Özdemir Çakacak; “Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum”

25 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
482 defa okundu.
Özdemir Çakacak; “Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum”

Basında sansürün kaldırılışının 106. yıldönümünde Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.

Özdemir Çakacak; "Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyorum" Basınımızda sansürün kaldırılışının 106. yıldönümünde, tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” içtenlikle kutluyorum.

Günümüzde teknolojinin imkânlarından faydalanarak hızla gelişen ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen kitle iletişim araçları, yazılı, görsel ve işitsel basının varlığını ve önemini her geçen gün arttırmaktadır.

Bilindiği üzere bir ülkede basının gelişmesi ile sağlıklı işleyen bir demokrasinin varlığı arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Öyle ki demokratik ülkelerde yasama, yürütme ve yargı güçlerinden sonra basın, dördüncü kuvvet olarak görülmektedir. Bu sebeple, toplumun tarafsız haber alma görevini yerine getiren basın kuruluşları demokrasilerin vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri sıcağı sıcağına kamuoyuna aktaran yerel ve ulusal basın, vatandaşların görüş ve taleplerinin idarecilere duyurulması, olayların topluma doğru ve objektif bir şekilde yansıtılması, toplumsal sorunların açığa çıkarılması, ülke sorunlarının uygun bir zeminde tartışılması gibi son derece önemli görevler üstlenmektedir.

Basın çalışanlarının üstlendikleri bu görevleri yerine getirirken, meslek ilkelerine bağlı hareket etmesi, doğru, tarafsız ve kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsemeleri basına olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

Basınımızın haber kaynağına hızlı bir şekilde ulaşması ve gereken bilgiyi doğru bir şekilde edinmesi noktasında biz yöneticilere de önemli görevler düştüğü inancındayım. Kurum yöneticilerimizin basının zamanında ve eksiksiz bilgilendirilmesi noktasında atacağı her adımı, yapacağı her açıklamayı halkımızın doğru bilgilendirilmesi noktasında önemli buluyorum.

İlimizde ve çevremizde yaşanan gelişmeleri bizlere aktaran yaygın basın kuruluşu temsilcileri ile yerel basın mensuplarının, zaman ve mekan mefhumu gözetmeden büyük bir özveri ile çalışmasını ilimiz ve ülkemiz adına büyük bir kazanım olarak görmekteyim.

Bu duygularla, toplumun aydınlatılması, kamuoyu oluşturulması, halkımızın iç ve dış dünyadan haberdar edilmesi adına zor şartlar altında görevini yerine getiren basın mensuplarımızın “Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN