Mustafa BAĞ ; BİR ŞEHRE! KAÇ YALAN SIĞAR?

23 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
856 defa okundu.
Mustafa BAĞ ; BİR ŞEHRE! KAÇ YALAN SIĞAR?

Mustafa BAĞBİR ŞEHRE! KAÇ YALAN SIĞAR?

İnatla; bilip. Yapmayanlar…

Bazı insanların en çarpıcı özelliği, hayatlarının bir takım noktalarına ‘kendilerini güçlü şekilde adamış olmalarıdır. Onlar başarı ve şöhret peşinde değil; onur ve yaptıkları şeyde, sonuçlara değil sürece odaklanıp, yaptıkları işle böbürlenmeden diğerlerinin hayatlarını iyileştirmek için çaba gösterirler.

Bana gönderilen iki kare fotoğraf. Fotoğraflardaki görüntü yol inşası. E-Postada iki satır. “Tuzköy (Nevşehir) Havaalanı yolu inşası Sarıyahşi kasabasından başladı. Hani Kırşehir’den yapılıyordu”?

Yıl 2006… Kırşehir Valiliğine Gaziantep valisi Mehmet Lütfullah Bilgin atanmıştı. Büyük bir sanayi şehrinden, Anadolu’nun küçük bir şehri Kırşehir’e…

Toplumun, yöneten değerler ile birlikte yaşayabilmesi. Toplumun ondan beklediklerini temsil eder.

Kendilerini tanımaktan, büyük mutluluk duyduğum, klasik davranış biçiminden uzak, klişeleşmiş sözlerden arınmış, konfor alanlarından arınmış; kültürle içli dışlı olmayı başarmış bir bürokrat.

Bilgin yaşadığı toplumun üyesi olduğunu aklından çıkarmamış bir entelektüel yapı taşıydı. Çok uzun vadeli planlar yapmayan, akılcı ve sürdürülebilir düşünce ve projeleri teşvik eder, yeni fırsatlar yaratılmasından yana tavır alırdı.

Bilgin’in kendisine has bir dünyası mutlaka vardı. Ama bizler bunu diğer insanlarla ortak bir hayat sürdürebilmesi, toplumun örf ve adetlerine, geleneklerine, davranış biçimlerine saygı duymuş, en azından yönettiği toplumu anlamıştır.

Giyinmesi, yeme-içme, eğlenme, çalışma bakımından asli bir takım yeti ve teknikleri kabul etmiş kendisine verilmiş rolleri gereğince yerine getiren, tek başına çay bahçesine gidebilecek cesareti olan, yurttaş ile arasına duvar ören, “Yasak, görüşemezsiniz. Derdini bana anlat” diyen, oturduğu koltuktan mukim kalem müdürleri koymamış bir valiydi.

Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir.

Devrim ateşinin söndüğü bu evrede, yapılacak en mantıklı şey devrimin teorisini güçlendirmektir. Yalanlarla, göz boyamalarla kılcal damarlara sızanlara inanan ve inanmayanlar. Onların asli görevleri İdealleri olan koltuğa birilerinin sırtına basa, basa çıkmak.

Lütfullah beyin birinci yılının ortalarıydı. Kendilerine hazırlamış olduğumuz kentsel 5 projeyi sunduk. Bu projeleri İl Koordinasyon kuruluna taşımamızı, tartışmaya açılması gerekliliğini söylediler. Hazırlamış olduğumuz projeleri ‘Ana başlıklardan’ çıkartıp uygulanabilir olasılığını nitelik ve nicelikleriyle ortaya koyduk. Davet edildiğimizi İlk İl Koordinasyon Toplantısında kurul üyelerine sunduk.

Hazırlamış olduğumuz projeler.

-Kırşehir Tuzköy Havaalanı yolu. (118 Km’den, 45 Km’ye düşürülmesi. Bölgesel gelişim ve istihdam)…

-Kızılırmak kıyı bandı üzerinde bulunan Kocabey Kavaklığı ve uzantısında bulunan İkiz ağıl sazlıklarını da içine alacak şekilde Milli park yapılması. Bölgesel kalkınma. Yaban hayatının çeşitliliği, Bilimsel araştırma, EKO Turizmin yaratılması ve istihdam.

-Kırşehir-Ortaköy yolunun ıslahı. Öncelikli nedenler.

-Kırşehir kırsalının Eko Turizme alınması. Var olan değerlerinin Akademik olarak incelenmesi.

-Kırşehir’in “Tarihi Kentler Birliğine” alınması ve Turizm Konseyinin oluşturulması.

Hazırlamış olduğumuz bu projeler öyle zannediyorum ki; Kırşehir valiliğinin ilgili birimlerin  arşivlerinde duruyordur.

Tartışmaya açtığımız bu projelerde; Sayın vali bizi dinledikten sonra; ‘hazırlayacağınız proje, öncelikli olarak; farklı yaş, cinsiyet farkı gözetmeksizin insan yaşamını kolaylaştırmalı, kentsel gelişime mutlak katkı sağlamalıdır. Problemler gerçekçi ve uygulanabilir olmalı. Bilgi tam ve eksiksiz olmalı. Teknik bilgi içermeli. Yaratıcılık mutlak akılcı olmalı. Laf olsun diye bir proje sadece zaman kaybıdır. Çözüm zamana yayılabilmeli uygulanabilir olmalıdır’. Bu projeleri biraz daha detaylandırmamız istendi.

Projelerimizi tamamladık. İlgili bakanlıklara gönderdik. Çok güzel tepkiler alıyorduk.

Bakanlıklardan aldığımız cevabı yazılar. Koordinasyon toplantılarına katılan Bölge Müdürlerinin vermiş olduğu bilgiler bizleri umutlandırıyordu. Bize hazırlamış olduğumuz bu projeleri Ahi Evran Üniversitesinde yapılan toplantıda tanıtma ve aktarma fırsatı verildi. Bizler aldığımız cesaretle bu proje başlıklarını ulusalda dokuz Yurt dışında üç üniversitede kongrelerde paylaşma fırsatı yakaladık.

Kapadokya Medeniyetleri çerçevesinde, Şehrimizi tanıtmak amaçlı Almanya-Düsseldorf Anadolu Medeniyetleri fuarına Vali yardımcısı ile birlikte katıldık. Kocaeli Fuarında; “Kültürler Buluşuyor” başlığı altında hazırlanan etkinliğe katıldık.

Hızımız kesilmiyordu. Cesaret ve başarı. Vali beyin “Yaparsınız”. Sözleri ile hayat buluyordu. Ülkenin çeşitli şehirlerinde fotoğraf sergileri açıyorduk. Kırşehir’e AB projeleri kapsamında hazırlamış olduğumuz 76 proje ile 2896 öğrenci ve bilim adamını bu şehre getirmeyi, bu şehirden 275 genci AB ülkelerinde, AB gençliği ile buluşturmayı başardık.

Kırşehir’de Sulak Alanlar sorununa çözüm üretmek amacıyla “Türkiye II. Sulak Alanlar Kongresi”  ile 300 bilim adamının Kırşehir’e getirmeyi, Kırşehir’i Tarihi Kentler Birliğine aldırmayı başardık.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin destekleriyle Kırşehir’in doğa kitabını çıkarttık.

Yarın Karanlıklar Göç etti. Başlıklı yazıyı mutlak okuyun.

Bir Vali. Bir Siyasetçi ve bir STK Başkanı.

(Devamı Yarın…)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN