LÜKÜS HAYAT. BAK KEYFİNE YAN GEL DE YAT

29 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
617 defa okundu.
LÜKÜS HAYAT. BAK KEYFİNE YAN GEL DE YAT

LÜKÜS HAYAT. BAK KEYFİNE YAN GEL DE YAT

Türk Edebiyatında hicivler. Diğer yanda siyasiler.

Ankara Beştepe’de  1100 odalı saray. Marmaris Okluk koyunda 400 odalı saray. İstanbul’da mermer Osmanlı sarayları. Ahlat’a 1071 M² Saray… 18 adet ultra lüks uçak. Uçan saray… Kiralık yatlar, kotralar. Süper lüks 235 adet makam araçları, cipler. Limuzinler.

Zencefilli somon suşiyle, susamlı levrek simidi. Starex meyvesi eşliğinde Aloeverayla, chia tohumu eşliğinde ejder meyveli smoothie. Uçaklarda günlük 130 tür menü hazır. Fakir kardeşiniz lazanyalı kalkan balığı yiyor. Yetmez Nil balığı. Manda yoğurdu. Crill yağı. Bıldırcın yumurtaları, badem unlu ekmekler.

Torunlara dadılar, halayıklar ve de özel öğretmenler…

İki Tane Otomobil/Biri Açık, Biri Değil

Aşçı, uşak, hizmetçiler/ Dolu mutfak, dolu kiler

Hanım Gider, Sen Gidersin

Gündüzleri Çaydan Çaya. Gece Olur, Davetlisin… Ya Dineye Ya Baloya/

Hey/Lüküs Hayat,/Bak Keyfine Yan Gel de Yat

Ne Güzel Şey/Oh Ne Rahat/Yoktur Eşin Löküs Hayat!

Şişli’de bir Apartıman, Yoksa Eğer Halin Yaman.

Nikel-Kübik Mobilyalar, Duvarda Yağlı Boyalar.

Takarsın Şeyleri Bazı, Dünya Böyle. Sen Ol Razı, Sen de Kendi Hesabına.

Siyasetçi lakırdıları. Hiciv ustalarının sözleri. Söyleyene değil! Söyletene, anlatana değil. Tabiî ki! anlayana bakmak gerekir… İlk bakışta dilin; ‘düşük’ hali ya da en hafifinden boş lakırdı. Belki de. Ancak hemen itiraz etmeyip kabul etmek lâzım ki, lakırdının kötüsü var, iyisi var! İyi okumak gerekmez mi! O! Edilen lakırdıyı?

Hiciv!… Mesaj mı… Öfkemi. Algımı!… Kötüsü sadece kaba laf karışımı, pilav üstü kuru. Bu düşünceler, bir tür maceralı tur rehberliği… Her sözünde had bildiren parazitli lakırdılara karşı darbı mesel kıvamında bir harman. Eleştirme sanatı.

Şair Eşref’e soruyorlar… “Neden o zehirli taşlamalarında çoğu kez isim kullanmıyorsun? Kimin için yazıldıkları belli değil?” Eşref. “Neden olacak, bütün alçaklara uygulanıp, numarasız gözlük gibi kullanılsın diye.” der.

Aklımızla dalga geçiyor gibiydi!

Çok değil daha birkaç gün önce BM Genel Kurulunda konuştu Dünya lideri. Eline aldığı notları. Konuşurken bir şeyleri, kendisinin reislik yaptığı ülkeyi unutmuş olmasıydı… Türkiye’yi.

“BM’nin zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir” ifadelerinin ardından “Dünya 5’ten büyüktür” sözlerini yineledi. Dünyada ki; Gelir dağılımını eleştirdi. “Bugün dünyanın en zengin 62 kişisinin mal varlığı, nüfusun yaklaşık yarısına yani 3.6 milyar insana denkse burada bir sorun var demektir”… Bu sözleri söylerken, Türkiye nüfus oranı gerçeklerini unutmuştu.

Bu ülkede 178 kez değiştirilmiş ihale yasaları varsa, 199 tür adil olmayan bir vergi sistemi haraca dönüşmüş ise, Bir millet Vergilerim nereye gidiyor diye sormuyorsa! Mutlaka, manipülasyon var. demektir. Ancak; Hıyarın kilosu 7 lira.

Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York’ta, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansında Türkiye ekonomisinin yönetimi için ABD merkezli Mc Kinsey danışmanlık şirketi ile çalışacaklarını açıklamış.

Onlar hep söylüyor, biz dinliyoruz. Ya diğerleri, ya gerçekler! Onları ne kadar dinliyoruz.

‘Vergi miktarını ol mertebe arttırmalı kim,

Sahib-i servet olanlar da züğürt kalmalıdır.

Yalnız fahişeler vergisi haksızlık olur,

Evlilerden de yaptıkça rüsum almalıdır’…  Şair Eşref

Yeni Osmancılık oyunları oynayan birilerinin çok sevdiği.  “Düyun-u Umumiye” ile Osmanlıyı pazarlayan, Kapitalizmin ve emperyalizmin Osmanlı topraklarına çörekleten, Osmanlının imhasını, kendi ihyasını sağlayan, 1881 yılında ‘Muharrem Kararnamesi’ çıkartarak,  ülkede vergi toplama yetkisini yabancı devletlere teslim eden, yabancı bankalarda serveti her gün büyüdükçe büyüyen ulu hakan II Abdülhamit han. Fikri hortlamış olabilir mi?

Utanmak insani bir duygudur! Utanmayanlar!!!

İsrail en büyük zaferini AKP sayesinde kazandı. Otel lobilerinde değil, OECD salonlarında ‘one minute’ demek marifettir. Sayın Başbakanın kalbi Ali diyor, dili Muaviye söylüyor. AKP Harun olmaya geldi, Karun oldu. Numan Kurtulmuş.

Başbakan at üstünde durmayı nasıl beceremediyse, ülke yönetmeyi de aynı şekilde beceremedi. Bunların paçalarından yolsuzluk akıyor. Ey Recep Tayyip Erdoğan, boyun eğdin, emir eri oldun, boyan döküldü. Başbakan, rantın babasını getirdi. Bunlar yarım doktor, yarım hoca. Başbakan kendisini padişah olarak görmek istiyor… Süleyman Soylu

“Beştepe hanedanı ve AKP yönetimi aile boyu rüşvet ve yolsuzluk çamuruna batmıştır. 17-25 Aralık yolsuzluk dosyalarının bir daha açılmamak üzere kapatılması, bu rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk çarkının döndürülebilmesi, Tayyip Erdoğan’ın bütün yetkileri elinde toplayarak diktatörlüğünü ilan etmesine bağlıdır. Yeni anayasa ile başkanlık sistemine geçilmesi bunun için istenmektedir. Recep Tayyip Erdoğan tipi Başkanlık sistemi Türkiye’nin bölünmesinin reçetesidir. Demokrasinin idam fermanıdır. Tek adam diktatörlüğünün beratıdır. Hırsızlık ve yolsuzluk ruhsatıdır”.  Devlet Bahçeli

‘Bir soğan soyulurken yaşarıyor da gözler,

Vatandaş soyulurken aldırmıyor öküzler!

Hayadan eser yoktur nafile bütün sözler,

Beyhude inat etme hemen salla başını,

Dilini tut, uslu dur, zıkkımlan maaşını’. Şair Eşref

Çıkar odaklı siyaset. Suskun yığın.

Bir eli yağda bir eli balda gönlü cennete olanlar. Birde öbür dünya hurilerine hayal kuranlar…

TÜİK, geçtiğimiz hafta içinde açıkladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarında en zengin yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı pay %47,7’ye çıkmış… Credit Suisse (Credit Suisse, Merkezi Zürih, İsviçre’de bulunan banka ve finans kuruluşu. İstanbul’da temsilciliği var) tarafından hazırlanan raporda; Türkiye’de toplam servetin yüzde 50’sini nüfusun  sadece yüzde 1,8’ini oluşturan 78 bin kişinin elinde toplandığı açıkladı.

Şarbonlu vebalı etler vatandaşa yedirildi. Gazeteler.

Hükmüne bizler daha hayran olduk demekten,
Bu ne hata, ne ayıp ne de en küçük günah.
Ölmüş eşek, at, katır etleri yemekten,
Anırır, çifte atar, kişner olduk maşallah. Şair Eşref

Diğer yanda servetler harcayarak vekil olanlar. Arkalarında bıraktıkları onlarca dava dosyaları. Kimi hırsızlıktan. Kimi kalpazanlıktan, kimi rüşvetten. Kimi cinsel istismardan. Kimi kaçakçılıktan, kimileri teröre yataklıktan. Kimi devleti dolandırmaktan, kimi hileli iflastan.

Cehaletin devlet yönettiği nerede görülmüştür?

Cehaletin kutsandığı topraklarda,  tek göz odada yaşarken, kafasına talih kuşu sıçan kaç kişi vardır? Diğer zenginlerin içinde su satarak zengin olmuş kimler vardır? Desem. Siyaseten zengin olanlar. Siyasetin kuyruğuna yapışmış sülükler. Milletin A… koyan itler. Ya da %42 seçmenin % kaçı bu rakamın içindedir sizce! Bunun içindir ki; söyleyene değil. Söyletene bakmak gerek.

‘Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler;

Kimi hırsız, kimi alçak, kimi deyyus! dediler…

Künyeni almak için, partiye ettim telefon.

Bizdeki kayda göre, şimdi o meb’us dediler’!.. N. Tefik.

Hiciv bu! Anlayana…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com