İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ VE KAMAN UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU KURULDU

8 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
328 defa okundu.
İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ VE KAMAN UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU KURULDU

 

DSC_5884Kırşehir Valiliğinde Yapılan Toplantıda Vali Necati Şentürk, Bakanlar Kurulu’nda Onayda Olan İslami İlimler Fakültesi’nin Kurulumu İçin Onay Çıktığını Duyurdu

Kırşehir valiliğinde yapılan toplantı da Vali Necati Şentürk, Bakanlar Kurulu’nda onayda olan İslami İlimler Fakültesi’nin kurulumu için onay çıktığını duyurdu. Valilik toplantı salonunda Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya’nında katıldığı toplantıda açıklama yapan Vali Şentürk,” Akademik birim sayılarını artırarak kaliteli eğitime hızla devam eden Ahi Evran Üniversitesi ,yeni birimleri ile gücüne güç kattığı belirlendi. Uzun zamandır beklenen ve bakanlar kurulunda onayda olan İslami İlimler Fakültesi İle Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için bakanlar kurulundan onay çıktı. 8 nisan 2016 tarihi ve 2016/8562 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kararla birlikte Ahi Evran Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Ve Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulmuş oldu. Bu yeni birimlerle büyümeye devam eden Ahi Evran üniversitesinin 8 fakülte ve 5 yüksekokul ile birlikte toplam akademik birim sayısı 35’e ulaştı.

Ahi Evran Üniversitesi yeni birimlerinin yanı sıra mevcut birimlerindeki eksikleri de tamamlayarak yeni eğitim –öğretim dönemine başlamaya hazırlandığı öğrenildi. Tıp fakültesi için 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi içerisinde 60 öğrenci alımı yönündeki karar ile başlayan süreç, Morfoloji Binasının 2016 yatırım planına dahil edilmesiyle Halı, Kilim Ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’da tamamlandı. Bunun yanı sıra 2012 yılında kurulun Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesine 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü 20 lisans öğrencisi alınacak aynı zamanda, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde bulunan Geleneksel El Sanatları Anasanat Dalında Tezli Yüksek Lisans programı açıklaması da kabul edildi.”  dedi.

Vali Şentürk’ün açıklamasından sonra Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya kısa bir açıklamada bulundu. Vali Necati Şentürk Ahi Evran’ın memleketine İslami ilimler fakültesinin kurulmamasının büyük bir eksiklik olduğunu ifade eden Vali Şentürk, şöyle konuştu:
“Civarda bulunan illerde ya İslami İlimler yada İlahiyat Fakültesi mevcut, Türkiye’de çok az ilde bu okullar yok. Bu illerden bir tanesi de Kırşehir, bu çok büyük bir eksiklikti. Ahi Evran’ın diyarında biz ciddi çalışmalar içerisinde olduk. Vatan hocanın da rektör seçilmesi bizim için ciddi bir şans oldu. Mesaileri ve gayretleri birleştirerek çalışmalar yaptık.”  diyerek konuşmasından hemen sonra Birim binalarının tamamlanması için görüşmelerine devam eden Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İslami İlimler Fakültesi ve Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun kurulmasında desteklerini esirgemeyen başka devlet büyüklere, sürecin başlamasını ve başbakanlık makamına kadar ulaşmasını sağlayan Kırşehir Valisi Necati Şentürk’e ve süreci yakından takip ederek destek veren Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’ya teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN