Hallerimiz! Daha ne kadar salak olabiliriz?

25 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
575 defa okundu.
Hallerimiz!  Daha ne kadar salak olabiliriz?

 

Kırşehir İç Anadolu’nun makûs talihini ne hikmetse yenememiş 5 bin yıllık garip başlı bir şehir. Yıllara dayalı olarak 11 medeniyete ev sahipliği yapmış. Bir siyasetçinin akıl almaz anlayışı ile ilçe yapılmış. Kentsel sınırları küçültülmüş, ilçeleri elinden alınmış. Bu anlayış 64 yıl hiç hız kesmemiş. Kırıkkale il olmuş oraya da sınırlarından pay verilmiş. Aksaray İl yapılmış öyle. Ankara burnumuzun dibine inmiş ama siyasilerin akıl dışı siyasi manevraları ve çıkarlar içinde olmaları. Bunun için olsa gerek ki;  Ankara sınırlarına dokunulmamış. Bir garip şehir olmuş Kırşehir!

İktidar elinde bir anketle Kırşehir’e gelecek. Vereceğiniz cevaplar bu şehrin makûs talihini nasıl yener?

Yıllarca Kırşehir il idari sınırları, “Nevşehir İli” başlığı altında içinde İl Kadastro müdürlüğünce işlem gördü. Hiç kimse bu aymazlığı dur, bu nasıl yanlıştır demek yerine, sehven diye yutturmaya kalktılar. Kırşehir 1953 yılında İlçe yapılmış, yıl 2010 bu kartlar 57 yıl neden değiştirilmemiş? Bu akıl almaz aymazlığı gazetede yazdığımda dönemin valisi mümkün değil. Demişti. Ya sonra. “Sehven” olmuş. Dediler. 57 yıllık sehven ve utanmazlık. Bu nedir biliyor musunuz? Bu şehri bırakın bu kentin nüfuzsal yapısını adam yerine koymamaktır. Liyakati gördünüz mü?

Sürekli, göç verirken göç alan, farklı bir bakışla mülteci şehri. Kırşehir… Bunun içindir ki; ben yıllarca yazdım. “Kırşehir’in Cumhuriyetten alacağı var”… Ne hikmetse diğer kentler alacaklarını alırken, Cumhuriyet devamlı Kırşehir’den alıyor. Ya siyasetçi bu şehre güvenmiyor, ya da burada bizleri adamdan saymıyorlar. Bu şehrin ödediği verginin kaçta kaçı bu şehre devlet eliyle istihdama yönelik yatırım olarak geriye dönmüştür?

Bana hiç kimse, hastaneyi, okulları, adliye binasını kısaca devlet memurunun konforuna göre ayarlanmış koca, koca beton yığınlarını, içine döşenen lüks mefruşatlarını yatırım diye yutturamaz. Bu anlayış istihdam yaratmaz. Müteahhidin, yandaşın cebini şişirir. İhale takipçilerinin komisyonuna yarar. Aksini kimse söyleyemez. Hastane, Okul, devletin asli görevi. Devamlı yalan söyleyen, mütemadiyen oyalayan siyasilerin varlığı bu şehre hâkim. Bir şehrin öncelikleri olur… Var mı? Hem var. Hem yok. Bir şehrin planlanmış acil eylem planları olur. Ya bu şehrin bürokratları basiretsiz, ya da elleri kolları siyasi anlayışla bağlı. Bu umursamazlığın başka bir tanımı olabilir mi?

Kırşehir’de SGK binası, bu şehrin insanına nerede hizmet veriyor? Şehir merkezine uzaklığı ne kadar? Maksadınız minibüsçülere para kazandırmak veya yandaş bir müteahhit aramaksa, önce gidin cebinde 5 kuruş parası olmadan o binaya yağmurda, sıcakta, soğukta yayan gelen o yaşlı, hasta insanların haline bir bakın. Allah’tan korkmadığınızı biliyorum. İnsan olan kuldan utanır. Bu utanma duygusu kimlerde var? Böyle dağınık ve dağıtılmış, her biri bir yerde bir yerel idare?  Beyler neyin peşinde?  Kırşehir valiliğine tavsiyem, valilik birimlerinin üzerine işaretlendiği bir il merkez haritası bastırması. Dağıtması.

Önce görevinizin ne olduğunu, hangi amaçla o görevi üstlendiğinizi ve sorumluluklarınızı bileceksiniz. Seçilmiş veya atanmış olmak, şahsi çıkarların önünü açar. Dediğim dedik, çaldığım düdük… Ya da ben yaptım oldu! Kuralı ne kadar etiktir? Bu sorgulanır. Görevi savsaklamak, adam sendecilik vazife ahlakı olabilir mi? Bu şehir bir imamın Hastanede müdür, tercüman, bir çaycının müdür muavini olduğunu da gördü. Liyakat ve kent yönetimi bumudur?

Eski valilik binası önünde bulunan Atatürk anıtı pislik ve mezbelelik içinde dururken, Atatürkçü olmak! Bu anıt yeni valilik binası önüne neden alınmaz? Bu anlayış kirli bir doktrinin mantığı olabilir mi? Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı dahi birilerini rahatsız ediyorsa ki; ediyor… Atatürkçülüğünüz sorgulanır elbette.

Kırşehir bir demiryolu rüyasına yatırıldı, aradan geçen süre 15 yıl. Bu yalanı bir kenara iterseniz, yıllar önce Kırşehir Havaalanını Nevşehir’e kaptırdı. Kırşehir’e ikiz ağıl yolu üzerinde Havaalanı için ayrılan 12 bin dönümlük alan daha birkaç yıl önce yağmalanmanın eşiğine getirildi. Bu yağmayı açığa çıkardığımda bugün Milletvekili olan, o günün AKP il Başkanı olan Salih Çetinkaya beni telefonla arayarak; “biz oraya parselleyip cevizlik yapıp, yoksullara dağıtacağız”… Demişti. O dönemde bu işin aktörleri olarak Muzaffer Aslan, Salih Çatinkaya ve Abdullah Çalışkanın isimleri öne çıkıyordu.

Havaalanı için ayrılan bu alan planlamadan çıkartılıyor, ardından meraya dönüştürülüyor ve daha sonra mera vasfını yitirmiştir raporuyla Milli Emlake devrediliyor. Ya sonra. Elbette ki talepler doğrultusunda belki de satılacak. Tıpkı diğerleri gibi. Kelepir fiyata. Kapanın elinde kalacaktır. Kırşehir sadece nasıl olsak da kurtulsak çabaları içinde debelenip gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Başbakanlık döneminde) “İç Anadolu’da Uluslar arası havaalanına ihtiyaç var”… Demişti. Hatırladınız mı? Cumhurbaşkanının karşısına akılcı bir projeyle neden çıkmadınız. Bizim önceliğimiz var diyemiyorsunuz? Ben bu şehrin milletvekillerinin elinde akılcı, kalıcı bir projenin olmamasına bağlıyorum. Başka nedeni olamaz.

Şimdi bu bölgeye Cezaevi yapacaklar. Zaten çevresi Hayvan mandıraları ve endüstriyel hayvancılığa açıldı. Farklı bir şekilde bu şehre istihdam yaratacak yapılandırma yerini talana ya da devletin tekeline verilerek yok ediliyor. Terörüyle, suçlularıyla ve de borçlarıyla ne kadar zengin ülke. Yiyenler, içenler ve içine edenler.

Neden Havaalanı! Daha birkaç gün önce AKP Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bayburt Salyazı Hava alanı inşasının temelini attı. Bize mütemadiyen yutturulan yalan, Kapadokya Havaalanı. Kırşehir insanının çağın ulaşım aracını kullanma hakkı binlerce yalanla böyle askıya alınıyor. Kırşehir/ Nevşehir Havaalanı yolu 44 Km’ye düşürülecekti! Ne oldu… Kocabey Kavaklığı durağanlıktan Milli Park yolunda hazırlanacaktı… Ne oldu? Kırşehir’e hızlı tren geliyordu! Ne oldu… Kaman ilçesine çevre yolu yapan anlayış, nedense Kırşehir’e bu konuda uzak duruyor. Kimseden tık ses yok. Neden bu anlayış kent merkezine reva görülüyor.

Kırşehir’de onlarca başarıya imza atan AEÜ yolu mezbelelik. Yol yok. Transit geçen onlarca yüksek tonajlı araçlar artık şehir merkezi olmuş bir yolu kullanıyorlar. Sizler kendinize yakışanı yapıyorsanız diyecek söz yok.

2004 yılında Turizm alanı ilan edilen Hirfanlı sahil bandı endüstriyel hayvancılığın alanı yapıldı. Hiçbir önceliği olmayan Boztepe ilçesine yol önceliği verildi. Alakasız olmasına rağmen bölgeden 5 bin ağaç kesildi. Ağaçlar bilinmeyen bir yerde imha edildi. Şikâyetçi olduk, yargıdan tek bir cevap yok. Bu mantığı çözen var mı?

Bayburt kaç yıllık bir yerleşim merkezi. Kırşehir kaç yıllık yerleşim merkezi. Onların vekillerimi dişli, bizimkiler mi yavaş. Bizleri Ankara, Kayseri, Nevşehir Havaalanlarına mahkûm edenler. Kırşehir’de Havaalanı için ayrılmış 12 bin dönümlük Havaalanı arazisi nasıl planlıyorlar. Hiç düşündünüz mü? Yakında bu yağmayı da göreceksiniz. Çünkü bu alan yağmaya hazırlanıyor.

Bayburt’un etrafındaki havaalanlarını sayayım mı, Erzurum, Erzincan, Rize, Trabzon… Bayburt 1927 yılından, 1989 yılına kadar Erzurum’a bağlı ilçe iken 1989’da il yapılıyor. Bayburt’un havaalanlarına uzaklığını merak ediyorsanız açın ve bakın.  Bir yerde Kırşehir 5 bin yıllık geçmişe sahip bir il. Diğer yanda Bayburt. Bizlere yalanı dayatan anlayışa lütfen sorun. Bu şehrin vergilerini nerede kullanıyorsunuz? Bayburt Havaalanı 2020 yılında açılacak. Bu şehirde kimlerin yüzü kızarır, ya da utanır! Gülmek bile istemiyorum.

Büyükler böyle karar vermiş lafı, bana aptal yerine konulmakla eşdeğer. İş yapmayan, sadece maaş alan vekile ihtiyacınız varsa sizler bilirsiniz. Bunun içindir ki; daha ne kadar salak olabiliriz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com