KIRSEHİRİN KARA 8 EYLÜL’Ü

24 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
340 defa okundu.
KIRSEHİRİN KARA 8 EYLÜL’Ü

DSC_09881.BÖLÜM

hazırlayan :

40 Arena Gazetesi Haber Merkezi

Teröre Lanet Bayrağa Saygı Yürüyüşü Öncesi Kırşehir’de Ülkücüler ve Milliyetçi sendikalar Terme Caddesi’nde bulunan MHP binası önünde toplanarak Hakkari’nin Dağlıca kırsalından gelen 16 şehit için saat 19.00 da bayrak yürüyüşü düzenlemek istedi.

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından organize edilen ve Türkiye genelinde aynı anda başlatılan yürüyüş öncesinde bayrak ve şehitler için birliktelik istenildi.

YÜRÜYÜŞE 3 FARKLI GURUP KATILARAK PROVEKE ETTİ

Kırşehir’de gerçekleşen ve terörün lanet edilmek istenildiği yürüyüşe 3 farklı gurup Terme Caddesi istikametinden sonra katılım göstererek Türk Büyükleri anıtı istikameti yerine gurupları Halkların Demokratik Partisi (HDP) istikametine yöneltmek istedi. Gurupların Lise Caddesi istikametine yönelmesine Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Güzel ve beraberinde ki MHP’ye yakın olan sendika temsilcileri engel olamazlarken, bir bölüm yaklaşık 30 kişilik gurup Türk Büyükleri Anıtı istikametine yürürken diğer guruplar HDP binası önüne hareket etti.

 

HDP binası önüne yapılan hareket karşısında polis hazırlıksız şekilde yakalanırken guruplar HDP pankartını indirmek istedi. Polisin HDP önünü kapatarak parti binasına çıkışa izin vermemesi üzerine bölgede bulunan esnafların camlarından tırmanarak HDP binasına ulaşan 3 kişi parti pankartını indirerek binanın da ateşe verilmesini sağladı. Parti pankartının aşağı indirilmesi aşağıda bekleyen kalabalık gurup da büyük bir sevinç uyandırırken çevre apartmanlardan insanlar yaşananları korku ve panik içerisinde izledi.

POLİS MÜDÜRÜNÜN DİŞLERİ VE ÇENESİ KIRILDI

HDP önünde yaşanan olaylar sırasında guruplara yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmaya çalışan ve guruplara engel olmaya çalışan Kırşehir Emniyetinde görevli personel Şube Müdürünün atılan taşlarla çenesi kırılıp dişleri döküldü.

Olaylar karşısında hazırlıksız yakalanan  Emniyet Teşkilatının gözü dönmüş gurupları durdurmakta zorlandığı gözlenirken guruplar organize olmadan parçalanmış halde saldırmaya başladı. HDP’nin taşlanması ve pankartının indirilmesi sonrasında guruplar sakinleşmezken HDP’li yöneticilerden bazıları yaşanan olayları karşı tarafta bulunan kitap evinden izledi.

Yaşanan anları 2 hafta sonra anlatacak olan HDP Kırşehir Eş Başkanı; “Biz sosyal medya üzerinden örgütlenildiğini bildirdik. Partinin önüne gelerek tedbir alınıp alınmadığını kontrol ettim. O esnada bir polise ulaşarak önlemin neden alınmadığını sordum. Polis bana, “İstikamette HDP yok dedi” ben HDP’ye saldırı başlayınca tweet atarak polis gözetiminde HDP’nin taşlandığını bildirdim. Yaşanan olayları da yoldaşımın dükkanından izledim. Örgütlenilmiş halde saldırıldı. Biz Gül Kitapevi seslerini bulunduğumuz yerden duyduk” ifadelerini kullanacaktı.

Yaşananlar karşısında olayların önüne geçilemezken, MHP’li guruplar sosyal medya üzerinden yaşananlar için sorumluların kendilerinin olmadıklarını bildirecek ve basın toplantısı düzenleyerek Türk-Kürt kardeşliğine sekte vurulmaya çalışıldığını söyleyeceklerdi.

MHP Milletvekili Yıldırım Türk ve MHP’ye yakınlığı ile bilinen sendikalar basın toplantısı düzenleyerek yaşananları tasnif etmediklerini bildirdi.

Türk basın toplantısında yaptığı açıklamasında şöyle diyecekti; “Ülkücü zihniyete sahip olan hiç kimsenin insanların kılına zarar gelmesini istemesi ve zarar vermesi mümkün değildir. Yürüyüşten kopan guruplar bu olayı gerçekleştirmiştir. Bu gurubun bizim partimiz ve camiamızla en ufak bir alakası yoktur. Gurup bizim kontrolümüzde değildir. Yürüyüşü organize eden kişilerin yapmayın çağrılarına da kulak vermeyen gurup istenmeyen olaylara neden olmuştur. İş yerlerine müdahale yapılan insanları bizler farklı bir etnik gurup içerisinde asla görmedik. Bugüne kadar problemimiz olmayan insanlarla bir çok etkinliğimizde ortak olmuştur. Yaşananları kabullenmemiz ve onaylamamız mümkün değildir. Bulunan STK’lar adına ben bu düşüncemizi deklare ediyorum.”

3 İŞ YERİNİN YAKILMASI VE KIRŞEHİR VALİSİ’NİN GURUPLARI SAKİNLEŞTİRME ÇABASI 6 KASIM’DA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN