MUCUR SEVDALILARI, ÜRETİCİ HUKUKÇULARIN MEYVE BAHÇESİ

2 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
48 defa okundu.
MUCUR SEVDALILARI, ÜRETİCİ HUKUKÇULARIN MEYVE BAHÇESİ

MUCUR SEVDALILARI, ÜRETİCİ HUKUKÇULARIN MEYVE BAHÇESİ

Mucur’u ve insanlarını seven, yıllarca noterlik ve avukatlık yapan iki güzide hemşerimiz Mustafa KÖKSAL ile benin sınıf ve sıra arkadaşım Rifat ERTEM’in meyvecilik alanlarında da büyük atılımlar yaptıklarını ve yetiştirdikleri meyvelikleriyle adlarından söz ettirdiklerini bilmeliyiz.

Mucur’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da ve Ankara’da noterlik yapıp, baro başkanlığını başarıyla yürüten iftihar ettiğimiz hukukçularımızın Şatıroğlu Mahallesi ile Gökçeviran Beldesinin arasında yolun solunda bulunan 38 dönümlük bir tarlayı satın alarak gurur duyulacak bir meyve bahçesi haline dönüştürmelerini takdir ediyoruz.

2013 yılında Kemal ve Ramazan KOCA kardeşlerin katkılarıyla yetiştirilen bahçede iki çeşit çok beğenilen elma cinsinden Amasya türünün bir çeşidi ve grani simit cinsleri bulunmaktadır.Bahçede ki  elma dalı sayısı 2500 civarındadır. Bu elma ve diğer meyve ağaçlarının % 99 unda meyve bulunmaktadır.

145 kiraz dalından yetişen kirazların iriliği,lezzeti ve güzelliği dikkat çekmektedir. 0900 Napolyon cinsi kırmızı kirazla birlikte stars gold (sarı kiraz) müşteriler tarafından bahçeden elleriyle toplamaktadırlar. Kiraz yemenin serbest olduğu bahçede kendi elleriyle toplayanlara da kilosu 3 liradan satılmaktadır.

Mucur’da ilk hünnap meyvesini, hojiberi (Çin üzümü) ve kestane ağacını ilk yetiştirenlerdendir. Anjalika eriği, nektar, iri,yumuşak ve sulu ayva gibi meyve ağaçları da bulunmakta ve meyve yüklü durumundadır.

Mucur İlçe Tarım Müdürlüğünce bu bahçede tarım testlerinin uygulandığı görülmektedir. Meyvelere zarar veren sinekleri ve böcekleri inceleme ve kontrol altında tutma testleri sık sık yapılmaktadır.

Meyvelere zarar verecek kuşları önlemek içinde “kuş savar” kuş kovucu adını verdikleri, tüple çalışan ve belli aralıklara tüfek sesini andıran sesler çıkararak kuşların dallara konmasını önlemektedirler.

Her yönü ile örnek olacak bahçelerden biri olan,bol suya sahip bu bahçe sahipleri; Mustafa KÖKSAL ve Rıfat ERTEM, tarafından satılmaktadır.

Bu bahçenin oluşmasında, yetiştirilmesinde ve bakımında, ilaçlamalarında ve sulamasında büyük emekler veren Kemal -Ramazan KOCA kardeşleri de kutluyoruz. Çalışan, ülkesine ve halkına hizmet eden, ekonomiye katkılar sağlayan emek verenleri, üreticileri kutluyoruz.

Allah, emeklerini zayi etmesin. Sağlıklarını ve huzurlarını bozmasın.

Ali Aydemir. 28.06.2019. Mucur

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN