Kent Park’ta Nostaljik Gezi

11 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
456 defa okundu.
Kent Park’ta Nostaljik Gezi

Yıllardır dededen, babadan kalan mesleği sürdüren 71 yaşında ki Ahmet Öztürk, faytonla Nostalji eşliğinde vatandaşlara Kent Park turu attırıyor.

Kent Park’ta Nostaljik Gezi

Kent Park Çevresinde vatandaşlara Nostaljik gezi hizmeti veren ve Kırşehir’de bu işi yapan tek kişi olan 71 yaşındaki Ahmet Öztürk, letler ile donattığı Faytonu ile akşamları vatandaşlara Kent Park turu attırıyor.

KENT PARK VATANDAŞLARA ADETA ADA SOKAKLARINI HATIRLATIYOR

Kırşehir’de bu işi yapan tek kişi olan ve dededen ve babadan kalan bir mesleği ve geleneği sürdüren 71’li Öztürk, Nostaljik bir Fayton gezisi ile vatandaşlara hizmet verdiğini söylüyor. Kent parkı araba yerine faytonla gezmeyi tercih eden Kırşehir de yaşayan vatandaşlar,  bu sayede geçmişe de bir yolculuk yapıyor. Gençliğinden beri bu işle uğraştığını söyleyen Öztürk, bu işi hem hobi hem de gelir kapısı olarak gördüğünü dile getiriyor.

“BU ÇOK GEÇMİŞTEN GELEN BİR GELENEK”

Yaklaşık 45 senedir Kırşehir’de bu işle uğraşan Öztürk, “71 yaşındayım. Önceden Kırşehir’de araba yoktu. Belediyenin olduğu alanda sadece 5 taksi vardı. Bu çok geçmişten gelen bir gelenek. Ben doğdum büyüdüm faytonumuz vardı. Bu geleneği dedemden ve babamdan ben devraldım”

“GELİŞEN TEKNOLOJİYLE UNUTULAN NOSTALJİK ANILARI, GENÇLER BÜYÜK BİR HEVESLE ARIYOR”

“Eskiden bu kadar çok araba yoktu. Şimdi gençler buna binmeye hevesleniyor. Taksi yeni icat edildiğinde bizde gençken arkadaşlarımızı yanımıza alırdık ve taksiye binmeye heves ederdik. Gelişen teknolojiyle birlikte unutulan nostaljik anıları, Şimdilerde gençler büyük bir hevesle arıyor. Arkadaşını alan, düğünü olan, sünneti olan bizim yanımıza geliyor”

4 YILDIR FİYAT DEĞİŞMEDİ

“4 yıldır fiyatlarımız aynı. İş olsa fiyatlarımızda değişiklik olur ama işlerimizin tadı olmadığı için 4 yıldır Müşterilerimi parkın başından sonuna kadar 20 liraya gezdiriyorum.  Bu işe 7. Ayda başlıyoruz 9. Ayın ortalarına doğru bırakmaya başlıyoruz”

HEM GELİR HEM HOBİ AMAÇLI GÖRDÜĞÜ İŞİNİ YILLARDIR SÜRDÜRÜYOR

Bu işten kazandığım parayla hem ev geçimini sağlıyorum hem de sadece bu işle uğraşıyorum ama Vatandaşlarda para sıkıntısı var, Eskisi işlerimiz artık yok diyen Öztürk, “Bu İş dedemden ve babamdan kaldı, ama ben çocuklarıma bırakamam, çünkü hepsinin işi gücü var. Her gün işler düşüyor, o yüzden bırakmakta istemem. Bu işi ben hem hobi hem de gelir kapısı olarak gördüğüm için çalışıyorum. Emekli maaşım var, olmasa bu işle geçinmek gibi bir lüksümüz yok”

“ÖĞRENCİ GİTTİ ŞEHİR BOŞALDI”

“Eskiden vatandaşlarda iyi para vardı. Geçtiğimiz yıl bu aylarda iyi para alıyordum ama bu yıl işler yüzde yüz oranında düştü. Günlük bazen 40 lira alıyorum, bu parayı ben mi yiyeceğim, hanım mı yiyecek? Öğrenciler gittiği için kimsede kalmadı, Şehir boşaldı. Bunun da etkisi oluyor”

KIRŞEHİR’DE BU İŞİ YAPAN TEK KİŞİ

“Bu işi yapan tek benim. Bize rakip çıkmamasının nedeni, bu işi yapabilecek kişinin nadir olması. Bu işin ustası bile yok. Ben kendim tamirat yapıyorum, atın bakımı ile kendim yakından ilgileniyorum. Atımın günlük bakımını yapıyorum, her gün yıkıyorum. Bakım yapmasam kokudan yanına yaklaşılmaz. Bu saatten sonra başka işte yapamam, o yüzden bu işi severek yapıyorum”

İşini bir örnekle özetleyen Öztürk, başlıyor Hikâyeye ve neden geç Saatlere kadar çalıştığını anlatmaya, “Adamın birinin gözü körmüş, adam her çarşıdan geldiğinde her gün, elinde bir bohça ile gelirmiş. Bu adam bir gün eve eli boş gelmiş bir şey alamamış. Adamın hanımı da her gün çıkıp eşine hoş geldin diyerek elinde ki bohçayı alıyormuş. Hanımı adamın eli boş geldiği zaman çıkıp bakarken eşine senin gözünün biri kör mü demiş. Yıllarca evli olduğu adamın gözünün kör olduğunu görmemiş, eli boş geldiği zaman görmüş. Onun için eve bohça ile gitmediğimiz zaman olmaz. Az çok bir şeyler götüreceğiz eve. Onun için gece gündüz çalışmaya devam” diyerek örnekleme yaptı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On