SİZİN DEĞİL! KIRŞEHİR’İN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİ.

11 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
606 defa okundu.
SİZİN DEĞİL! KIRŞEHİR’İN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİ.

SİZİN DEĞİL! KIRŞEHİR’İN NE İSTEDİĞİ ÖNEMLİ.

Çağdaş toplumların en önemli nitelikleri kentleşmeyle doğru orantılıdır.

Pisagor derki: ‘Hayatımız olimpiyatlar, için toplanan büyük kalabalığa benzer… Bazıları zafer kazanmak için yeteneklerini kullanırlar. Bazıları satıp para kazanmak için oraya mal taşırlar. Bazıları da yalnızca her şeyin nasıl ve neden olduğuna bakmaktan, başkalarının hayatlarının seyircisi olup onları yargılayarak kendi hasatlarını yönlendirmekten başka bir şey düşünmezler’…

Koşullar uygun, diye düşünerek, genel politikaları, yerel politikalara yansıtmak yanılgının en büyüğü. Elbette bu ülkede kimse, kimseyi aldatma gibi veyse kapılıp, kent insanını aptal yerine koymamalı.

Önce bu şehri, seveceksiniz. Şehrine insanına düşmanca tavır takınanlardan bu şehre hayır gelmez. Belediye Başkanlığı STK yönetmeye, hiç benzemez. Belediye Başkanlığı bir vizyon işidir.

Vizyonun özeti!

Yunanlı Aristokrat Sokrates’e nereli olduğu sorulduğunda “Atinalı” değil.  “Dünyalı” diye cevap vermiş. Hayal gücü diğer insanlara göre daha geniş ve daha dolu olan Sokrates, ayaklarının ucundan başka bir şey görmeyen çoğu insandan farklı olarak evreni kendi içinde yaşadığı şehir gibi kavrıyor ve bildiklerini, ürettiklerini toplumuna ve insanlığa karşı duyduğu sevgiyi bütün dünyaya adıyordu. Dünyayı tanımak, insan yargısına ışık katar. Bu şehirde 10 yıldır bu ışık var.

Aday olmak!

Paranız var aday oluyorsunuz.

Arkanızda parti desteği var aday oluyorsunuz.

Dört dalkavuk sizi öne itiyor, aday oluyorsunuz.

Allah aşkına, Kır­şe­hir’i ta­nı­yor mu­su­nuz? Ne kadar ta­nı­yor­su­nuz? So­run­la­rı, ihtiyaçları ne­ler­dir. Nasıl gi­de­ri­lir. Projeleriniz yasalara, bütçeye veya edineceğiniz kaynağa uygun mu? Proje diye broşürlere sıraladığınız tümcelerin bu şehre olası katma değerleri nedir?

Bu şehrin zaman kaybına artık tahammülü yok. Aklın yolu bir. Başka Kırşehir’de yok.

Projelerinizi za­ma­na ya­yar­sa­nız, bana göre çokta elzem olmayan, içi boş tümcelerin doldurduğu,  broşür içeriği olan vaatler zaten kent içinde işlevselliği ve varlığı olmasına rağmen, seçim manifestosu olarak öne sürülen diğer projeleriniz için kısa, orta, uzun va­de­de ha­ya­ta ge­çi­ril­me­si nasıl mümkün olacaktır?

Broşürde sıralı olan yatırım ve hizmet bu kentin önceliğimi? Bütçesi ve kaynağı nedir?

Kalıcı ve yaşamı kolaylaştırıcı projeler kent estetiğinin yanı sıra yaşamı kolaylaştıran etkenlerdir.

Zaman aralığınız nedir? Yaptırım pla­nı­nız var mı? Kafanızda oluşmuş projeleriniz kentsel planlamaya uygun mu? Sizin şehircilikle ilgili akademik bir danışmanız var mı? Zira sizin kentsel bir vizyonunuz yok. Vizyon kaldırım arşınlamayla olmaz. Şehircilik bir platform içinde AR-GE dir. Siz bir kent nasıl yönetilir biliyor musunuz?

Gülünç olmak için üzerinize Soytarı üniforması giymeniz gerekmez!

Kla­sik ve bey­lik be­yan­lar siz­le­ri ide­al­le­ri­ni­ze ta­şı­ma­ya­bi­lir. Pro­je­le­ri­niz, an­la­şı­lır, kaza­nım odak­lı ve se­çi­ci deney ve et­kin­lik te­mel­li ol­ma­lı. Veya tek cümleyle inandırıcı projeler öne sürmelisiniz. Kandırmaya, yalana dayalı projeleri halka yutturmak biraz zor. Kentler insanla yaşar. İnsanla şekillenir.

Kentsel yaşamın konfor ve sağlıklı donatılara sahip olması,  yerine getirilmesi için gerekli olan araç, gereçler ve yanı sıra teknik alt yapı ister.

Kırşehir nüfus yoğunluğuna göre hedefleriniz kaç yıla uygun?

Hepimiz kendi içimize dönmüşüz. Kendimizle ilgileniyoruz. Görüşümüz burnumuzun ucunu geçmiyor.

Birazda biz adam olsak.

Şehrin ana arterleri modern yol, kaldırım, oto parklarla donatılmış.  Kentsel yaşamda, çağdaş yaşamın ve çağdaş şehirlerin, şehir içi Bisiklet ulaşım ağı kentin değişim yüzünü gösterirken, kavşakların ışıklı geçişlerle yaşamsal düzeni getirdiğini görmezden gelmek, genel politikalarla, kentsel politikaları karıştırmak en ucuz şekliyle ayarsızlıktır…

Gün ağarırken bu şehrin cadde ve sokaklarında gezindiniz mi? Bulvar estetiğini arka sokaklara taşıyan, insan yüreğine huzur veren akla kulp takmak yerine, teşekkür borcumuz var demenin tam zamanı değil mi?

Kent mimarisi on yılda yatay büyümeye geçti. Yollarda çift araç parklarını yapan bu şehrin insanı. Kaldırımları işgal eden esnaflar bu şehrin esnafı. Şehrin estetiğini bozan bu şehrin insanı değil de uzaylılar mı?

Şebeke sularımız sağlıklı. Asbest ve çürümüş, içine lağım karışan demir borulardan kurtulmuş bir şehirde yaşamak. Yeraltına inmiş enerji sistemleri. Tertemiz cadde ve sokaklar. Kirletiyorsak, bizleriz o kirliliğin nedenleri… Layık olduğumuz ölçektir sokağa tükürmek, elimizdeki atığı izmariti ulu orta yerlere atmak.

Yıllarca köhne oto terminalimiydi layığımız. Yoksa çamur ve toz deryası içinde olan açık kirli ve pasak içinde olan Pazar yeri. İnsan değeridir. Modern, terminal, modern Pazar yerleri, sadece bu ülkede görsel güzelliğe sahip bir parkı olan üç şehirden biri Kırşehir.

Vizyonsuz eylem, boş vakit geçirmek. Vizyonlu eylem, dünyayı değiştirir.

Başarılı insanlar, gelecekte yapacaklarını söyledikleri işleri gerçeğe dönüştürdükleri için başarılılardır. Bir zaman aralığının başında, gerçekleştireceğini söylediği şeyi gerçeğe dönüştüren kişiler, istedikleri ya da vaat ettikleri sonuca ulaşırlarsa “Yapacağım dedi ve yaptı!” derler.

Bunun içindir ki; ‘Hayatımız olimpiyatlar, için toplanan büyük kalabalığa benzer… Bazıları zafer kazanmak için yeteneklerini kullanırlar. Bazıları satıp para kazanmak için oraya mal taşırlar. Bazıları da yalnızca her şeyin nasıl ve neden olduğuna bakmaktan, başkalarının hayatlarının seyircisi olup onları yargılayarak kendi hasatlarını yönlendirmekten başka bir şey düşünmezler’. Pisagor.

Büyük değişim için ileri görüşlülük şart. İleri Görüşlülük mü? Kâhinlik mi?

Hangisini istersin?

Geleceği; Doğru tahmin etmek mi? Bilmek mi? Tasarlamak mı?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com