MeYVe Ve SeBZeDe uCuZLuĞuN ÇaReSi    

6 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
584 defa okundu.
MeYVe Ve SeBZeDe uCuZLuĞuN ÇaReSi    

böcek ugur

Meyve ve Sebze fiyatları nedense tarlada çok ucuz tüketici sofrasında ise maalesef çok pahalı. Bunun sebebi ise aradaki aracıların aldığı komisyonlar, maalesef bu komisyonlar çok fazla. Mesela tarlada 1 liralık  domates sofraya gelene kadar 3 lira oluyor. Bunu telafi etmenin en güzel yolu ise, üretici ve pazarlama kooperatifi kurmaktan geçer. Eğer devlet üretim ve satış  kooperatifini kurmak için çiftçilere kredi desteği verirse. Üreticilerin kimseyi araya aracı sokmadan direkt olarak üreticiye sunması içten bile değildir.

Kooperatif işletiminde ise,

1- Şeffaf bir yönetim olacak, kooperatife üye olan bütün çiftçiler sistemi internet üzerinden denetleyecekler.

2- Alım satım kriterleri ortak kararla belirlenecek. Ürün fiyatlandırması sistem içinde oluşturulan üreticiler arasından seçilen eksperler tarafından değerlendirilecektir. Eksperin değer biçiminde anlaşmazlık halinde, bir üst eksper tarafından kontrol edilecek ve ürünler resimlenip internet ortamına kooperatif üyelerine sunulacaktır.

3- Üyelerden alınan ürünlerin bedelleri. Her ayın sonunda hesaplarına yatırılacaktır.  Ayrıca ürünün satışından sonra elde edilen karlar ise üç ay içinde hesaplara geçecektir.

4- Kooperatiflerin bir araya gelip, dernek ve birlik oluşturmasına asla imkan verilmeyecektir. Çünkü kooperatifler bir araya gelip tekel oluşturması tüketici adına zarar meydana getirir.

5- Kooperatifler oluşturduğu birlikler içerisinde ekilecek ürünlerin senelik planlamalarını da yaparak tarım bakanlığına sunacaklardır. Böylelikle bir sene kuru soğanın fiyatı, tavan yapıp ertesi sene yerlerde sürünmeyecek itidal bir fiyat yapılanması ortaya çıkacaktır.
Şeffaf yönetimlerle yönetilen kooperatiflerin çalışmaları ile kooperatif ağaları olmasına izin verilmeyecek. Bir kooperatif başkanı iki dönemden fazla üst üste başkanlık yapamayacaktır. Üçüncü ve daha fazla başkanlık yapmasının tek şartı üyelerin % 80 oyunu almak zorundadırlar.

6- Üretim planlamasında 2 yıl içinde kimyasal gübrelerden, tamamen arınıp biyolojik gübreler ile tarımın önünün açılması ve hibrit tohumları ise tamamen yasaklanması olmalıdır. Meyve sebze taşımacılığı ise frigorifik araçlarla yapılacaktır.

Maksat üretici ve tüketiciyi korumaksa, yukarıda yazdığım gibi bir çok alternatif bulunabilir. Her zaman mutlaka daha iyisi vardır. Önemli olan halkın sağlıklı ürünleri ucuza alırken, üreticinin de hakkını alabilmesidir.

Bu arada 2019 yılında, İngilizce ilköğretimde 5.sınıftan itibaren mecburi ders oluyormuş. Sevindirici bir haber, yalnız İngilizce’yi okullarda hepimiz okuduk; ancak İngilizce’yi  konuşabilen çok az. Önemli olan İngilizce konuşabilen insanlar yetiştirmek.

Do you understand me. :

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On