KIRŞEHİR’DE  10 YIL GERÇEĞİ…

19 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
537 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE  10 YIL GERÇEĞİ…

Mustafa Bağ

KIRŞEHİR’DE  10 YIL GERÇEĞİ…

O kadar çok konuşuluyor ki.  O kadar çok soruluyor ki.

Bu kenti yönetmeye talip adayların hayalleri olmalıdır. Sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir. Bu iş STK yönetmeye benzemez. Kapris ve çıkarları ön plana alan ahlaktan Belediye Başkanı olmaz.

Doğruyu görmemek; Engeli ortadan kaldırmaz…

Alikıran baş kesen, külhan ayakları, çakma kabadayılar bu şehre yön verecekse 70 değil, yüz yetmiş projeniz olsa ne yazar. Proje yaşam sunmalı. Medeni olmayı, çağdaşlığı getirmeli.  Kent yönetmek bir eğitim işidir. Laf salatası, ancak kahve sohbetlerinde olur, üretilen laflara sadece ahmaklar inanır.

Hele birde Atatürkçülükleri, var ya!  Dosta, düşmana külah giydirir. Sanırsınız Atatürk sadece bunların tekelinde. Bu şehirde Atatürk’le ilgili olumsuzlukları, hele, hele Atatürk’ü kendilerine siper edenleri yazsam bu gardırop Atatürkçülerinin elleri böğründe kalır. Takvim sayfalarına Atatürk fotoğrafları yapıştırmak, Atatürkçülük oluyorsa en kral Atatürkçüler İngilizler olur. Zira Bugün Atatürk arşivini süsleyen fotoğrafların çoğu İngiliz arşivlerinden gelme.

10 Yıl önce. 10 Yıl sonra. Nefes alan bir şehir yaratıldıysa bu başarının mimarına bakmak gerekir. O Mimarın partisi değil. Bu şehre benim yaşamıma ne kazandırdığı önemli.  ‘Vatan elden gidiyor’ lafı bana Alfabelerdeki  ‘Baba bana top al’ cümlelerini hatırlatıyor.

Benim bu güzel şehri anlatmama gerek var mı? Sizler bu şehirde yaşamıyor musunuz? Görmüyor musunuz? Öyleyse!

Modern şehrin caddelerinde, sokaklarında, açtığınız musluğunuzdan akan suda, sifonu çektiğinizde giden atığınız da, çöplerinizin modern depolama alanlarına nasıl taşındığını, depolandığını, atıkların nasıl arıtılıp tekrar kazanıma konulduğunu, sokak hayvanlarının tehdit olmaktan çıktığını, parklarda açan binlerce çiçeklerin kokusunu soluduğunuzu, eşinizin, çocuklarınızın, kadınların yürüyüş bantlarında yaptıkları güvenli yürüyüşler. Bisiklet yolları. Her köşe başında yapılandırılmış yeşil alanlar. Modern toplu taşıma araçları. Otobüslere binen insanların yüzlerindeki ifadeyi anlatmak değil. Görmek gerekiyorsa, o otobüslere binip şehrin içinde bir tur atın. Tüm bunlar yaşamımıza sunulan kalite değilse nedir?

Modern Pazar yeri, Terminal. Kültür merkezi. Günümüze kazandırılan tarihi konaklarımız. Yaşayan göl, Nilüfer bahçesi Hılla gölü… Ankara kayseri ana yol uzantısı ve çağdaşlığın bire bir yansıması değilse nasıl anlatılır bir şehir. 10 yıl geriye gidin. Şehre kale dediğimiz höyükten bakın.

Benim seçeceğim başkan sadece kendini seçenleri değil, bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir. 10 yıl öncesine bakmak yeterli.

Sözünde durmayanların, arkasında parti desteği olsa dahi güvenilir olması mümkün değildir.

Birilerinin istismarına açık olan, aklın yolundan gitmek mi! Hayır. Öyleyse toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider aramanıza gerek yok ki, 10 yılın bilançosuna bakın. Yaşayan bir şehir, kimlik ve düşünce ayırımı yapmayan anlayış.

STK Başkanı olmak Topluma Hizmet göstergesinin sadece çok küçük bir yanı. Bende bu şehirde STK yönetiyorum.  Topluma sosyal, Kültürel, Eğitim, Proje bazında kazandırdıklarım Odaların kazandırdıklarından çok daha fazla. Bu anlayış ne birikimdir. Nede yönetsel bir tecrübedir. Bunun içindir ki; ben makro bir kent milliyetçisiyim. Toplumla ilişkilerine özen gösteren bunu topluma hissettiren, işinin önemini bilen. Kim mi? 10 yıl sürecin içine bakın ve görün.

Benim yazdıklarım, benim bu şehirde yaşamımı kolaylaştıran hizmetler. Sizinde. Çünkü bu şehrin havasını, suyunu çağdaşlığını ve güzelliğini hep birlikte kullanıyoruz.

Aynanın bir diğer yüzü. Yani karşı cenah.

Bu şehir sana niçin güvensin Bu gerekçeleri de yazacağım ki; Bu şehir ucuz mu? Pahalı mı anlayın.

Sizlere Bir Oda başkanı ve Kervansaray Tanıtım toplantısı. Bize kucağını açan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Destinasyonu.

Yazacağım. Bu şehre Şehri emin kim olsun siz karar verin.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com