Onların ne geçim derdi var ne de başka bir şey

28 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
488 defa okundu.
Onların ne geçim derdi var ne de başka bir şey

Onların ne geçim derdi var.  Ne de başka bir şey. Hele ki dünyadaki savaşlar umurlarında bile değil. Küçücük bir şeyde gülüverirler insana. Birkaç durumda ağlarlar sadece. O zaman ya canı yanıyordur hastadır. Ya açtır ya da altı pislenmiştir. O durumlar ortadan kalkınca ise gülüverirler yeniden.  Anladınız değil mi bahsettiklerimi. Bebekler ve de çocuklar… 

Bebekler ve çocuklar evrenin en güzel varlıklarıdır onlar. Ne insanı etiketlerler. Ne de kötülüğe dair yaptıkları vardır. En fazla altlarını pislerler. Eğer yapabilselerdi eğer inanın onu da kendileri temizlerlerdi.  

Bebekler zamanla çocuk olur. Bu süreçte içine kötülük yavaş yavaş girmeye başlar önceleri kıskançlıktır bu huy. Sonralarında ise bu huy şekil değiştirir. Yaşadıkları ve çevrenin etkisiyle diğer insanları etiketlemeye birbirini kötülemeye hep benim olsuna döner iş. Bazısı kendisinden başkalarını da düşünürken bazılarında bu iş tehlikeli boyutlara ulaşır. Öyle ki çocuk önce ne ırkını, ne milletini ne de diğer özelliklerini bilmektedir. Zaman onu ister istemez bir cepheye koyar. Bir başka bebeği ise başka cepheye meğersem düşmanları varmış o bebeğin. Büyüyünce farkına varır bu durumun. Aslında kimse kimsenin düşmanı olmamalı ama o düşmanı insanoğlu kendi yaratır içinde. Zaman geçince çocukta genç olur insanlar artık sorarlar. Nesin, necisin kimlerdensin. O da anlatır. Türk’üm, Kürdüm, Çerkez’im, Lazım, diyerek. Kimisi sen bizdesin diye sahiplenirken ötekisi dışarıda bırakır genci. Ancak kimisi de ayırt etmez kimseyi. O kişinin insanlığına adamlığına bakar. Doğrusu da budur zaten. Çünkü kimlik adam etmez. Çünkü insanı iyi huylar adam eder.  

Bende sorarım insanlara nerelisin, necisin, ne iş yaparsın diye. Ayırt etmek için değil de o kişi hakkında bilgi edinmektir amacım.  Uzak memleketten geliyorsa gurbet zor olsa gerek derim. Onun hasretini gideririm. Yakınsa iyi çok iyi memleketin yakınmış gider gelirsin. Kültürümüz hemen hemen aynı yabancılık çekmezsin derim. İşini ve mesleğini sorarım. Mesleği ile işi örtüşüyorsa sevinirim. Bildiğin işi yapmak ne kadarda güzel derim. Ama bilmediğin işte önceleri zorlanırsın.  Sonra alışırsın ama hem öğrendiklerin boşa gider ve hem de yeni işini öğrenmeye epeyce bir zaman harcarsın. Bence boşa giden zamandır bu.  

Burada beni üzen en önemli şey ise gençleri daha bebekken kimseyi hiçbir cepheye girmemişken neden o etiketleşmeye sokarız ki. Karşındaki kişinin adamlığıyla değerlendir demeyiz. Aslında hepimiz Yüce Allah’ımızın birer kuluyuz. Kimsenin kimseye karşı da üstünlüğü de yoktur zaten.  

Şu an itibariyle o elimizdeki olumsuzluk etiketlerini bırakalım. Lütfen yaftalamayalım.  Lütfen insanları karakterleriyle değerlendirelim. Uyaralım. Hatalarını düzeltmesi içinde fırsat verelim.  

Kısacası bir insanı bizden değil derken birincisi karakteriyle ikincisi ise vatanseverlik penceresinden bakarak değerlendirelim. Unutmayınız ki Kurtuluş savaşımızda ve Çanakkale savaşımızda yan yana çarpıştığımız insanlar nasıl bizim karşımızda olabilir ki. Yanlış taraftaysa da yanımıza çekelim.  

Yani insanları etiketleyip ötekilileştirmeyelim.  Biz yanımızdaki kardeşimizi sen bizden değilsin diye karşı tarafa itersek gerçek şer odakları ona sahip çıkarken kendi safına çekecektir. O zaman cehaletimiz sebebiyle gerçek bir dostumuzu kaybederken maalesef bir tane de düşman sahibi olabiliriz.  Elbette karşımızdaki insan aklıselim ise yanlış yola sapmayacaktır. Ancak yanlış yola girerse biz sebep olmayalım. Bizim dostluğa ve kardeşliğe ihtiyacımız var.   

Artık sizce de birlik içinde olmanın zamanı gelmedi mi? Bence geldi de geçiyor bile. Ancak zararın neresinden dönersek kârdayız bunu da unutmayınız. Çünkü birlikten kuvvet doğar. Birlikten dirlik doğar. O da cehaleti boğar.  

Cumhuriyet Bayramımız Türk Milletine Armağan olsun.
NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On