Her Geçen Gün Yok Oluyor

25 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
458 defa okundu.
Her Geçen Gün Yok Oluyor

İlimizde kalaycılık yapan Esnaflar, mesleklerinin giderek yok olduğunu söylüyor.

Her Geçen Gün Yok Oluyor

15-20  yıl öncesine kadar her evin mutfağında bulunan bakır kapların günümüzde süs eşyası olarak kullanıldığını ifade eden İlimiz Esnafları geçmişten günümüze süre gelen Kalaycılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu dile getiriyor.  Kalaycılık mesleğinin içinde bulunan ilimiz Esnafları, bu mesleği yaşatmaya çalışan son ustalar olduklarını kaydetti.

MESLEĞİ YAŞATMAYA ÇALIŞAN SON USTALAR

Kalaycılık mesleğinin son günlerini yaşadığını ifade eden Esnaflar, “Çok küçük yaşlarda çırak olarak başladığım bu mesleği bugünlere kadar getirdim. Ben bu mesleğe başladığımda ilimizde çok fazla kalay dükkânı vardı.  Eskiden ocağımızı yakıp kalay yapmaya başladığımızda insanlar sıraya girerdi. Günde 55-60  parça bakır kap kalaylardık. Hatta kalay yapmak için köylere giderdik ve 2-3 ay kaldığımız olurdu. Şimdi öyle değil. Haftada yâda 15 günde bir ocağımızı ancak yakıyoruz. Onda da 5-10 parça kalay ancak yapabiliyoruz”

TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞEN MESLEKLER ARASINDA

Mutfak eşyalarında bakırın yerini alüminyum, çelik ve teflon malzemelerin aldığını dile getiren Esnaflar, eskilerin vazgeçilmezi olan bakır kapların hurdaya verildiğini söyledi. Kalaycılık mesleği ile geçimini sağladığını vurgulayan Esnaflar, “yıllardır emek verdiğim bu meslek sayesinde çocuklarımı büyüttüm, evlendirdim ve bu meslekten emekli oldum. Severek yaptığım bu mesleğin teknolojiye yenildiğini ve giderek yok olduğunu görmek beni derinden yaralıyor, çok üzülüyorum”

“BU MESLEĞİN SÜRMESİNİ İSTİYORUZ”

Unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini gelecek nesillere aktaracak çırak bulamadıklarını söyleyen Esnaflar, Bakır mutfak eşyalarının kalaylanması sağlık açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Esnaflar, bakır kaplarda pişirilen yemeklerin oldukça lezzetli olduğunu da ifade etti.

NE KADAR SAĞLIKLI OLDUĞUNU BİLSELER ASLA VAZGEÇMEZLER

Günümüzde bazı evlerde birkaç tane de olsa bakır kap bulunduğunu dile getiren Esnaflar, “yıllardır kalaycılık yapıyoruz. Babalarımız ve dedelerimiz ile birlikte başladığımız bu meslekte bugünlere kadar geldik. İnsanlar bakır’ın ne kadar değerli ve sağlıklı olduğunu bilseler bakırdan asla vazgeçmezler. Teknoloji ürünleri emaye, teflon, seramik gibi ürünlerin çoğalması bakıra olan ilgiyi azalttı. Biz bu mesleğin sürmesini gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz. Fakat çırak bulamıyoruz. Bu mesleği öğrenmek için karın tokluğuna çalıştığım oldu.  Şimdi pis ve zahmetli bir iş olduğunu söylüyorlar iş beğenmiyorlar” diye konuştular.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On