Sait Yanık’ın 10 Aralık İnsan Hakları Mesajı

9 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
503 defa okundu.
Sait Yanık’ın 10 Aralık İnsan Hakları Mesajı

saİt-bey-700x935(1)KIRGARAT-C Başkanı,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kırşehir İl Temsilcisi (TGC),Türkiye Gazeteciler Federasyonu İl Temsilcisi (TGF) aynı zamanda Kırşehir İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Gazetemiz  Genel Yayın Yönetmeni Sait Yanık 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı yayınladı.

Yanık mesajında;”Birleşmiş Milletler Kurucu Antlaşması’nda önemli bir yer tutan “İnsan Hakları” 10 Aralık 1948 tarihinde ‘’İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’’ ile özel bir düzenlemeye konu olmuştur.

BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği Beyanname, ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949’da onaylanmıştır. Bu düzenlemenin, insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi bu konuda bütün dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısından anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

İnsanlığın binlerce yılda ulaşabildiği demokratik ve çağdaş uygarlık düzeyinde; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları, temel evrensel değerler olarak öne çıkmıştır.

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir.

Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda Ülkemizde de önemli adımlar atılmıştır, atılmaya devam edilmektedir. En yüksek evrensel değerlerden biri olan insan haklarının korunması geliştirilmesi hususunda herkesin ve her kurumun üzerine düşen görevleri yapması gerekmektedir.

Tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için korunup hayata geçirildiği bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutlarım.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN