MUCUR’A YAPILAN MİLLET BAHÇESİ NEYİ AMAÇLIYOR?

6 Ağustos 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1778 defa okundu.
MUCUR’A YAPILAN MİLLET BAHÇESİ NEYİ AMAÇLIYOR?


Üretim yapması, istihdam sağlaması,issize iş, aşsıza aş, eşsize eş verilmesi gereken bir ülkede neye hizmet ettikleri, kimlere kazanç sağlamak için yatırım altında trilyonların toprağa gömülmesini kabul etmek mümkün değil.
Ülkemiz üzerinde egemenlik kuran dış güçler, ülkede üretim yapacak, fabrikalar yerine ,tarımı geliştirmek yerine,ekonomiyi şahlandırmak yerine taşa, betona, demire yatırım yapmayı, belirlenmiş şirketlere pazarlıklar üzerine istedikleri fiyatlarla ihale vermeyi ilke edinmişlerdir.
Millet bahçeleri için bütçeden harcanan paraların hesabını kaç kişi biliyor?Bu bahçeleri kimlere veriyorlar? Binlerce ağaçları yok ediyorlar.Eğlence ve lükse özen gösterenler,Çay içip, kek yiyip, çayırda yuvarlanması tavsiye edenler ,sağlıklı düşüncelere sahipler mi?
Mucur’a gerekli üretime yönelik yatırımlar, iş sahaları,istihdam yaratıcı yerler yapılması gerekirken, yarı olimpik yüzme havuzu, millet bahçesi yaptırma sevdası nelere mal oluyor? “Tuttuğumuz balık, ürküttüğümüz kurbağaya değiyor mu?”
Yapılan yatırımlar vaat edilen sürede neden yetiştirilmedi? Yatırımlar için ayrılan paralara ek bütçelere dayandı? 05.08.2023 tarihinde Mucur yapılması istenen millet bahçesinin ve çevresinin rezilliğini görünce içim ürperdi.Yüzlerce yılların ağaçları yok edilmektedir.Çok geniş bir alanın her tarafı delik ,deşik edilmiştir.
Çalışmalar kaplumbağa yürüyüşü gibi devam etmektedir. İlan tahtasında belirtilen tarihlere göre ihale tarihi 21.10.2022 dir. Yer teslim tarihi 09.12.2022 olarak belirlenmiştir. İşin süresine 300 gün verilmiştir.
İlk ihalelerde 20 trilyona mal olacağı söylenmekteydi. İlan tahtasında belirtilen miktar ise 64.343.000 belirlenmiştir. Millet bahçesini o kadar geniş bir alana yaymışlar ki,çok büyük şehirde böyle geniş bir yer bulamayız. Her tarafta ağaçlar kesiliyor. Kesilen ağaçlar ne oluyor? Kimlere veriliyor? Bilemiyoruz.
Çocukların oyun alanlarına kurulan ağaçlardan basit ve ilkel yapımlar kafaları karıştırmaktadır. Bürokratlar, siyasiler, sivil toplum örgütleri, ilçede ki parti temsilcileri sizlerinde millet bahçesi için yapılan çalışmaları görmenizde fayda vardır.Yapılan çok işlerden, antlaşmalardan,vergi verenlerden, kredi çekenlerden kimsenin haberi olmuyor. Ticari sır, yayın yasağı gibi yollarla halktan gerçekler saklanmaktadır.
Mucur’un çayırının eski haline bakmayanlar, ilgilenmeyenler, burası yapılınca gereken ihtimamı gösterecekler mi? Daha önce ki mesire alanı çocuk oyun parkı ne oldu? Hırsızları nasıl engelleyecekler?
Yapımına devam edilen bu millet bahçesini şu durumda kimler kontrol ediyor? İhale şartlarına uyuluyor mu?İmar yasalarına uygun mu? Mucurun her tarafı tel tel dökülürken ,buralara gereken özeni göstermeyenler, eleştirilere kulak tıkayanlar halka hesap vermeyecekler mi?
Verilen sözler tutulmalı,halk uyutulmamalı,gerçekler saklanmamalıdır. Mucur’da yapılan yatırımların hep güney doğulu şirketler olması, çalışanlarında oralardan getirilmesi düşündürücü değil mi? Mucur her gün su sıkıntısını yaşamaktadır.Çeşmeler devreye sokulmuyor, boşa akan sular değerlendirilmiyor.
06.08.2023. Ali Aydemir. Araştırmacı gazeteci

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN