#MeNDiL  #SaTaN #KıZ

1 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1857 defa okundu.
 #MeNDiL  #SaTaN #KıZ

 

 

böcek ugur    Daha beş yaşında eline babası tarafından kâğıt mendil tutuşturulmuş bir kızdı. Ne yapacaktı bilmiyordu ki! Bir marketin önünde sağa sola gidiyor, elindeki kâğıt mendili gösteriyordu. Çevresinden geçen birçok kişi onun masum yüzüne bakıp mendil alıyor. Parasını çocuğa veriyordu. Oda koşa koşa babasına gidiyordu. Babası kendisine gelmemesi için uyarıyor, milletin dikkatini üzerine çekmek istemiyordu. İlk gün çocuğun acemiliğinden dolayı 30 TL alabilmişlerdi. Ertesi gün 45, daha ertesi gün 70, ilerleyen günler içinde paraları çoğalıyor adam çok mutlu oluyordu. Ancak çocuk ise, bir oyun gibi başladığı, bu acımasız senaryonun, drama oyuncusuydu. Herkesin acıma duyguları arasında. Kendi çocukluğunu yaşayamamanın ezikliğini şimdilerde hissetmese de yıllar içinde hissedecekti. Belki ileride kendi çocuklarına aynı şeyleri yaptıracak, onların geleceğine hançer sokacaktı. Ya bizler; o mendili aldığımız zaman parayı verdiğimiz andan itibaren; nasıl olsa para geliyor diye, o küçücük kızı çalıştıran babasının bu işe devam ettirmesini sağlamıyor muyuz? O çocuğu çalıştıracağına kendisi çalışsın. O verdiğiniz para o çocuğun geleceğine harcanıyor sanıyorsunuz. Kesinlikle hayır. Siz, siz olun mendil satan çocuklara, dilenen ve tartı ile kilonuzu söyleyen çocuklara, hatta dilenen büyüklere de para vermeyin. Duygu simsarlarına müsaade etmeyin. Bildiğiniz tanıdığınız fakir olan insanlara verin. Onlar dilenciler gibi asla yapmaz. Ben fakirim de demezler. Onlar gururlu insanlardır. Çevrenizde fakir bulamıyorsanız? LÖSEV’E bağış yapabilirsiniz. LÖSEV’de gönüllü olabilirsiniz.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Araştırmadan soruşturmadan fakir mi? Değil mi? bilmeden yaptığımız bu davranışlar sadece bizim vicdanımızı rahatlatıyor gibi gelse de, en büyük vicdansızlığı ister istemez, o çocukların geleceğine biz yapıyoruz. Çocuklarına kâğıt mendil veya başka şeyler sattırıp onların geleceğini sömüren ana babalar size söylüyorum. İnsanlar görmüyor olabilir; bu yaptıklarınızı ancak yüce ALLAH’ımız affetmez sizi.

Öncelikle çocukların mutlu olduğu bir dünya istiyorum. Barış ve huzur içinde bir dünya. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, renginden ırkından, dininden dolayı hor görmediği bir dünya istiyorum. Kıymetli insanlar karakteri ile üstün olanlardır.

#DüNYa_BaRıŞ_GüNüMüZ

#KuTLu_oLSuN

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN