İyi Ki Varlar

4 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1449 defa okundu.
İyi Ki Varlar

İyi Ki Varlar

Kucağında bir yaşlarında bir bebek, köyde dolaşıyor genç karı koca. Okullar tatil. Köyde kalmış bu çift. Hanım hamile ve çok zayıf. O zaman bebeğin cinsiyeti doğmadan bilinmezdi. Köyde gezerken kimle karşılaşsalar, Emine hoca oğlun olacak, gör bak. Dediydi dersiniz. Bu sözleri duydukça eşinin gözlerinin içi gülüyor.
Doğum yaklaşıyor. Kırşehire kontrole gidiyorlar. Muayene eden doktor; eşiniz çok zayıf doğumu tam teşekküllü bir hastanede yaptırın. Kan verilmesi gerekebilir. Deyince. Onlar da hemen Ankara’ya gidiyorlar. Doktorun söylediği tarihten bir aya yakın bir zaman sonra Zekai Tahir Burak kadın doğum hastanesinde bir kız bebek dünyaya getiriyor. Eşi bu duruma çok üzülüyor. Köyde hep oğlun olur demişlerdi ya. Nerden çıktı bu kız bebek. Karısına doğum yaparken bayıldın mı? Belki bebeği değiştirmişler diye tutturuyor. Hanım hayır bayilmadım. Bebeğin göbeğini kesmede gösterdiler hanım kızın oldu diye. Diyorum ama ikna olacak gibi değil. Ama erkek olacaktı deyip duruyor.
Doğumdan bir hafta sonra köye dönüyorlar. Anne çok mutlu. Bebeğin renkli gözleri var. Saçları yok ama sarı saçı olacağı görünüyor. Günler geçtikçe bebek değişip güzelleşiyor. Emine mutlu, baba da artık alısmış. Güzel bebeğini seviyor. Köydekiler de bu da keşke oğlan olsaydı. Demekten başka söyleyecekleri de yoktu.
Ülkemizin bir çok yöresinde olduğu gibi Kırşehir’in köylerinde de oğlun olması çok önemli. Oğlu oluncaya kadar doğuma devam edilir, olmazsa da kuma kaçınılmaz olur. Hemen evlendirirler. Nasıl bir şeyse gelen kuma hemen de oğlan doğurur. Işte çok sevdiğim şehrimin böyle olmaması gereken bir huyu var. Belki artık değişmiştir. Değişmiş olmasını candan istiyorum. Çünkü köyde bir kaç olaya şahit oldum ve çok üzüldüm. Biribirini çok seven bir çiftin iki kızı vardı. Bir daha çocukları da olmuyordu. Adamcağızı kız kardeşleri zorla evlendirdiler. O eşinin döktüğü göz yaşlarını hiç unutamıyorum.
Yukarda anlattığım ikinci kızı doğuran Emine hoca da bendim. 02 Haziran 1974, saat 24;45 te canım kızim Selda’ mı dünyaya getirdim. Bana göre dünyanın en güzel bebeği idi.. iyi ki doğurdum güzel kızım seni de ablanı da. Allah ikinize de sağlıklı, mutlu, uzun ömürlü etsin. Benim için çocuğun kız erkek olması önemli değil,eli, ayağı düzgün, aklı başinda hayırlı evlat olsun yeter. Çok şükür ki iki kızım da bana göre dünyalar iyisi. Iyi ki varlar. Iyi ki bana vatana millete hayırlı evlat oldular.
Sevgi her kapıyı açıyor. Sizlerin de çocuklarınızın sağlığı yerinde ,mutlu olsunlar. Allahım hiç birimize evlat acısı göstermesin. Görenlere de sabır versin. Sağlıkla ve sevgiyle kalın canım arkadaşlarım, sevgili dostlar.
MUTLU HUZURLU IYİ GECELER HEPINIZE

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN