KISACA BELEDİYE. KISACA MÜTEAHHİTLİK! SİZCE KAÇ FARK VAR?

5 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
KISACA BELEDİYE. KISACA MÜTEAHHİTLİK! SİZCE KAÇ FARK VAR?

 

Mustafa Bağ

KISACA BELEDİYE. KISACA MÜTEAHHİTLİK! SİZCE KAÇ FARK VAR?

Şehircilik iki boyutlu değil. Üç boyutlu bir bilimdir… Gelişmiş ülkelerde başarılı Belediye Başkanları Teknik eğitime sahip kişilerdir.

Şehirlerin gelecekte ‘Sürdürülebilirlik Endeksi’ üzerinde analiz yapmadan önce; Kırşehir’de 10 yıl geriye bakmak ve görmek yeterlidir.

Şehrimi kim yönetmeli?

Günümüzde profesyonel yöneticiliğin artan önemine paralel olarak, yerel politikalar üretme ve azalan kentsel kaynakları yönlendirme ve ekonomik kullanım noktasında bulunan şehir belediye başkan adayları ne kadar vizyon sahibi; ona bakmak gerekir. Bunun içindir ki şehircilik iki boyutlu değil üç boyutlu bir bilimdir.

Sürdürülebilir Belediyecilik ekonomik, sosyal ve çevresel gelişmelerden kaynaklanan riskleri görüp doğru bir şekilde değerlendirilmesiyle de yakından ilgilidir. Kırşehir belediyesi son 10 yıl içinde nitelikli belediyecilik anlayışını ortaya koymuş yüksek performanslı projeler üretmiş uygulama safhasına koyabilmiştir.

Günümüzde Belediyelerin performanslarının göstergesi olan rakamsal değerler, artık tek başına Belediyelerin gelecekteki değerini göstermemektedir.

10 yıl önce Belediyecilik. Bugünün Belediyeciliği.

Yeniden yapmak çok daha kolaydır. Eskiyi yenilemek çok daha zordur. İleri görüşlük. Yani Vizyon. Uzun vadeye dayalı hizmet unsurlarını hayata geçirebilmek.  Risk almak. 50 yıl sonrasını görebilmektir.

‘Vizyon’, belediyelerin tüm yönetim faaliyetlerini yönlendirerek gelecek için rehber görevi görür ve birçok düzenleme, bu doğrultuda gerçekleşir. ‘Hedeflere ulaşılması konusundaki ilkeler, vizyon sayesinde ortaya konur’ (Quigley). Vizyon, kurumun gelecekteki uygulamalarını şekillendirir. Dolayısıyla vizyon, kurumun geleceğinin oluşturulmasında temel yönlendiriciler olduğuna göre, vizyon sahibi olmayan ya da vizyonu geniş olmayan yöneticilerin bulunduğu kurumların, ciddi sorunlar içinde bulunabileceğini ifade etmek bir kehanet olmayacaktır. Vizyonu olmayan bir kurum, anayasası olmayan bir ülkeye benzetilebilir. Bu durum, temel bir eksiklik olarak değerlendirildiğine göre, ortaya çıkabilecek bir yetersizlik, kurumun varlığını tehdit edebilecektir.

İyi bir planlama, iyi bir performans gerektirir.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde daha fazla bilinçlenen ve içinde bulunduğu topluma daha iyi hizmet için, daha iyisini talep etmek, tedarik etmek, uygulamaya ve hizmete koymak, sürdürülebilirlik kavramı düzeyinde de ciddiyetle ele alınması gereken bir kavramdır. Akıllı şehirler inşa etmek, kuru laflarla, kolay tümcelerle hayata geçirilecek kadar basit değil. 21yy insanı konuşan şehirler istiyor.

Son zamanlarda önemli olan, belediyelerin performansının ve göstergelerinin sürdürülebilirliğidir. Sürdürülebilirlik; belediyenin sadece kendi içsel etkenleri ile ilgili değil, dışsal faktörleri de içine alan ve bunların değerlendirilmesini kapsayan önemli bir göstergedir. Sürdürülebilirlik göstergeleri ekonomik, çevresel ve sosyal düzeyde incelendiğinde ortaya çıkar.

10 yıl önce bu şehrin alt yapı haritası dahi yoktu. Şimdi var.

Bu şehirde… Bu şehrin her şeyini, hep birlikte kullanıyoruz.

İtalya ünlü sanatkârlarından olan Michelangelo, bir şiirinde şöyle der: “Her mermer blok da bir Venüs heykeli saklıdır. Gerçek sanatçı, bu heykeli o kaya parçasından çıkarana derler”. Ben; Yaşar Bahçeci’ye İtalyan sanatkâr Michelangelo gözüyle bakıyorum. Sadece bakmıyorum. Görüyorum. Sizlerde bu şehirde yaşıyorsunuz. Ne kadarını görüyorsunuz?

Bu şehirde yaşıyorsanız, İnovasyon budur… İdeolojik değil. Gerçeği görebilmek.

Ben Yaşar Bahçeci’ye partizan bakışla değil. Yalın olarak izledim. Seçtiği hedefe ulaşmada, planlama ve zamanlamayı ustalıkla kullanma becerisine sahip. İhtiyaçları bölgesel değil, genel olarak uyguluyor. Her hamle için zamanı çok iyi kullanıyor. Teknik eğitimin verdiği öz güven, yönetimde de başarısını taçlandırıyor. Dikkat çeken olaylardan ve başarılardan süratle yararlanmasını biliyor. Personelini ve halkı daima gelişen durumdan haberdar ediyor. Önemli kararlardan önce üstün ikna gücünü kullanarak, Projelerini uygulamaya koyabiliyor. İnatçı. Bir o kadar akıllı. Risk almada asla tereddüt etmemiş bir siyasetçi. Değişimin sırları bu niteliklerin arkasında.

Ortaya 10 yılda modern bir şehir. Çıkmış mı-dır? Evet!  Absürt çıkışlar şehir yaratmaz.

Kırşehir 10 yıl içinde küllerinden yeniden doğmuş gibi. Bu şehirde yaşayan hiçbir kimse, bu değişimi inkâr edemez. 21. yüzyılda nüfus artışı ve buna paralel olarak talebin artması, diğer taraftan dünyadaki çevresel ve fiziki şartların kötüleşmesi (küresel ısınma, çevre kirliliği, su kaynaklarının kirletilmesi, enerji fiyatlarının artması vb.) ve doğal kaynakların azalması; tüm dünyanın ana gündem maddelerini oluşturduğu bir gerçek. Kırşehir’i bu gerçeğin dışında tutmak mümkün değil. Bu sorunlar sadece belediyeleri değil,  belediyelerin hizmet ürettiği toplumun her katmanının yaşamsal kalitesi yükseltilmesi, kentsel konforun planlanmasını önemli kılmaktadır.

Bu nedenle; belediyelerin gelecekte yaşanılabilir kentler yaratması açısından kurumsal sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir üretim üzerine planlama ve projeler yapmalı.

Ya kaynak! Nereden nasıl bulunur?

Günümüzde belediyeler sadece yenilikçi ürün ve hizmetler üretmekle kalmayıp, aynı zamanda çevreye duyarlı üretim veya hizmet süreçleri geliştirmeleri gerekir. Bir diğer deyişle, firmaların sosyal ve çevresel sorumluluklarının da olması ve tüm üretim veya hizmet süreçlerine ve karar alma mekanizmalarına bunları dâhil etmesi gerekir; kısacası belediyelerin kurumsal sürdürülebilirlik konusuna bir bütünsel sistem anlayışıyla yaklaşmaları gerekir.

Hizmet üretmenin ana temelinde kaynak üretmek yatar ki; buda iktidarın gücünü kullanmaktan geçer. Muhalefet bir parti adayının seçilmesi halinde başkanın hareket siâsı çok düşecek, performansı kısıtlanacaktır. Bedelini kentli ödeyecektir. Bu seçim genel politikaların yerelden öç alma savaşı olmamalı. Bedelini bu kentte yaşayan bizler öderiz. Sorunlar ancak bilinçli, liyakat ve ehliyet sahibi kişiler ile çözülebilir.

Anekdot. Bu yazıyı tam 9 yıl önce yazmıştım.

‘Bu bir hikâyecik: Başkanın 7’nci ayları. Brüksel’den Türkiye adına (En Çok Ortaklık Teklifi Alan Örgüt)  verilen bir ödülle gelmiştik. Başkanı ziyaret ettik. Bana söylediği şu söz hiç kulağımdan gitmedi. Köşemde yazdım. TV programlarımda da eleştirdim. “Mustafa abi. Hiç kusura bakma. Ben yerel basını okumuyorum. Çokta ciddiye almıyorum.” Bu söz beni çok üzmüş hatta kızdırmıştı. Şimdi düşünüyorum da. Biz neden gencecik bir adamın sırtına sarılmış onca sorumluluğun içinde bu kadar sıkıştırdık. Ve abandık. Ya başarısız olsaydı. Kent adına sevinecek miydik? Üzülecek miydik? Galiba çok yanlış yaptık. Ve o gün çok kızdığımız bu genç adamın başarılarını bugün alkışlıyoruz. O’nun o günkü tepkisine bugün Saygı duyuyorum. Haklıydı. Bugün Bahçeci ortaya koyduğu verileri bizlerle paylaşıyor ve bizleri bu verilere Ortak ediyor. 60 yaşında bir aksakal bilgeliğiyle. “Hep birlikte yaptık. Başardık sayılmayız. Daha çok işimiz var. Kaybedersek Kırşehir kaybeder. Kırşehir kaybetmesin diye olağan gücümüzle çalışıyoruz” Diyebiliyor.’

Günümüzde kentsel sorunlar her geçen gün hızla artış göstermekte ve yerel yönetimlerin kaynaklarını daha verimli kullanmaları gereği ön plana çıkmaktadır. Kıt kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması ise etkin bir yönetimi gerekli kılmaktadır. Kentsel kamu politikalarının, daha geniş bir perspektiften bakılarak ve uzun vadeleri ön görerek hazırlanması kaçınılmaz olmaktadır. Bu noktada, belediye başkanları başta olmak üzere belediye yöneticilerinin nitelikleri tartışma konusu yapılmaktadır. Sözü edilen nitelikler arasında vizyoner bir niteliğe sahip olmanın öneminin arttığı görülmektedir.

Karar şehrine sahip çıkmak isteyenlerin…

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com