Saray, İtibar, İstikrar…

7 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
669 defa okundu.
Saray, İtibar, İstikrar…

Açlık ve Yoksulluk… Kaçtan aşağı olmaz?

Türk milletinin itibarını saray kurtarıyorsa. Önce etrafa iyi bakmak gerekir. İtibarımız nerelerde? İstikrar var diyorsanız. Deli Dumrul’un köprüsünün altından geçen suya bakmak gerekir. Eylül 2017 açlık sınırı 1432,00 TL Yoksulluk sınırı, 4665,00 TL. Türkiye’nin itibarı olan saray… İtibar için 1 saray yetmez. Birde yazlık saray. İstanbul’da tek adamın hizmetine verilmiş Osmanlı yadigarı DİĞER saraylar ve kasırlar.

‘Zamlar ve vergi artışı da gidip enflasyonu besleyecek. Çünkü Türkiye ekonomisi “Reis’e Lüks Saray – Halka Yüksek Vergi Düzeninin” kaçınılmaz sonucu olan “açık sarmalına” girdi’. Sözcü…

Ankara Mimarlar Odasının açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın proje bedeli; 1 milyar 370 milyon TL… Saray’ın dekorasyonu, mobilyaları, çokça tartışılan ‘lüks klozet’ler dahil 4 milyar 586 milyon TL… Peyzaj ve Bitki Maliyeti, 2 milyar 500 milyon TL… Bu millete itibarın toplam maliyeti 8 Milyar, 456 Milyon Türk Lirası. 2017 yılı ülke savunması için ihtiyaç duyulan silah girdilerinin maliyeti ne kadar? 8 milyar TL… Türkiye’nin savunma gücüne eşit bir sarayımız var. Basından edindiğim bilgilere göre sarayda Tank, top, füze, savaş uçağı, saldırı helikopteri, savaş gemileri, yakın muharebe silahları yok. Bunların yerine, 1100 oda, 400 çalışan memur dadılar, hizmetçiler, aşçılar, garsonlar, bahçıvanlar, şoförler, 2000 polis, havada sürekli uçan polis helikopteri. 13 adet vip yolcu uçağı, 6 adet helikopter, 6 adet yat, 2600 adet makam otomobili. Altı adet at… Varmış!

Bu saraya yönelik 2016 Sayıştay raporu açıklanmış. Cumhurbaşkanının çıplak maaşı 43 bin TL. (Harcırah, yolluk, yıpranma, temsil ağırlama vs hariç) 150 milyon TL… örtülü ödenek. (Yıllık 516 bin TL maaş, 1 milyar 800 milyon örttülü ödenek)

Tekrar saraya dönelim. Saray’ın 1 Aylık, elektrik, doğalgaz, peyzaj bakım, ısıtma, soğutma vb. giderleri toplamı 21 milyon TL… 2015 yılında 471 milyon 929 TL. 2016 yılı harcamaları 1 Milyar 292 milyon lira. Oldu”. kısaca bir yılda saray giderleri tam tamına 2,5 kat artmış. Bu hesaba göre asgari ücret 2400 TL, En düşük maaş 11 bin TL olmalıydı. Böyle olsaydı. Ne açlıktan ne yoksulluktan söz edilirdi. sarayın harcama kalemlerini yazsam bir hafta süre gerekir. Bir işçi: Günde 8 saat çalışır. Ayda 1.446 TL ücret alır. Bir Bakan danışmanı: Günde 24 saat boş oturur. Ayda 15. 562 TL götürür. Bunun adı bu ülkede istikrardır.

Yine bir gazete haberi: Saray mutfağı hariç. 13 Uçaktan her biri için günlük 130 tür yiyecek ve içecek günlük olarak hazır tutuluyormuş. Lüks binitlerin tamamının giderleri (Personel, Yakıt, bakım, onarım, ikram malzemeleri vs) ilgili olduğu kurumların bütçesinden karşılanıyor. Yani bu binitlerin giderleri saray giderlerine dahil değil. Saray mutfağı hariç.

Şimdi birde Marmaris Okluk koyunda 300 odalı yazlık saray yapılıyor. Bir gazete yazıyor. “Reis’e saray! Halka vergi”!

Bir gazete halkın ne olduğunu yazmış. ‘Tarih 1 Ekim 2017: 16 milyon kişi. Yoksulluk sınırında yaşıyor. 29 milyon kişi. İki günde bir et yiyemiyor. 52 milyon kişi. Borçlu yaşıyor. 50 milyon kişi. Bir hafta tatil yapamıyor. 13.5 milyon kişi, konut masrafında zorlanıyor. 18.6 milyon kişi, kış ısınmasını karşılayamıyor. 23 milyon kişi, ciddi para sıkıntısı çekiyor’.

Bir gazete halkın devlete ne ödediğini de yazmış. ‘Bir pakette 20 sigara var. 17’si devlete vergi. Kendine bir otomobil aldın. Devlete en az 1.5 otomobil parası vergi ödüyorsun. Elektrik faturası geldi. Elektrik bedeli kadar vergi. Kendine bir cep telefonu aldın. Bir tane de eşin istedi ona da aldın. Ödediğin vergiyle devlete üçüncü telefonu alıyorsun. Bir bira içtin. Devlete 2 bira ısmarlıyorsun. Bir ekmek aldın. 2 dilimini devlet kemiriyor. Devlet bizden topladığı paralarla köprü, Hastane yapmıyor. Köprü, Hastane yapmayı müteahhide ihale ediyor. Hazine kefil oluyor. Geçiş garantisi veriliyor. Köprü yapılıyor. Geçerken de para ödüyorsun. Geçmezken de ödüyorsun. Karşılığında açık ara Avrupa’nın en boktan sağlık sistemi, en rezil eğitimi, en sefil sosyal güvenliği… Hastane yaptırıyorsunuz. Hasta garantisi veriyorsunuz. Hasta olsan da ödüyorsun. Olmasan da. Gıkınızı çıkarırsanız “ülke bölünür” tehdidi… Boş versenize… Ölmüş eşek kurttan korkmaz… Vergiler artıyor. Vatandaşa iyi izah edelim. Cumhurbaşkanı işine gelen her şeyi kendi izah ediyor; vergi artışı izahını Maliye Bakanı’na havale ediyor. Vergileri har vurup harman savuran iktidarın iki büyükşehir belediye başkanları 13’üncü yılında 21’inci yılında “seçimsiz” koltuklarından atılıyorlar. Hani seçimle gelen seçimle gidecekti. Diktatörlüğe mi geçtik? Bu belediye başkanları, toplanan vergileri doğru harcadıklarının hesabını vermeden kaçırılıp nereye postalanıyorlar’?

Bir başka gazete halka dair son durumu yazmış. ‘Başka bir yazışma grubu gazete haberlerini küme yapmış. İlginç bir tablo çıkmış. Birer, birer bakmak yerine toplu bakınca “bu ne biçim satış” diyorsun. Katar, ABank’ı satın aldı. Katar, Finansbank’ı satın aldı. Katar, DigiTürk’ü satın aldı. Katar, Banviti satın aldı. Katar, Ankas’ı satın aldı. Katar, Munamar otelini satın aldı. Katar, Kontes otelini satın aldı. Katar, BMC’nin yarısını satın aldı. Katar, Boyner’in üçte birini satın aldı. Katar, Sürmene yaylasını satın aldı. Katar, Maslak 1453 dairelerini satın aldı. Katar, ATV-Sabah’ın ortağı oldu. Katar, Telekom’u satın almak istiyor. Katar, PTT’yi satın almak istiyor. Katar, Hürriyet’i satın almak istiyor. Katar, Osmanlı

resim tabloları topluyor. Bu tablo nedir? Türkiye uyanıyor, ben umutluyum. Beceriksizleri, çapsızları, yalancıları seçimle ayıklayıp atacak günlere hızla ve farkında olmadan yaklaşıyoruz. Halk kuzu gibidir, ne verirsen yer diyenlerin günleri geride kaldı’.

Dört milyon işsiz güçsüz cahil cühela Suriyeli bizde. 2016 yılı bunlara harcanan para 30 milyar dolar. Kısaca, 1 trilyon Türk lirası. Reis açıklama yapıyor. ‘AB bizi kandırdı. Para vereceklerdi. Vermediler’. İtibar çöpe gitti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği istişare toplantısında konuştu. “Bir büyüğümüzün güzel sözü var. İtibardan tasarruf yapılmaz. Burası Türk milletinin itibarıdır. Sonucu 600-650 milyon dolardır”. Dedi. demesine de ben o ulvi sözü eden büyüğü çıkartamadım! İngiltere örneği verdi. İngiltere’nin konumundaysak eyvallah. Yok değilsek bu kıyas neyin nesi? İngiltere Dünya ülkeleri refah sırlaması 2ncisi, Dünya’nın, Amerika’dan sonraki ekonomik ve askeri yönde en zengin ülkesi”… Bu lafı elli kere düşündüm. Sizlerle paylaştığım yazıları elli kez okudum. Ben ne kadar zenginmişim de haberim yokmuş. İyide neden cep delik, cepken delik. Öyleyse; ‘Ben anormalim’! Erdoğan bey benim zenginliğimde bir yaşasa da istikrarı görse.

Bir samimiyetle ülkelerini inandıkları ideallere kavuşturmak için sıyrılan kollar, çok geçmeden çıkarlar ve megaloman-yanın yönettiği, her ne pahasına olursa olsun koltuğa yapışan pençelere dönüşebiliyor. Artık onları oradan sökmek zorlaşıyor. Onlar ki; ülke canının yanmasından zerre kadar etkilenmezler.

Vergi vermek bir yurttaşlık görevidir. Verginin anlamı Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar. Vergi birilerini lüks ve şatafat içinde yaşatmak için toplanıyorsa adı vergi olmaz “Haraç” olur. Bir ülkede vergi adil olmalı. Vergi adil değilse; adı “Soygun” olur. Devlet, milleti yolunacak kaz yerine koymuşsa, bunun adı “yine kandırdık” olur. İdeolojisi olmayanların iktidarı ömürlü olmaz. Geldikleri gibi giderler. Yediler, içtiler. Masayı kirlettiler. Hesabı ödeyecekler. Masayı temizleyecekler. Mutfakta bir yığın bulaşık var. Gitmeden…

 

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On