İSTANBUL SEÇİMLERİ BİR LİDER ÇIKARTTI

13 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
55 defa okundu.
İSTANBUL SEÇİMLERİ BİR LİDER ÇIKARTTI

İSTANBUL SEÇİMLERİ BİR LİDER ÇIKARTTI

Ak Partinin 31 Mart İstanbul seçimlerine itirazı siyaseten bir lider doğmasına sebep oldu. Seçimler sonucu mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, trilyonlar verse bu kadar tanıtım reklamını yapamazdı.  31 Mart’tan 06  Mayıs’a kadar geçen sürede İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığını kazanan İmamoğlu’na yapılan itirazlar Türkiye’nin gündemini meşgul etti. Dolayısıyla Ak Parti istemeden de olsa Ekrem İmamoğlu’nu yediden yetmişe tüm Türk seçmenine tanıttı. Bundan sonra 23 Haziran yapılacak seçimlerde ister kazansın, ister kazanmasın Türkiye yeni bir lider kazandı. Ekrem İmamoğlu, bu yapılan itirazlar neticesinde tanınmışlığını kullanarak 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tüm muhalefetin tek adayı olarak Türk seçmenin karşısına çıkacaktır. Kendisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan gibi muhafazakar bir aileden gelmesi, artı ülkücü kökenli olması O’nu Cumhurbaşkanlığına taşıyacak en önemli avantajları olacaktır.

Ak Partinin, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimlerine  ısrarla itiraz edip YSK tarafından  da iptal edilmesi kamuoyu tarafından tasvip görmedi. Seçmen iktidarın ekonomiye ve hayat bahalığına odaklanmasını haklı olarak istiyor. Ayrıca kamuoyu, bırakın biraz da İstanbul’u başkası yönetsin bu kadar  ısrar niye, yoksa muhalefet tarafından dile getirilen ve sosyal medya’ya yansıyan rant şaibelerinden dolayı mı burayı CHP’ye bırakmak istenmiyor demeye başladı.

10 Mayıs Cuma günü Fox Televizyonu sabah programına konuk olan İYİ Parti lideri Meral Akşener,  İstanbul seçimleri ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bana göre en önemli vurgusu 2002 seçimleri öncesi muhtar bile olamayacak denen Recep Tayip Erdoğan’ı, o zamanki ana muhalefet lideri Deniz Baykal, demokrasinin gereği olarak  Anayasa değişikliği yapılarak Tayip beyi Başbakan, Cumhurbaşkanı ve şimdi de Başkan yaptığını söyledi. Ayrıca 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  Abdullah Gül’ün, yine bir muhalefet partisi olan MHP mecliste destek vererek Cumhurbaşkanı seçildiğini ifade  etti. Akşener, demokrasi gereği muhalefet tarafından yapılan bütün bu iyi niyetli desteklerin şimdi Ak Parti iktidarı tarafından görülmeyerek muhalefetin kazandığı  İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanlığının, “demokrasi kültürü hiçe” hiçe sayılarak Ekrem İmamoğlu’na verilmek istenmiyor dedi. 2002 Öncesi ve sonrası hatırlandığında Akşener’in ne kadar haklı olduğu görülecektir.

Bu konuda yazımı fazla uzatmadan Yeniçağ Gazetesinin 08 Mayıs 2019 tarihli  Murat Ağırel’in “ Girin suya baştan oynuyoruz” makalesinde 1940’lı yıllarında yaşanan bir yarışmayı İstanbul seçimlerinin yeniden yapılmasına örnek göstermesi yazısını ve aynı yazarın 04 Mayıs tarihli “KIZILAY” konulu yazısını internetten   okumanız dileğiyle yazıma son veriyorum.

Dr. Nihat Korkut Baysal’dan okuduğum gerçek bir hikayeyi örnek vereyim…

1940’lı yılların ortasında Adana Demirspor su topu takımı kurar. Takımın başına da Muharrem Gülergin getirilir. Ama problem şu ki Adana’da nizami havuz bir tanedir ve onda da pek sıra gelmez zengin çocuklarından.

Muharrem hiç gocunmaz. DSİ kanallarında çalıştırır Adana’nın gençlerini. Kendi de zaten 20 yaşında var yok. Demirspor’lu gençler kanala su verildikçe çalışarak önce Çukurova şampiyonu olurlar. Sonra İstanbul Moda Havuzunda Türkiye finallerine katılırlar. Gençler otobüste yatmakta maç günü havuza girip rakiplerini yener. Sonunda finale kadar gelirler. Üstelik antrenörlük ve kaptanlık yapan Muharrem’in parmağı da kırılmıştı. Rakibi 7-6 yenerler ama her biri kendi arabası ile gelen yalı çocukları ilk defa doğru düzgün havuz gören, otobüste yatan Adanalılara yenilmeyi yediremez kendilerine. Başlarlar itiraza “Efendim top beş gram normalden ağır “Adanalıların kaptanın eli sargılı oynadı.” Bin tane itiraz. Üstelik anne – babaları da kalantor…

Hakemler şaşkın halde beklerken Muharrem Gülergin bu kadar tantanaya dayanamaz. Elindeki sargıyı çıkarır ve Demirspor tarihine geçen o cümleyi söyler;  “Tamam lan! Girin suya! Baştan oynuyoruz…” Maçın sonunda Demirspor bu kez 12-0 kazanır. Demirspor ondan sonraki 16 sezon boyunca üst üste Türkiye Şampiyonluğunu alıp “Yenilmez Armada” ünvanı alır.

Yani demem o ki; yenilgiyi kabullenmeyip, mızmızlananlar durduk yere başlarına Yenilmez Armada belasını alır.

Ekrem İmamoğlu ceketini çıkardı ve gömleğinin kollarını sıvazladı.

Aynen yukarıda yazdığım hikâyedeki gibi “Girin suya! Baştan oynuyoruz” dedi.

Artık karamsarlık içerisine girmeden, safları daha da sıklaştırarak, daha bir inançla, daha bir kararlılıkla korkmadan bir daha çalışacağız.

Demokrasinin geleceği, hukukun üstünlüğüne sahip çıkmak adına bu seçim artık AKP ile Türkiye arasında olacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN