Mustafa ALTINTAŞ; Kadınlarımıza Verilen Değer

3 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1044 defa okundu.
Mustafa ALTINTAŞ;  Kadınlarımıza Verilen Değer

 

Mustafa ALTINTAŞ Kadınlarımıza Verilen Değer 

Türk Dünyası Topluluğu Başkanı

Son günlerde ülkenin gündeminin büyük bir bölümünü oluşturan kesimde şarkıcı Sıla ile oyuncu Ahmet Kural arasında yaşanan şiddet konusu var. Medyadan edinilen bilgilere göre Ahmet Kural’ın şarkıcı Sıla’ya fiziksel şiddet uyguladığını duymuştuk. Doğru veya yanlışlığı bilinemez fakat her kim olursa olsun bir erkeğin bir kadına fiziksel, sözlü veya psikolojik olarak şiddet gösterisinde bulunması doğru bir davranış değildir. Ayrıca bu olayın yaşanması bir kez daha hatırlatmıştır ki ülkemizde kadına verilen değer çok aşağılardadır. Bu olayın sevindirici tarafı ise böyle olaylar yaşandığı zaman kadınlarımızın hatırlanması, aksini düşünen insanların bile mecburiyetten bu şekilde olumlu söylemlerinin olması kısacası önem verildiğinin gösterilmesidir.

Bu olayın üzücü taraflarından birisi de toplumda şiddet gören kadınların seslerini bu kadar duyuramamasıdır. Bunların birçok farklı unsurları vardır. Doğu toplumu dediğimiz toplumlarda yani Türkiye’de gelenekler, görenekler gibi faktörlerin oluşturduğu yazısız kurallar yüzünden genç kadınlar, özellikle evlilik çağına gelip evlendiklerinde eşlerinden şiddet görmektedirler. Veya bir başka örnek olarak da evin babasının kız çocuğunu dövmesi gibi genelde ya eşinden ya da babasından bu sıkıntıları yaşayan kadınlarımız Türkiye’de hala mevcut durumdadır. Bunların dışında ise ülkemizde bulunan caniler, sapıklar, kendini bilmez kişiliksizler tarafından da kadınlarımız şiddete maruz kalmaktadırlar. En basitinden toplu taşıma araçlarında tacize uğramaları veya kadınları güçsüz görerek onlara hem sözlü hem de fiziksel şiddet uygulanması toplumumuzun geçmişten bu güne kanayan bir yarasıdır.

Kadınımıza verilen değerden bahsetmişken olayı bir adım daha ileriye götürdüğümüzde artık şiddetin de ötesine kadın cinayetlerine gelmekteyiz. Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz adlı platformun verilerine göre 2018 Eylül ayında işlenen cinayetlerin sayısı 45’dir. 45 tane kadınımız canice katledilmiştir. Platformun belirttiğine göre kadın cinayetlerinin işlenme sebepleri genel olarak kadınların hayatlarına dair karar almalarına karşı çıkılması, ekonomik nedenler, ayrılmak istemeleri, barışma isteklerini geri çevirme, ilişki teklifini kabul etmeme gibi nedenlerdir. Bunlar aslında bir neden değil bahanedir. Herkes dilediği hayatı yaşamakta özgürken, birinin karşısındaki kadına zorla bir şeyler yaptırmak istemesi ne demokratik yaşama ne de ahlaki olarak insanlığa sığmamaktadır. Ve bir erkek olarak üzülerek söylüyorum ki kadınları öldürenlerin geneli de erkeklerdir. Genelde de baba, yakın akraba, sevgili, erkek kardeş, ayrılan eş kadınların canına kastetmektedir.

Ülkemiz cinsiyet eşitliğinde  142 ülke arasında  125. sırada bulunmaktadır. Bu sıralama, olayın vahametini açıklamaya yeterlidir. Türkiye’de kadınlarımız açık bir şekilde cinsiyetleri sebebiyle ayrımcılığa uğramaktadır. Sadece kadına şiddet konusu değil aynı zamanda eğitim olanaklarından yoksun bırakılma, erken yaşta evlendirilme gibi konularda da yine kadınlarımız madur durumdadırlar. Çalışan kadınlarımızda ise yine bir baskı söz konusudur. Adeta köle gibi çalıştırılan kadınlarımızın, fazla maaşlı işlerde çalışmaları engellenirken, kamu ve özel sektörde yönetici düzeyindeki pozisyonlara getirilme hakları da genellikle gasp edilmektedir. Kısacası kadınlarımız hep ikinci plana atılmaya devam etmektedir.

Eğer bir ülkenin yarısını oluşturan kadınlarımıza ayrımcılık yapılıyor, hakları verilmiyor, sosyal yaşama dahil olmaları engelleniyor ve baskı altında tutuluyorsa o ülkenin gelişiminin de yavaşlayacağı açık bir gerçektir. İnsanlar kadınlara saygı göstermemeyi alışkanlık haline getirdikleri zaman artık birbirlerine de saygı göstermemeye başlarlar. Dünyada bunun örneklerini araştırarak görebilirsiniz. Kadına gerektiği kadar değer vermeyen toplumların ne geliştiğini ne de zenginleştiğini göremiyoruz. Türk halkı olarak tarihimizden aldığımız düsturla, İslam’ı benimsemiş Müslümanlar olarak, Cumhuriyetimizin bizlere sunmuş olduğu demokrasiyi örnek alarak bütün kadınlarımıza saygı göstermeli, onları sevmeli ve korumalıyız. Onlar bizim annelerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz, gönül verdiğimiz insanlar. O yüzden de kıymetlerini bilelim…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN