#ŞiRKeT

27 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1205 defa okundu.

böcek ugur

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahmet bey, şirket yönetim kurulu başkanlığı için hummalı bir şekilde hazırlanıyordu. Şirket yönetimi kurulu başkanı olmak istiyordu. Ahmet Bey bu seçime bütün ağırlığını koymuş ve seçim sonucunda da ipi göğüslemişti. Ahmet Bey’in Normalde şirkette % 25 hissesi vardı. Şirketin çalışmaları devam ediyor; şirket zaman içinde büyüyordu. Ahmet Bey % 5’lik bir hisse daha toplamış ama şirketin % 51 hissesini ele geçirip tam söz sahibi olmak istiyordu. Her şey onun istediği gibi olmalı. O % 51’lik hissesini zaman içinde  % 100 e çıkarmalıydı. Yeni seçim yaklaşıyordu seçimler iki senede bir olduğu için zaman çok çabuk akıp geçiyordu. Bu seçimde Mehmet Beyde %5’lik hissesi ile destek olmaya başlamıştı. Aralarında su sızmıyor yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu. Seçim sonucunda; Ahmet bey yeniden şirketin başkanı olmayı başarmış, Mehmet bey ise imalatın başına geçmişti. İlk zamanlar müthiş performans ile atılımlar yapan şirket. 6 ay sonrasında yapılan ihraç mallarının hatalı ürünler yüzünden geri dönmesi yüzünden 50 lira olan hisse senetlerini 5 liraya kadar düşürmüştü. Bu arada çoğu kişi bu gidişten memnun olmadığından; şirket hisse senetlerini satıyor. Şirket batmadan kendisini kurtarmak istiyordu. Şirket yönetimi ortaklarına sakin olun bu gelip geçici dese de. Şirkette huzursuzluk durulmuyordu. Mehmet beyin şirketteki başarısızlıklarından dolayı imalat idareciliği sonlandırılmıştı. Artık Ahmet Bey; hem şirketi, hem de imalatı yönetiyordu. Bu arada yeni seçim süreci gelmesine rağmen, Ahmet Bey kendinden emin yeniden aday oldu. Şirket bilançoları ve bütün hesapları ortaya kondu ama şirket toplantısına katılan sadece üç kişi vardı. Ahmet Bey, Mehmet Bey, Atakan Bey;

Hisse dağılımı

Ahmet Bey % 40

Mehmet Bey % 40

Atakan Bey  %20

Ahmet Bey Şirketin başına yeniden seçildi. Ve şu konuşmayı yaptı.

Ahmet Bey – O hengâmenin içinde herkes hissesini sattı neden sen satmayıp. Hisseni % 5 ten % 20 çıkardın Atakan bey.

Atakan Bey – Sizin bir işler çevirdiğinizi tahmin ediyordum. Onun için paramın hepsini bu işe yatırdım. Hatta diğer insanlara yapmayın hissenizi satmayın dedim ama dinletemedim. Gücümün yettiğince hisseleri de topladım.

Ahmet Bey – Çok zekisin Atakan Bey, Ama biz senin hisselerini de satın almak istiyoruz. Biliyorsun bu olaylar olmadan hisseler 50 TL idi. Şu an ise 15 TL. Ama biz sana hisselerin için 100 TL’ den almayı teklif ediyoruz. Ne dersin;

Atakan Bey – Peki olur ama bir şeyi merak ettim. Yurt dışına giden mallarınız geri nasıl döndü.

Mehmet Bey – Ahmet Beyle benim eşimin adına yurt dışında bir paravan şirket kurduk. Onlara gönderdik malı onlarda iade ettiler. Bu arada mallar sağlam hiçbir sıkıntısı yok. Onları yeniden piyasaya sunuyoruz.

Atakan Bey, hisselerini onlara sattı. Ve kendine büyük bir sermaye edinip büyük işlere imza attı. Şirket mi ne oldu. İki sene geçmeden birbirlerini kazıklamaya çalışan ortaklar ellerindeki bütün sermayeyi yediler. Şirketi Atakan beye çok cûzi bir fiyatla sattılar. Sonra mı? Atakan Bey;  o eski hisselerini satan ortaklarını çağırdı onlara hisselerini geri verdi. Şu an şirketin yönetim kurulu başkanı. Kendi şirketi de çalışmalarına devam ediyor desem çok hayalci olur değil mi? O değil; hepsi hayal aslında! Bu olay hiç yaşanmadı ki!

Yalnız gerçek olan bir şey var şirket ve finans dünyasında, borsadaki işler satranç oyununa benzer. Her an mat olabilir insan.

Ne dedin sen;

#ŞaH_MaT

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN