal olarak da mağduru, başına gelen suçu ilana cesaretlendirmiyor oluşumuz nedeniyle, bu tür suçların tamamında toplumsal olarak bizim de payımız bulunmaktadır.

O suç, taciz suçudur. Güç ilişkisine dayandığı için de suçlusu ya bir aile otoritesidir, baba, amca, kardeş vb ya da makam sahibi bir bürokrat ve –ne yazık ki- çoğunlukla da “öğretmenler” olmaktadır. Kişiliği ezik olarak yetiştirdiğimiz bu insanların en kolay mağdur edebildikleri kesim de “çocuklar”dır.

Son dönemde dehşet içerisinde bu suçun dört bir yanımızda patlak vermesini izliyoruz. Kırşehir’de bir lisede öğrencisini taciz ettiği iddia edilen öğretmen ile üniversite öğrencisini taciz ettiği ileri sürülen doktorun, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılırken, Valilik tarafından yürütülen soruşturma kapsamında açığa alındığını öğreniyoruz.

Öğretmen-öğrenci vakası yine tiksindirici: Edinilen bilgiye göre, yetiştirme yurdunda yaşayan ve lise eğitimini almak için Kırşehir Fatma Muzaffer Mermer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan 17 yaşındaki bir kız öğrenci, polise giderek 60 yaşındaki öğretmeni A.D.K.’nin kendisini elle tacizde bulunduğunu anlattı. Öğrenci “yetiştirme yurdunda yaşayan” bir öğrenci olduğu için diğer öğrencilerden daha da “güçsüz” bir varlıktır, saldırganın gözünde. Üstelik 17 yaşındadır ve suçlu 60. Yani yaş bakımından da “güç” olgusu devrededir. (Elbette burada “güç”ün varlığı kadar yokluğu da suçu açığa çıkaran bir sorunsal olabilmektedir.)

Ama “suçlu” öğretmen otoritesini kullanarak, karşı tarafın suçu gizleyeceğini düşünmektedir. Dahası “suçun kanıtlanması”nın çok zor olması, bu kişileri cesaretlendirmektedir. Çünkü suçlu kimsenin görmemesini garanti altına aldıktan sonra topluma bilinen pek çok yalanı ileri sürebilecektir.

Polis tarafından yapılan inceleme sonrasında öğretmen gözaltına alınırken, öğretmen A.D.K., ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmemiş; Emniyette alınan ifadesinin ardından adli makamlara sevk edilen öğretmen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

Diğer olayda da bir başka “kutsal” meslek lekelenmekte, bu kez “doktor” hastasını taciz etmektedir. Benzer şekilde bu olayda da muayene olmak için gittiği sağlık polikliniğinde doktor tarafından elle tacize uğradığını ileri süren bir üniversite öğrencisi, pratisyen hekim C.H. hakkında şikayetçi olmuş; üniversite öğrencisinin şikayeti üzerine gözaltına alınan pratisyen hekim C.H., ifadesinin ardından çıkarıldığı adli makamlarca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

Yaşanan her iki olay üzerine haklarında idari soruşturma başlatılan görevlilerin açığa alınmış olması, adalet duygumuzu kabartmasın; hukukçular bu işlemin “nihai işlem” olmadığını, “soruşturmanın selameti” için yapıldığını; bu arada toplumsal tansiyonun da düşmesine yaradığını bilirler.

Ülke gündemine bomba gibi düşen diğer bir taciz/tecavüz olayında da bu kez “dini eğitim” merkezi olduğu bilinen evlerde açığa çıkan olayları izledik dehşetle. Peki bu suçun dünyada da yaygın olduğunu söyleyebilir miyiz? Kısa bir alıntıyı tam da burada vermek gerekmektedir. Çağdaş dünyanın zehir entelektüellerinden Zizek’e göre, örneğin “çocuk tacizi kilisenin iç sorunudur, yani onun kurumsal, simgesel örgütlenmesinin içkin bir ürünüdür, rahip olmuş olan bireylerle ilgili bir tikel suç vakaları dizisi değil.” (Zizek, Slavoj, (2014), Paralaks, Çev. Sabri Gürses, Encore, İstanbul, s.369)

Bu nedenle “kutsal”larımıza hitap edenleri daha da dikkatli izlemeliyiz.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN