KIRŞEHİR’DE RÜZGAR EROZYONUNA KARŞI AMERİKAN ÇALISI

2 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
690 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE RÜZGAR EROZYONUNA KARŞI AMERİKAN ÇALISI

44668Konya’dan getirilen “Amerikan çalısı” fidanı,Kırşehir’in köylerindeki arazilere dikildi.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “çöl bölgesi” olarak adlandırılan Boztepe ve Mucur’un bazı köylerindeki arazilerde  rüzgar erozyonuna karşı mücadele başlattı. Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele İstasyon Müdürlüğünden gelen bir ekibin bölgede yaptığı incelemenin ardından Mucur ilçesine bağlı Seyfe, Gümüşkümbet ve Yazıkınık köylerinde rüzgar erozyonuna dayanıklılığıyla bilinen 3 bin adet Amerikan çalısının dikimi başladı.Fidan dikim törenine, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele İstasyon Müdürü Durmuş Ali Çarkacı, muhtarlar ve çiftçiler katılım gösterdi.

Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, törende yaptığı açıklamalarda, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı kapsamında rüzgar erozyonu nedeniyle çölleşme tehdidi olan bölgelerde çalışma yapıldığını belirtti.

Toprak erozyon konusunda sıkıntılı olan Mucur ve Boztepe ilçelerinin köylerinde fidan dikimi çalışmalarının devam edeceğini belirten Kenan Şahin, muhtarlar ve çiftçilerin de bu çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirileceğini söyledi.

Tuz çalısı olarak da bilinen Amerikan çalısı, iki yılda yaklaşık 2 metre boya ulaşabiliyor. Derin kökleri sayesinde sorunlu ve tuzlu alanlarda yetişebilen, kuraklığa dayanıklı ve yüksek yem değerine sahip bitki, Konya‘nın Karapınar ilçesindeki erozyona maruz kalan yerlere de dikiliyor. Soğuğa dayanaklı olması, uzun süre yeşil kalabilmesi, hızlı büyümesi ile hayvancılık ve yaban hayatına sağladığı yem avantajları bitkiyi önemli kılıyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN