SOSYAL DEVLET!

21 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1163 defa okundu.
SOSYAL DEVLET!

SOSYAL DEVLET!

Uyumak güzeldir! Tıpkı kirlenmek gibi!

Türkiye’nin Borçları. Ödeyeceği faizler. Cari açık döviz üzerinden.

İhaleler döviz üzerinden.

Köprü, Yol, Tünel geçişleri, Yurt dışı çıkış harçları Akaryakıt, Araç Muayenesi, döviz üzerinden.

Suriyeli göçmenlerin harçlıkları döviz üzerinden.

Türkiye’deki Memur ve İşçi ile onların emekli olmuşlarının maaşları Türk lirası üzerinden…

İkisi de Emekli…  İkisi de, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Anayasaya göre aynı sosyal haklara sahip. Birisi Avrupa Ülkelerinin herhangi bir ülkesi yasalarına göre, diğeri Türkiye Cumhuriyeti yaslarına göre emekli olmuş. Her ikisi de Türkiye’de yaşıyor.

Yurt dışından emekli olan kişinin  maaşı Euro cinsinden, Türkiye’de emekli olan kişinin maaşı Türk Lirası cinsinden… Çok uzaklara değil. Sadece 2 yıl geriye gidip bir kıyas yapalım.

Yıl 2016… (Aralık) 1/4 derecede bir emekli memur 3 bin 170 Türk Lirası maaş alıyordu. Bu maaşın Euro karşılığı;  996,07 €. yapıyordu. Çeyrek altın birim fiyatı 210 TL. Emekli memur bu maaşı ile 16 adet çeyrek altın alabiliyordu.

Aynı yıl ve ay içinde Yurtdışı emekli bir gurbetçi 850 Euro civarında maaş alıyordu. Türk lirası karşılığı 2703 TL. Gurbetçi Emekli, bu maaşı ile 12 adet çeyrek altın alabiliyordu.

Yıl 2018… İki yıl sonra. 1/4 derecede olan bir üst düzey emekli memur, Temmuz artışı ile birlikte maaşı 3 bin 700.00 Türk Lirası. Euro karşılığı 659.00 €. Emekli, bu maaşı ile 11 adet çeyrek altın alabiliyor.

Yurtdışından emekli olmuş gurbetçi 850 € civarında maaş almayı sürdürüyor. Bugünkü döviz kuruyla Türk lirası karşılığı maaş 4769 Türk lirası. Gurbetçi bu maaş ile, 16 adet çeyrek altın alabilir hale geldi.

Reel olarak birisinde 382 Euro (2143,07 TL) kayıp var iken, yurt dışı emeklisinin maaşında reel olarak 2066.00 TL (358 Euro) artış var.

İktidar Emekliler için 2018 yılı ikinci altı ay için %3.5 artışa ilaveten, %5,60 ilave yaparak toplam % 8,65 zam yaptı. 1/4 derecede olan devlet memuruna yansıyan zam oranı 277,00 TL. Emekli memurun bu maaş zammını, bir ay sonra Ağustos ayında veriyor.

30 günlük farkı neden zamanında ödemiyor. Özel bankaların tamamı emekli maaşlarını her ayın 1’nde öderken Ziraat Bankası emekli maaşlarını doğum tarihine göre ayar yapıp ayın 54nde ödüyor. Türkiye’de sosyal devler kuralları böyle işliyor.

Hıristiyan ülkesi devletler, Türkiye’de yaklaşık 2,5 kendi ülkesinde 3,7 milyon Müslüman’ı adaletle besliyor.

Ortaya atılan bir iddia var. Türkiye Cumhuriyeti devleti Emekli maaşlarından Suriyeli Mülteciler için ayda 24.00 TL kesinti yapılıyormuş. Doğrusunu SGK İl Müdürü sanırım açıklar.

Türkiye’de emekli olmuş kişi, enflasyon yükseldi, maşıma zam verecekler diye; %8,65’lik zam için seviniyor. Emekli gurbetçi, %34’lük Döviz hareketinin getirdiği artışa seviniyor. Her ikisi de “Bundan iyi iktidar mı olur’! Diyor.

Bal tutan Parmağını yalar. Bak kavanozunu kimler, kimin eline verdi?

Ye Memed ye.

Temmuz zammından önce, Cumhurbaşkanının çıplak maaşı 52 bin TL. Bakanların çıplak maaşları 22 bin TL. Meclis Başkanı 32 bin. Cumhurbaşkanı danışmanları 96 bin ile 200 bin TL arası… Milletvekillerinin Çıplak maaşları 18 bin TL. Milletvekili Emeklilerinin maaşları 9 Bin TL.

Bunların yediği içtiği bedava. Devletin uçağına bin. Aracını, yakıtını ve devletin diğer tüm imkanlarını tek kuruş ödemeden sonuna kadar kullan. Üstüne üstlük birde yolluk ve harcırah al. Ne memleket ama!

Bunların maaşları temmuz zammıyla ne kadar mı oldu? Çarpın yukarıdaki rakamları 8,65 ile sonuçları görün. Kimin bir aylık maaş artışı, bu ülkede kaç emekli, kaç asgari ücretli ediyor?

Birde; Milletin O… iyi koyduk diyen Müteahhide kızıyoruz değil mi!

Bir arkadaşım; sohbet sırasında ‘bu ülkede Kleptokrasi var’… Dedi. Bir yönetim biçimi mi dedim. Aşağı yukarı öyle bir şey dedi. Kleptokrasi kelimesinin kökenine indim. Kökeni ‘Kleptomani’…

“Kleptomani” Çalma alışkanlığına verilen bilimsel ad. Bizim gibi, gelişimini tamamlayamamış, inancıyla yaşadığını zanneden, üstesinden gelemeyeceğini düşündüğü veya neme lazımcılıkla her türlü kepazeliği Allah’a havale eden eyyamcı toplumlarda, siyasetçi, varlıklı kişi, ünlü kişi çalarsa kulp hazır. “Kleptomani”… Yoksul çalarsa! Adı: Hırsız.

Çeşit, çeşit ülke yönetim biçimi var. Örneğin, Demokrasi, Monarşi, Oligarşi, Otokrasi, vs… Bu kelime, siyaset terminolojisine yeni eklenmiş: “Kleptokrasi”…

Araştırdım. Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Zeynep Oral’ın yazılarında buldum. “Kleptokrasi”yi…  O’da çok merak etmiş olmalı ki araştırmış ve bulmuş.Yönetim biçimi olarak “Kleptokrasi”yi…

‘Kleptokrasi, halkın kendi hırsızını kendi oylarıyla seçmesidir. Bu yönetim biçimi üzerine Oral’ın yazdıkları.

‘Vikipedi, (Türkiye’de kullanımı yasak) Özgür Ansiklopedi’ye göre: “Kleptokrasi, bir ülkede iktidarı ele geçiren bir ailenin ya da siyasal grubun, o ülkenin kaynaklarını sistemli olarak soyması demektir ve kısaca, hırsızlar rejimi anlamına gelir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla yerleşmediği ülkelerde görülen bu durum, o ülkelerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.”

Bu tür bir yönetimin sonuçları ise şöyle belirleniyor:

Hırsızlar rejiminin egemen olduğu bir ülkede, yerli sanayi ve tarımsal üretim zayıflar ve iç pazar büyük sermaye gruplarına açılır. Siyasal alanda da insan haklarını çiğneyen, baskıcı bir yönetim kendini gösterir (düşük ücretler, rüşvetsiz iş yapmayan bir bürokrasi vb). Etnik milliyetçiliği, ırkçılığı ya da dini kullanarak, geniş kitleleri yönlendirmeleri, bu tür yönetimlerin en karakteristik özellikleri arasındadır’…

Haldun Solmaztürk’ göre. ‘Kleptokrasi’lerin bir başka ortak özelliği, kanunları ve hatta anayasaları, ‘tezgahlarını’ koruyacak ve muhalefeti sindirecek şekilde, işlerine geldiği gibi sıkça değiştirmeleri’…  İmiş!

Benden söylemesi.

Bana göre önemli olan, aç bir çocuğa Baklavayı çaldırtmamak… Aksi halde ekonomi batar.

Kiralık makam araçları. Kiralık binalar. Lüks mefruşat. Sekreterler. Şoförler. Bunlar için harcanan paralar “fındık, fıstık paraları imiş. “Saraylar. yazlık saraylar. bunlarda Türkiye’nin itibarıymış.

Son bir söz. Kredili mevduat faizleri aylık 2,62 oldu. Kredi kartları gecikme faizleri 3,7 oldu. bu faizler yıllık değil. Ye memedim. Ye!.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On