ALİ RIZA GÜNEY’İ ANMA ETKİNLİĞİNDE Kİ EKSİKLİKLER

27 Haziran 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
343 defa okundu.
ALİ RIZA GÜNEY’İ ANMA ETKİNLİĞİNDE Kİ EKSİKLİKLER

Ali Aydemir

Mucur’un yetiştirdiği önemli bir sanatçı, şair, yazar, araştırmacı, bestekar ve saz öğretmeni rahmetli Ali Rıza GüNEY’ i anma programını kısa adı KIYŞAD olan Kırşehir’li Yazarlar ve Şairler Derneği Yönetim Kurulu bir etkinlik düzenlemiştir.
25.06.2022 tarihinde saat 14.00 de Mucur Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda anlamlı bu program yapılmıştır. Bu programa Ali Rıza GÜNEY’ in Türk Halk Müziği Sanatçısı, Avrupa ödülü alan kızı Emel TAŞÇIOĞLU (GÜNEY) ve T.R.T. ritim saz sanatçısı Ertuğrul GÜNEY ‘de aileleriyle birlikte katılmışlardır.
Bu etkinliğin olacağını bir hayta önceden iki defa facebooktan katılımcıların resimleri ve isimleriyle birlikte tüm takipçilerime duyurmuştum. Watsap arkadaşlarıma pek çoğuna tek tek mesaj atmıştım. Etkinliğe katılımın az olmasının nedenlerini sıralamak isterim:

 • Dernek başkanlığınca Mucur’a gelindiğinde Mucur’da ki Kıyşad üyeleriyle görüşmeliydi. Ortak etkinlik yapacakların söylediler.Belediye ile görüşülüp plaket yapma sözü alınıp dönülmüş.
 • Etkinliğin olacağı gönderdiğim fotoğrafları kullanarak afişler yaptırılıp ilçenin değişik yerlerine asılmalıydı. Yapıp gönderseler bizler halkın görebileceği yerlere asardık. Belediye hoparlöründen defalarca duyurulabilinirdi.
 • Davetiye bastırılıp kurumlara,sivil toplun örgütlerine verilmeliydi. Yapılıp gönderilse bizler dağıtımı yapardık.
 • Dernek başkanlığınca defalarca siyasi şiirler okunmasın diye söylemesini etik bulmadım. Benim İyi Parti li olmam neden birilerini bu kadar rahatsız etmektedir? Neyin nerede okunacağını bilen şair, yazar, araştırmacı gazeteciyim.Dernek başkanının “Videolar gösterilsin. Sen anı okuma “demesini nasıl izah edeyim?Birilerinde talimat alınış olduğu ortadadır.
 • Kıyşad’ın kurucu üyesiyim. Üstelik yıllarca yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şu anda da denetim kurulu başkanıyım. Etkinliğe katılacakların isimlerini gönderdiklerinde benim ismimin yazılmadığını gördüm.Bana dernek başkanı “Ali Rıza GÜNEY’le yaşadığın anıları anlatacaksın demesi üzerine hazırlığımı yaptım.
 • Sunuculuk yapan kişinin gayri ciddi kıyafeti ve bana karşı amirane tavrı hiç de hoş değildi. Hem Ali Rıza GÜNEY hem de Emel TAŞÇIOĞLU için hazırlamış olduğum müzikli videoyu “bana böyle bir şey söylenmedi.O videoyu görmem gerekir. ” diyerek takındığı tavır saygısızlığın bir örneğidir.
 • Yıllarca programlara katıldım.Bu etkinlikleri ve toplantıları basında yayınladım. Programla ilgili çektiğim fotoğrafları sahiplerine ulaştırdım. Haddini, hududunu ve hukukunu bilmeyen kişilerle bu hizmetin yürütüleceğine inanmıyorum. Halk dürüstlük istiyor. Şovlarla nutuk çekenlere itibar etmiyor.
 • Belediye Başkanının programın başlaması gereken saatten yarım saat sonra gelmesi de uygun olmamıştır. Programa geç gelen Belediye Başkanı yanında Ak Parti ilçe başkanı olduğu halde ön koltukta bulunmama rağmen benimle tokalaşmadan geçtiler. Bu kinciliği daha önce bazı programlarda da yapmıştır.İyi Parti İlçe başkanı olduğun zamanlarda da beni dışlamıştır..
 • İlçe dışından gelen şairler, ozanlar, Güney Ailesi ve diğer misafirlere hiç olmazsa birer bardak çay verilebilirdi. Protokolün önünde ki sehpalara sular konulabilirdi.Program bittikten sonra başkan ve bazı bürokratlar Halk Eğitim Müdürünün odasına çay içmeye çıkmışlar. Dernek başkanıyla sohbet ettiğim bir sırada, Halk Eğitim Müdürünün çay içmeye dernek başkanını davet etmesi eski halk eğitim merkezi müdürü olarak da beni üzmüştür.Siyasetten, siyasetçiden korkanlar hedefe ulaşamazlar.
 • Kalabalık olmayışının etkilerinden biri de ilçede çok düğünün olmasıdır. Okulların tatil olması da kalabalık olmayışının sebeplerinden biridir. Belediye başkanı isteseydi o salona izleyici doldurabilirdi. Mucur Kaymakamı ile aylarca küs olan, Kaymakam’ın bulunduğu etkinliklere ve kutlamalara katılmayan bir başkan ne yapmak istiyor? Mucur kardeşlik istiyor. Huzur istiyor. Adalet istiyor.
  Mucur Halkı olarak bu tür etkinliklere ilginin yeterli olmadığını görüyoruz.Ali Rıza GÜNEY gibi değerli bir insanın anılarını, eserlerini yaşatmak başta eğitim camiası olmak üzere üzerimize düşen görevler olmalıdır.
  72 yaşındayım. Gücümün yettiğince Mucur’a, halkıma hizmet etmek çabasındayım.Haksızlıkları,yanlış işleri yazmak, duyurmak benim görevimdir.Takdir edilmeyen, saygı gösterilmeyen,istenmeyen bir yerde kalmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hem denetim kurulu başkanlığından, hem de dernek üyeliğinden ayrılıyorum.
  Ali Rıza GÜNEY ‘e Allah’tan rahmetler diliyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN