Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı?

27 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
670 defa okundu.
Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı?

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikasını beklenildiği kadar hızlı şekilde sıkılaştırmayacağı öngörüsü ve TCMB’nin gerekli görmesi halinde faiz de dahil gerekli adımları atacağına yönelik Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının söylemleriyle geçen hafta 3.98 ile test ettiği tarihi zirvelerinin hemen altında seyrediyor. Piyasalarda enflasyonda yükseliş, TL’deki değer kaybının enflasyon üzerinde önümüzdeki dönemde baskı yaratabileceği endişesi, AB, ABD ve NATO ile ilişkilerin gerilmesi, jeopolitik gelişmeler yakından takip ediliyor. Bunun yanı sıra ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasının sonuçlarına ilişkin endişeler de piyasalarda baskı yapmayı sürdürüyor. Öte yandan TL’deki değer kayıplarına rağmen yurt içi yerleşiklerin hemen yabancı para mevduatlarını artırıyor olmaları da TL’deki değer kaybının devam edebileceği öngörüsüyle yakından izleniyor. Yurtiçinde yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 17 Kasım ile biten haftada 1.4 milyar dolar artışla 159.4 milyar dolar oldu. Geçen hafta çarşamba günü 3.98 ile yeni tarihi zirvesini gören dolar/TL Sarraf Abdullah Çavuşmirza’nın açıklamasıyla Cuma gününü 3.94 civarında tamamlamıştı. Dolar/TL Pazartesi sabah saat 10.00’da 3.9380 seviyesinde işlem gördü.

EURO TARİHİ REKORDA

Sepet bazında aynı saatte TL 4.3234/4.3250, euro/TL ise 4.7030/4.7050 seviyesinde işlem gördü. Euro/TL 4.7175 seviyesindeki tarihi rekorunun hemen altında işlem gördü. Euro’nun dolar karşısında 1.1946 ile iki ayın zirvesini görmesiyle birlikte euro/TL de tarihi zirvelerini test etti. Almanya’da Merkel’in muhafazakar bloğu, iş dünyasını destekleyen Hür Demokratlar (FDP) ve Yeşiller Partisi arasında kurulmaya çalışılan koalisyon görüşmeleri geçen hafta sonuçsuz kalınca Merkel’in dördüncü dönemine ilişkin şüpheler artmıştı. Sosyal Demokratlar’ın Merkel’in muhafazakar partisi ile “büyük koalisyon” görüşmeleri yapmayı kabul etmesiyle siyasi belirsizliğe ilişkin endişeler azaldı. Siyasi belirsizliklerin azalması euroda değer kazançlarının nedeni oldu.

 

Haber Aslıhan Buyruk

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On