ŞAİR BAHATTİN KARAKOÇ DA GİTTİ

18 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2162 defa okundu.
ŞAİR BAHATTİN KARAKOÇ DA GİTTİ

Hikmet AKSOY

ŞAİR BAHATTİN KARAKOÇ DA GİTTİ

Türk edebiyatının sevilen isimleri arasına yer alan ve “Dede Korkut” olarak adlandırılan Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bir şiirinde “Döşeğim kara toprak, yorganım kara bulut / Ben seninle doluyken, vurgun yapamaz umut” diyen Karakoç, sevenlerini yasa boğdu.

Bir şiirinde “Ihlamurlar çiçek açtığı zaman” diyerek gelmeye söz veren Karakoç, ağaçlar yaprak dökerken ebedi hayata göçtü.

“Ihlamurlar çiçek açtığı zaman / Ben güneş gibi gireceğim her dar kapıdan / Kimseye uğramam ben sana uğramadan / Kavlime sâdıkım, sâdıkım sana / Takvim sorup hudut çizdirme bana / Ben sana çiçeklerle geleceğim / Ihlamurlar çiçek açtığı zaman”

“Beyaz Kartal” olarak da anılan 88 yaşındaki şair Karakoç, Kahramanmaraş’ta düzenlenen Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarı’na katılarak kitaplarını imzaladıktan sonra evinde rahatsızlanınca hastaneye kaldırılmıştı.

Üzücü haberi ise Karakoç’un eğitimci oğlu Oğuz Karakoç şu şekilde duyurdu: “Sabah kendisiyle görüştüm gayet iyiydi, espri de yapmıştı. Ama ne yazık ki ikindiye doğru sağlığı el vermiyor rahatsızlaşıyor. Sol damarlarında bir tıkanma olduğu görülüyor ve anjiyo yapılıyor. Ama daha sonra sağda bir tıkanma olduğu görülüyor oraya da anjiyo yapılıyor. İlerleyen süreçte de nefes darlığı falan derken tamamen sağlığını kaybetti ve kaybettik maalesef.”

Bahaettin Karakoç kimdir?

Kahramanmaraş’ta 1930’da doğan şair Bahaettin Karakoç, 1983’te Kayseri Sanatçılar Derneği’nce “Yılın Şairi” seçildi. Karakoç, 1986’da “Bir Çift Beyaz Kartal” kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülü, 1991’de ise Diyanet Vakfınca düzenlenen münacat yarışmasında “Beyaz Dilekçe” şiiriyle birincilik ödülü kazandı. “Türkçe’nin Uluslararası 2. Şiir Şöleni” için gittiği Almatı’da 1993’te “Büyük Abay” ödülüne layık görülen Karakoç’a, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından 2014’te “fahri doktora unvanı” verildi. Karakoç, Türk edebiyatında “Dede Korkut” ve “Beyaz Kartal” olarak anılıyor.

ESERLERİ : Mevsimler ve Ötesi , (1962) Seyran, (1973) Zaman Bir Beyaz Türküdür, (1974) Sevgi Turnaları, (1975) Ay Şafağı Çok Çiçek , (1983) Kar Sesi , (1983)İlkyazda, (1984) Bir Çift Beyaz Kartal , (1986) Menzil, (1991) Uzaklara Türkü , (1991) Güneşe Uçmak İstiyorum , (1993) Beyaz Dilekçe, (1995) Güneşten Öte , (1995) Dolunay Şiir Güldestesi , (1996 Leyl ü Nehar Aşk , (1997) Aşk Mektupları , (1999) Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman, Ay Işığında Serenatlar , (2001) Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri , (2004) Ben Senin Yusuf’un Olmuşum , (2006)

Şiirinden bir örnek:Kardeşçe

 

Aşk deyince duman çöker gözlere

Vuslat sana,hasret bana gülümser

Ruhum pervazlanır nebülözlere

Ay sulara,toprak cana gülümser

 

Her gece dolaşık düşler görürüm

Gölgemi gittiğim yere sürürüm

Her sabah duyduğum sese yürürüm

Dil ehline,göz civâna gülümser

 

Ha gayret de bıçkın gönül ha gayret

Yüksel gök katına,arz’ı seyran et

Sırt sırtadır dünya ile ahiret

Zemin berkse hep tavana gülümser

 

Ses atları alışınca eyere

Süvariler hazır demek sefere

Önde giden artta gelen nefere

Aras nehri Nahçivan’a gülümser

 

Ağrı göğe bakar,Kars’sa Iğdır’a,

Rüzgâr bulut toplar yağmur yağdıra

Dağlar da,kentler de hep sıra sıra

Erzurum’sa Erzincan’a gülümser

 

Yiğitler kadaya karşı duranda

Rüzgârlar uğuldar ulu Turan’da

Ay’ın şavkı yüreklere vuranda

Yüce dağlar âsümâna gülümser

Bahattin Karakoç

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN