MOTİVASYONUN OLMAZSA OLMAZ ÖN KOŞULLARI

23 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
595 defa okundu.
MOTİVASYONUN OLMAZSA OLMAZ ÖN KOŞULLARI

mustafa kılınç resim “Tembel insan yoktur. Sadece kendilerini harekete geçirecek güçlü hedef ve inançları olmayan insan vardır.                                “Mustafa Kılınç”

Motivasyon doğrudan eylemle bağlantılıdır. Performans, üretkenlik ve karlılığı arttıracak adımların atılması gerekir. Motivasyon eylemi başlatılacak yakıt veya enerjiyi sağlar. Motivasyon olmadan hiçbir şey yapılamaz. Apati, bir insanın olup bitenlere aldırmadığı ve hiçbir şeye motive olmadığı durumdur. Siyasi arenada apati içinde bulunan ekip en kötü durumdadır.
Bir insanın herhangi bir şey yapması için temelde iki neden vardır.

Belirli bir hedefe varmak

Bir şey elde etmek için motive olan bir insan tipi vardır. Bu tipe ilerlemeci insan diyoruz. Ödüle tepki verir ve havuç uzatıldığı zaman motive olur. Bunuz sırrı doğru havuçları keşfetmektir.

Belirli bir şeyden kaçmak

Belirli bir durumdan, kaçınmak için motive olurlar. Bu tipe ise kaçınmacı insan diyoruz. Kaçınmacı insan havuçla değil sopayla motive olur. Ancak sopayla dövdüğünüz zaman harekete geçen bir eşek gibidir. Kaçınmacı insan sadece sopayla tehdit edildiği zaman tepki verir. Bunun sırrı da yine doğru sopaları keşfetmektir.

Yani motivasyon havuçlar ve sopalardan ibaret midir?

Kesinlikle…
İnsanları belirli durumlar, görevler, nesneler veya insanlar yönünde ilerler veya bunlardan kaçınırlar. İstek duydukları şeye doğru ilerler ve kaçınmak istedikleri şeylerden uzak dururlar. “Normal” bir insan kendisine çekici gelen bir şeye doğru ilerler. Bu durum genellikle keyif, zevk veya mutlulukla ilişkilendirilir. Yine “Normal” bir insan hoş olmayan,  acı verici veya itici şeylerden uzak durur. Zevk ne kadar yoğun ise dürtü o kadar güçlü olur. Aynı şekilde iticilik ne kadar yoğun olursa, davranıştan uzaklaşma da o kadar güçlü olur.

Güçlü bir kaçınmacı insana uzatılan havuç da olumsuz bir sonuç doğurur. Bu durumda kaçınmacı insan kayıtsız kalacaktır. Kendisine sunulan teşvik, zihinde bir anlam kazanmaz. Kaçınmacı bir insana uzatılan havuç tipik olarak “Ne olmuş yani bana ne” tepkisini doğurur.  Sözlü ödüller bir kulaktan girip, öbür kulaktan çıkar. Kaçınmacı bir insan teşvikleri zihninde değerlendiremez. Bu insanları harekete geçirmek için sopa kullanmanız gerekir. Asıl olan dengeli olmaktır. Yani duruma göre ilerlemeci veya kaçınmacı olmak gerekir. Eğer bir insan üzerinde yanlış motivasyon tetiklemesini kullanırsanız olumsuz bir tepki alırsınız.
Güçlü bir ilerlemeci insanı sopayla tehdit ederek harekete geçirmeye çalıştığınızı düşünün. Öfke doğurmaktan başka bir şeye yaramaz. Eşik noktasına bağlı olarak gizli ya da açık intikam yolları aramasına neden olur. İlerlemeci bir insan için tehdit yöntemi asla düşünülemez. Yaşamda asıl motivasyonu başarı olan insanın durumu böyledir. İlerlemeci bir insana karşı sopa kullanmanın motivasyon sağlamayacağını anlamak çok önemlidir.

Kaçınmacı bir insanın ancak tehdit karşısında harekete geçeceğini anlamak da eş derecede önemlidir. Bu arada tarafların birbirini anlama ve motive etmede güçlük çektikleri de kesindir. Kaçınmacı insanlar; hiçbir işe yaramayacağı halde ilerlemecileri tehdit etmeyi sürdürürler. İlerlemeci insanlar ise havuç sunmayı sürdürürler ve kaçınmacı insanların neden harekete geçmediğini anlayamazlar.

Normalde insanların çoğu sıcak ateşten uzak durur ve bir tepsi içinde altın sunulduğu zaman ona ulaşmaya çalışırlar. Uç noktaları bir kenara bırakacak olursak insanlar bu iki davranıştan birisine yönelirler.

 

Kişiler dış ve iç dürtülerle harekete geçer.

            Bir insanın içsel durumunu doğrudan etkileyemezsiniz, ama kontrol altında tuttuğunuz dış ödül veya cezalarla o insanın dürtülerinin tatmin edilmesi yönünde beklentiler yaratabilirsiniz.
Ödüller ve cezalar insanın içinde zaten mevcut olan dürtülere karşılık oldukları için işe yarıyorlar. Ayrıca bunların üzerinde kontrolünüz olmalıdır ve insanlar kendilerinden istediğiniz doğru davranışlar karşılığında bunları elde etmek için beklentiye girmelidir.

Kısacası bir insanı motive etmek, o insanın içinde zaten mevcut olan bir dürtüyü tatmin etmek demektir. Onda dürtü vardır. Sizde ise ‘tahmin kaynağı”. Dolayısıyla dış motivasyon üç faktöre indirilir.

Dürtü

Tatmin kaynağı

Beklenti

Bunlar bir liderin ustalıkla kullanmayı öğrenmesi gereken faktörlerdir. Çalışanlar için motivasyon ve kurum için başarı sağlar.

Bireysel dürtüler

Dış “tatmin kaynakları”

Beklentiler diyebiliriz.

Tatmin kaynaklarının tamamım iki genel başlık altında toplamak mümkündür: havuçlar ve sopalar. Havuçlar ve sopaların motive edici etkenler olabilmesi için çalışanlarda zaten mevcut olan dürtülere karşılık gelmesi gerekir. İlerleme insana dış motivasyon sağlamak için havuç kaçınmacı insana dış motivasyon sağlamak içinse kaçınılacak bir şey sunmak gerekir. Tehditli yaptırım ve cezalar şeklinde olur. Bu kaçınılması insanlar kurala uymadıkları zaman hoş olmayan sonuçlar doğacağını bilmelidir. Hem ilerlemeci hem de kaçınmacı insanlar ödül ve cezaları kendi davranışlarının belirleyeceğini bilmelidirler.

Ortada iki tane seçenek mevcuttur. Muhteşem bolluk veya korkutucu kıtlık! Siz hangisini seçerdiniz? Yaşam her ikisini de sunmaktadır ve seçim bize kalmıştır… Neyi isterseniz size o verilecektir.

MOTİVASYON EŞİĞİ: Motivasyonun bir anahtarı daha vardır. Tatmin olmuş bir
dürtü, davranış motivatörü olma özelliğini kaybeder. Dürtü ve onunla ilgili ihtiyaçların
tatmin oldukları noktanın ötesinde ilave ödüller ve cezalar ancak marjinal motivasyon
değeri taşır.

EŞİK: Bir dürtünün tahmin edildiği noktaya o dürtünün “eşiği” adını veriyoruz. Eşik ne kadar yüksek olursa tatmin de o kadar zor olur. Aynı şekilde eşik ne kadar düşük o1ursa tatmin de o kadar kolay olur. Gerçekten düşük eşik olduğunda; insanların ihtiyaçları çok kolay tatmin oluyor. Bu nedenle de hemen hemen motive olamıyorlar. Öte yandan eşikleri çok yüksek olduğu için ihtiyaçları çok zor tatmin olan ve bu nedenle de her zaman motiveli insanlar vardır. Eşikleri çok yüksek olup her zaman motiveli insanlar için motivasyon tatmin ki kaynaklarının işyerinde mevcut olması gerekir.
Unutmayın:

Bir dakikalık hedef

Bir dakikalık övgü

Bir dakikalık azarlama

 

 

Mustafa KILINÇ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On