SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

22 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
409 defa okundu.
SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

 

IMG_5140k

Kırşehir’de Sürü Yöneticiliği Eğitimine Çok Yoğun Bir Katılım Oldu

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile  İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ nün ortak çalışması Kırşehir çobanlarına Sürü Yöneticiliği eğitimi verilmekte olduğunu belirtti.. 3 Haftalık hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilecek olup, toplam eğitim süresi 120 saat olacağı söylendi. Veteriner Hekim Cem Odabaşı ve Veteriner Hekim Recep Yılmaz’ ın eğitmenliğini yaptığı Sürü Yöneticiliği Kursu 99 kursiyerin katılımı ile eğitime başlamıştır. Eğitim İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Eğitim sonunda verilecek olan Sürü Yöneticisi Sertifikası almayı hak edecek kursiyerler bu sertifika sayesinde bir çok desteklemeden öncelikli yararlanılacağı dile getirildi. Ayrıca bu sertifikaya sahip çoban çalıştıran ve 300 anaç koyunu olan sürü sahiplerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “ Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği” adıyla 5000 TL hibe desteği verildiği dile getirldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye koyunculuğunun son 15 yılda geriye gitmesinin en önemli sebebinin Sürü Yöneticisi bulamamaktan ve köylerde çobanlık yapmayı arzu eden kişilerin sayısının giderek azalmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Şahin, çobanlarımızın alacakları eğitim sonrasında atadan kalma tecrübelerinin üzerine, en doğru bilimsel yöntemler ile mesleklerini icra eden gerçek anlamda birer Sürü Yöneticisi olacaklarını söyledi. Bu eğitimler ve desteklemeler sayesinde Sürü Yöneticiliği mesleği daha cazip hale getirilmesi hedeflendiğini belirtti.

Kırşehir arazileri, geniş mera sahasına sahip olması sebebiyle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği açısından önemli bir geçim kaynağı olup, gelişime de oldukça açık bir sektördür. Sığır etinin en büyük alternatifi olan koyun etinin üretimi, et sektörü açısından ve tüketicinin sofrasına daha ucuz et getirebilmesi açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Kenan  Şahin; küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geleceğinin, bilinçli ve mesleğini doğru yapabilen Sürü Yöneticilerine bağlı olduğunu belirtti.

Ayrıca yetişmiş bilinçli küçükbaş hayvan yetiştiricileri köydeki istihdamın şehre kaymasını engelleyeceği gibi, yeni sürü yöneticileri de yetiştirerek köyde istihdamın artmasını da sağlayacağını belirtti.

İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan tüm vatandaşların bu eğitimi almasını arzu ettiğini ve bu eğitimi alabilmeleri için gerekli tüm imkanları sağlayacağını ifade etti. ​

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN