SOKAKTAN AL HABERİ…

23 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
546 defa okundu.
SOKAKTAN AL HABERİ…

SOKAKTAN AL HABERİ…

Vizyonsuz eylem, boş vakit geçirmektir. Vizyonlu eylem Dünya’yı değiştirir.

Başarılı insanlar, gelecekte yapacaklarını söyledikleri işleri gerçeğe dönüştürdükleri için başarılılardır. Sokak Konuşuyor. Yaklaşık (50) kişi…

Öyle enteresan öyle garip soru ve cevaplar var ki. Ben kimseyle röportaj falan yapmadım. Yolda karşılaştığım insanlarla, alışveriş yaptığım dükkân ve iş yeri sahipleriyle, hatta başka hiç tanımadığım alışveriş yapan diğer insanlarla konuştum.

AKP’ye kızıp, bunca hizmet vermiş Başkana sırtımı dönmem.

Her yer tertemiz pırıl, pırıl oldu.

Musluktan su içmeye korkuyorduk. Şimdi içiyoruz.

Çoğu zaman cebimde para olmuyor, onca yolu yürüyordum. Şimdi tertemiz bir otobüse biniyorum. Yorulduğumda oturacağım temiz, bakımlı çocukların oynadığı parklar var. Daha ne isteyim.

Yapacağım derse yapar. Ben inanıyorum. Şimdiye kadar AKP’ye hiç oy vermedim. CHP’ye oy vermem. Ne yapacak? Hadi ya!

Genç. Pırıl, pırıl, saygılı. Büyüklük yok. Kibir yok. Yanına ne zaman gitsem kapısı açık, güler yüzlü. Ellerimi tutarak konuşuyor.

Bak kardeşim. Temiz adam. İyi adam. Hoş adam. Amma velâkin yardımcıları akrabalarını belediyeye doldurdu.

CHP seçilirse o partililerini doldurmayacak mı?

Lafı hiç uzatma. Ben oyumu Yaşar’a verecem. Ya sen. Aptallık etme. Bu şehirde yaşıyoruz hepimiz. Bak Pazar yerine. Neyi eksik? Ama biz kıymet bilmeyiz.

Enflasyonu Yaşar’mı fırlattı. Cezasını bu şehir mi çeksin? Yaşar’a oy vermeyeceğiz. Hükümetin kulağını çekeceğiz. Öylemi. Yok, öyle yağma. Bu memleketi B… içine itmek demektir. Kim kardeşim o. Kim? Bak kardeşim. Bende Atatürk’ü çok severim. Ne düşmanlığını gördünüz. Heykelini meydana taşıdı. Ben onun ağzından kötü bir tek kelime duymadım.

Belediye kaç kişiye iş kapısı açtı biliyor musun? Memleketin insanı belediyeden ekmek yiyor. İnsan ekmek yediği kaba pislemez.

Kafamı kesseler AKP’ye oy vermem.

Ben MHP’liyim. O CHP’li… Benim köylüm. Ben oy vermesem sülaleme söverler.

Neler mi yapacak. Adam sende, yalan dolan. Bunun ardında hükümet yok. Milletin aklı varsa. Aklını kullanır.

Hadi CHP’liyi seçtiler. Sonra. Sonra ne olacak? Şehri yönetmek, apartman dikmeye benzemez…

Ben CHP’liyim. Partiliyim. Odunu koysalar oy veririm. Memleket elden gitmiş, bir Kırşehir gitse ne olur.

Sen kime oy vereceksin?

Ben aklıma güveniyorum. Aklımın emrettiğine oy veririm. Ben bu şehrin 10 yıl gerisine bakıyorum. Ve 10 yıl içindeki değişime bakıyorum.

Senin oyun belli. Hani sen Sosyal Demokrattın.

Söyle kime oy vereceksin! Sana kim olduğunu söyleyeyim. Yerel seçimler, hınç alma platformu olmamalı! Hesaplaşmayı genel seçimlere saklayınız.

Evet, ben sosyal demokratım. Ama aptal değilim. Bu şehrin cadde ve sokaklarını kullanıyorum. Belediyenin hizmetleri beni kent yurttaşı olarak memnun ve mutlu ediyor. Memleketin sorunlarını bilmeyen, sıradan bir müteahhide oy vermem. Bir acemi çaylağa oy verecek kadar aptalda değilim. Bu şehre 50 yıl hizmet edecek tüm ağır işler bitti. Geriye ne mi kaldı. Fasa fiso.

Aslında kendimizi sorgulamamız gerekir. 

CHP adayı kent ihtiyaçlarının neler olduğunu biliyor mu? Partizanlık kent yönetmez. Partizanlık medeniyet değildir. Medeniyet, ayırıcı olmaktan çok birleştirici ve bütünleştirici bir kavramdır. Ne kadarına vakıfsınız? Kent yönetmek bir vizyon meselesidir. Teknik eğitim, akılcı projeler ister. Yaptıklarınız, yapacağınızın teminatı olabilir mi? İyi apartman dikmek, yüksek karla satmak vs. Mesela çatılara kuş kondurmak falan!

Sosyal belediyeciliğin teorik temelleri, başarılı örnekler üzerinden sosyal belediyecilik hizmetlerine yönelik algı ve faydalanma düzeyine dair kaç projeniz var. Kırşehir belediyesi son 10 yıl içinde Sosyal Belediyecilik kavramını yakalamış. Sen ne ilave edeceksin. Önemli olan bu…

Aklın yolu bir…

Yaşar bahçeci hariç, diğer belediye başkan adayları kelli felli. Cüzdanlar kavi… Bir kenti yönetmeye bunlar yeter mi? Büyük değişim için ileri görüşlülük şart. Bu işin parti rozeti ile cüzdanın şişliği ile ilgili olması mümkün değil.

İleri Görüşlülük mü Kâhinlik mi?

Hangisini istersin?

İstenilen; nasıl bir kent geleceği?

Doğru tahmin etmek mi?

Bilmek mi? Sorunların neresindesin?

Tasarlamak mı? Kaldırım yaparım. Yol yaparım. Su getiririm. Otobüs seferlerini beleş yapar, sudan para almam.

Başarılı insanlar, gelecekte yapacaklarını söyledikleri işleri gerçeğe dönüştürdükleri için başarılılardır. Bir zaman aralığının başında, gerçekleştireceğini söylediği şeyi gerçeğe dönüştüren kişiler, istedikleri ya da vaat ettikleri sonuca ulaşırlarsa “Yapacağım dedi ve yaptı!” derler. Peki, Kırşehir 10 yıl içinde yaşanabilir bir çevre yaratılmış mıdır? Evet. Öyleyse sizin karşı iddianız ne olabilir?

Halk yerel seçimi bir öç alma arenasına çevirirse. Sıkıntıyı yine kendisi çeker.

Sorunlar ancak bilinçli, liyakat ve ehliyet sahibi kişiler ile çözülebilir.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com