KÜTÜPHANECİLİK HAFTASI

11 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1184 defa okundu.
KÜTÜPHANECİLİK HAFTASI

KÜTÜPHANECİLİK HAFTASIserap

 

“Bir yazar, en çok hangi konuda yazmayı sever” diye sorsanız, “kitap konusunda” derim elbette. Belki yapabildiğim en iyi işlerden biri “okumak” olduğu için… Sevgili babacığımdan mirastır, ailede herkes kitap kurdudur ama okumayı yazmaya tahvil edebilen ilk aile ferdi olarak, kitaplar bana çok ama pek çok yol açmışlardır.

 

Okumak deyince, bu işin öyle pek de kolay olmadığını unutmamak gerekir. Zaman ister, alışkanlık, ruh hali… daha birçok gerekliliği tamamlamalıdır.

 

Yakınlarda yitirdiğimiz değerli edebiyatçımız Tahsin Yücel kitabı okumak ile “kitaba bakmak” arasındaki farka dikkat çeker ve şöyle der: “Kimi insanlar, kimi kitaplara yalnızca bakmakla kalmışlardır, hem de baştan sona, hatta birkaç kez okudukları zaman bile.” (Yücel, Tahsin (2010), Sonuncu, Can Yay., İstanbul, s.225)

 

Gerçekten de kitapları anlamak ayrı bir boyuttur. Elbette bu arada “algı farklılıkları” da vardır, kimi kez aynı kitabı aynı dönemde okuyan kişiler çok farklı noktalara takılıp kalabilirler.

 

Geçtiğimiz hafta kütüphaneler haftasını kutladık. Üniversitemiz çok güzel bir uygulama ile kütüphane kayıtlarına göre en çok okumayı yapmış olan öğretim üyelerimizi ve öğrencilerimizi kutladılar. Halk Kütüphanelerimiz de benzer etkinlikler yaptılar.

 

İnternet arama sitelerinin sağladığı kolaylık nedeniyle gençlerin kitap okuma alışkanlığını yitirdikleri, kütüphanelerin de bu süreçte iyice gençlerin gündeminden düştüğü belirtilir sık sık. Bana sorarsanız üzücüdür bu sonuç. Çünkü kitapla baş başa kalmak elbette önemlidir ama kütüphaneler, seçeneklerin çokluğunu ve sizin gibi başkalarının da kitaplarıyla başbaşalığını hissettiren önemli mekanlardır.

 

Paulo Coelho, bir roman kahramanının kütüphane tutkusunu şöyle aktarır: “Kendine kitaplar da satın alabilirdi, ama kütüphaneye gitmeye devam ediyordu –daha sağlam ve kalıcı olan gerçek dünyayla arasındaki köprüydü orası.” (Coelho, Paulo (2004), Onbir Dakika, Çev. Saadet Özen, Can Yay., İstanbul, s.81)

 

Gerçekten de insanlığın en “sağlam ve kalıcı” eserlerini barındırır kütüphaneler. Bu nedenle de “gerçek dünya” oradadır. Bugünün çalkantısı, yıkımı, tehdidi ne olursa olsun, zamana direnen “gerçekler” oradadır.

 

Bu arada Coelho’nun yukarıdaki romanının çok ilginç bir yaklaşımı olduğunu da söylemeliyim. J Roman bir “fahişe”yi anlatır. Ama “mesleği”nin “felsefesi” için kafa yoran ve “müşterileri”nin “gerçek gereksinimlerini bulmak ve onlara yardımcı olabilmek” için psikolojik eserleri okuyan bir kütüphane kurdu anlatılır romanda ve sevgide duygu ile eylemin farkı.

 

Bir başka kütüphanenin bir başka kitap kurdu ise Sartre’ın kaleminden şöyle anlatılır: “Kitap kurdunun okuduğu kitaplar her zaman şaşırtmıştır beni. Birdenbire incelediği son kitapların yazarlarından Kitap Kurdu’nun yöntemini çıkarıveriyorum… Anlaşıldı: yazarları alfabetik sıraya göre okuyor.” (Sartre, Jean Paul (1965), Bekleyiş, Çev. Nazan-Haluk Dedehayır, 6. Baskı, Altın Kitaplar, İstanbul, s.55)

 

Düşünebiliyor musunuz, bir kütüphanenin kitaplarının tümünü “alfabetik sırayla” okumaya odaklanmak! Nitekim Sartre da soruyor: “Hayran hayran seyrediyorum onu. Böylesi geniş kapsamlı bir tasarıyı yavaş yavaş, inatla gerçekleştirmek, büyük bir çabayı gerektirmez mi?” s.55

 

Hepimize bol kitaplı, kütüphaneli günler diliyorum. Bir de gençleri kütüphanelere çekecek yeni projelere kafa yormalıyız diyorum elbette.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN