MAHALLİ SEÇİMLER VE PARTİ İTTİFAKLARI

5 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
746 defa okundu.
MAHALLİ SEÇİMLER VE PARTİ İTTİFAKLARI

MAHALLİ SEÇİMLER VE PARTİ İTTİFAKLARI

Ülkemizin gündemi ne halkın içinde yaşadığı ekonomik kriz ne de bizim de taraf olduğumuz Suriye’deki iç savaş.  Günümüzün en önemli gündemini af ve 31 Mart 2019 da yapılacak mahalle seçimler. İktidar ve muhalefet partileri altı ay sonra yapılacak bu seçimlere odaklanmış bulunuyor. MHP’nin genel seçimlerde Ak Parti ile yaptığı Cumhur İttifakı benzerini Belediye seçimlerinde de yapmak istemesi, siyasi gündemi bir çıkmaza soktu. Genel seçimlerde yapılan Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı siyasi partilere bazı kazanımlar sağlamıştı. Ancak, Mahalli Seçimlerde yapılmak istenen ittifak eskisi gibi kolay olmayacağı seçime katılacak partilerin yetkileri tarafından dile getiriliyor. Anayasamıza göre seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, “bir yıl sonraki seçimlerde uygulanabilir hükmü” gereğince MHP ve Ak Partinin yasal bir ittifak yapma şansı kapanmış oluyor. Bu Anayasa maddesi, MHP ve Ak Partiyi yapılacak mahalle seçimlerde adı konmamış gayri resmi bir ittifak sürecine götürecek gibi görünüyor. Bana göre, Belediye başkanlıkları için yapılan ittifaklar seçim sathında hiçbir karşılığı olmayan son derece gereksiz, seçimlerin doğasına aykırı ve ittifak yapan partilerin aleyhine olacak bir oluşum. Çünkü mahalli seçimlerde ittifakı siyasi partiler değil, bizzat seçmen adaylar üzerinden yapıyor. Yani, Belediye başkanlığı için seçime giren iktidar partisi veya muhalefet partisi olsun başkanlığa gösterilen aday o yörede sevilmiyor ve basına yansımış olumsuzlukları da varsa bu adayın seçmenden oy alması imkânsızdır. Dolayısıyla yerel seçimleri belirleyen ittifak değil bizzat adaydır. Partiler Belediye başkanlığı için o yörede öyle bir aday çıkartırlar ki, seçmenler bu kişinin mensup olduğu partiye bakmaksızın o kazansın diye sandığa gider oyunu kullanır. Şehrimizde yapılacak Belediye başkanlığı seçiminde de aday çok önemli. Yukarıda bahsettiğim gibi siyasi bir partinin ilimizde sevilen ve sayılan bir aday çıkarttığında seçmen AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP kimliğine bakmadan o partinin gösterdiği adaya oy verir. Sözün kısası partilerin kendi aralarında yapacağı ittifaklar, mahalli seçimlerde pek hükmü olmayacaktır.

Not:  Seçim ittifakları konusunda Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’nin Yeniçağ Gazetesinde 24.Eylül. 2018 de yazdığı aşağıya aldığım “Siyasi Manevralar İle Var Olmak” adlı makaleyi okumanız dileğiyle yazılarıma seyahatte olacağımdan dolayı bir süre ara veriyorum.

Siyasi manevralar ile var olmak

Özcan YENİÇERİ

24 Eylül 2018

Halk yerel yöneticilerle yüz yüze, el ele ve iç içedir. Halk yerelde yöneticisini tanır, bilir, ölçer, tartar ve oyunu ona göre verir.

Yerel yöneticilere oy; hizmet, çalışkanlık, iş bilirlik, dürüstlük, insanilik, yakınlık gibi özellikler dikkate alınarak verilir. Çünkü yerelde sorunlar daha somut, daha yakın, daha acıtıcı ve daha acildir.

Bu anlamda halk en acil, güncel ve önemli sorunlarını yerel yöneticilere iletir. Yerelde hizmet verme ile oy alma arasında bu bağlamda doğrusal bir ilişki vardır.

Halkın bu anlamda kendine yakın, sorunlarına ilgi gösteren, çözen, iş bilir, iş becerir yöneticilere ihtiyacı vardır. O meşhur tabirle “halka hizmeti Hakk’a hizmet” olarak gören insanları halk yerel yönetici olarak görmek ister.

Demokrasi yönünden de yerel yönetimler olmazsa olmaz hüviyetindedir.

İttifaklarla yerel yönetici seçmek!

Partilerin yerel yönetimlerde ittifak yapmaları da bir yöntemdir. Ancak bu durum halkı yukarıdan partilerin anlaşmasına bağlı olarak dayatılan adayları tercih etmeye zorlamak anlamına gelir.

Partilerin ittifak sonucu bazı illerde aday göstermemesi bazı illerde de üzerinde ittifak edilen adayı desteklemesinin istenmesi bir çeşit dayatmadır. Halkın alternatifsiz bırakılmasıdır. Ancak bunun siyasi mücadelede şöyle ya da böyle bir yeri vardır.

Değişik yörelerde iki partiden kazanma ihtimali olan partinin desteklenmesinin mantıki izahı da yapılabilir.

MHP’nin iki ya da üç büyük şehirdeki adayının karşısına AKP’nin zayıf aday çıkarması sonucu bu belediyelerin bu parti tarafından kazanmasının sağlanması söz konusu olabilir. Buna karşın diğer bütün büyük şehirlerde MHP’nin AKP adayını desteklemesi ve aday çıkarmaması ilginçtir.

Bu durum uzun vadede MHP gibi bir partinin “Cumhur İttifakı’nın” mantığı (iki partili sistem) gereği AKP içinde eritilmesi anlamına gelir.

Bunun Sayın Bahçeli tarafından akılcılık ya da gerçekçilikle açıklanması ise MHP’nin var oluş gerekçesini inkâr anlamına gelir.

MHP gibi iddialı bir siyasi hareket için kazanmak ya da kaybetmek değil her zaman ve her yerde var olmak esastır.

AKP niye ağırdan alıyor?

MHP Genel Başkanı Bahçeli partisinin İstanbul’da aday göstermeyeceğini Ankara ve İzmir için ise henüz karar vermediklerini AKP’li ortağıyla daha hiçbir görüşme/tartışma yapmadan peşinen açıklamıştı. 

AKP, Bahçeli’nin bu karşılıksız çekine karşı biraz nazlanarak çokça da ağırdan alarak Ömer Çelik’in ağzından şöyle cevap veriyor: “AK Parti’nin bir yerde seçime girmemesi söz konusu değil. MHP ile görüş ayrılıkları Cumhur İttifakı’nı sarsmaz… Yerel seçimlerde bu ittifakın somut bir mekanizmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Şu anda bununla ilgili bir somut mekanizma, bir ittifak yapılacak ya da yapılmayacak şeklinde bir formül ortaya çıkmış değildir”.

Şimdi bu nedir?

Dahası son zamanlarda neden ittifak teklifleri hiç AKP’den gelmiyor da hep Bahçeli’den geliyor? Niçin MHP Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı gibi ya da İstanbul Büyükşehir gibi bir yerin belediyesi için aday göstermiyor da AKP, MHP’nin güçlü olduğu yerlerde bile aday gösteriyor?

Niçin Ömer Çelik’in dediği gibi ‘AKP’nin bir yerde seçime girmemesi söz konusu olmuyor’ ama Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı Bahçeli’nin oluyor?

MHP gibi tarihi derinliği, ideolojik omurgası olan bir siyasi hareketin İstanbul ya da başka kentlerde kazanamayacağı ön yargısıyla hiç aday çıkarmaması nasıl bir durumun izahıdır.

Bir partinin genel başkanı kendi iradesiyle kendi partisini yok mertebesine nasıl indirger.

Türkiye’yi tek bir adamın iradesine teslim etmenin MHP’ye verdiği hasarın siyasi manevralarla ne kadar saklanabileceğini yaşayanlar görecektir!

Kaynak Yeniçağ: Siyasi manevralar ile var olmak – Özcan YENİÇERİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN