Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ?

9 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
544 defa okundu.
Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ?

TCMB’nin faiz kararına odaklanan piyasada Moody’s’in Cuma günü Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesine yönelik bir açıklama yapmaması ve artan jeopolitik endişelerle dolar/TL 5.80’i aşarak 23 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Geçen hafta 5.73-5.77 dar bandında hareket eden ve haftayı 5.76 civarında tamamlayan dolar/TL, Cuma günü Moody’s sonrası 5.7905’a kadar yükseldi.5.78 civarında başlayan dolar/TL yükselişini sürdürerek 5.8055 seviyesine kadar yükseldi. Konuyla ilgili Sarraf Abdullah Çavuşmirza, Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulundu. Çavuşmirza, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TL’de satış baskısını artıran unsurları Akdeniz’deki gerginliğin artması, Türkiye’nin Rusya ile yeni bir S-400 anlaşmasına doğru gidiyor olabileceğine yönelik haberler, Moody’s’ten olumlu bir adım gelmemesi ve TCMB’nin faiz kararının yaklaşmış olması olarak özetleyebiliriz. TL bugün negatif ayırışmış durumda ancak nominal olarak baktığımızda değer kaybı sınırlı. TL’de bu hafta TCMB başta olmak üzere faiz kararları yön belirleyici olacaktır. Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 272,5 lira seviyesinde seyrediyor. Gram altın, cuma günü dolar kurundaki artışa rağmen altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybederek günü önceki kapanışın yüzde 0,4 altında, 271,7 liradan tamamladı. 
      
Yeni haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı,  önceki kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 272,5 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 444 lira, Cumhuriyet altını da 1.816 liradan satılıyor.” Diye konuştu.

PİYASALAR MERKEZ BANKALARINA ODAKLANDI 

Küresel piyasalar bu hafta ABD, Avrupa ve Türkiye’deki merkez bankalarının toplantılarına odaklandı.

Bu hafta çarşamba günkü ABD Merkez Bankasının (Fed) Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkacak faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek. Fed’in, yılın son toplantısında faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor. ABD ile Çin arasında yürütülen ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlik ise devam ediyor. 

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On