GERÇEKTEN ‘’İYİ’’ MİSİNİZ?

2 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
887 defa okundu.
GERÇEKTEN ‘’İYİ’’ MİSİNİZ?

GERÇEKTEN ‘’İYİ’’ MİSİNİZ?

Şu ‘’nasılsınız?’’ sorusu kadar saçma bir soru yok.

İnsan nasıl bir durumda olduğunu ayrıntılarıyla gerçek anlamda tarif etmeye kalksa birkaç bölümlük belgesel çıkar.

Hele her sorana da izaha kalkışırsa vay hâline… Onun için olsa gerek ‘’iyiyim’’ deyip geçiştiriyoruz her gün onlarca duyduğumuz ‘’nasılsın?’’ sorusunu.

Türkiye’de yaşayıp da can-ı gönülden ‘’iyiyim’’ diyebilecek bir tek insan varsa şahsen ben onun akıl sağlığından şüphe ederim… 30 yılda terörde 50 bin insanını kaybetmiş bir ülkenin vatandaşı gerçekten iyi olabilir mi?

Trafikte her yıl 5 bin insanı, iş kazalarında 3 bin canı yitirip de ‘’iyi’’ olmak mümkün mü?

Yılda en az bin kadın töre, gelenek ‘’namus’’ adına kurban giderken, onlarca çocuk, kadın tacize maruz kalırken, hiçbir şey olmamış gibi ‘’iyiyim’’ deyip geçmek, iki yüzlülük veya duyarsızlık değilse en azından kendini kandıran bir yalancılıktır…

 ‘’İyi’’ olmak için ‘’iyiyim’’ demek yetmez, hatta “İyi Partili” olmak bile yetmez.

Eğer mesele sadece fiziki olarak, yani sağlık açısından sorulan bir ‘’nasılsın?’’ sorusuysa o ayrı… Örneğin bana sorsanız “brokoli” gibiyim. Sağlıklıyım fakat ‘’heç dadım-duzum’’ yok…

Kuru üzümle, pekmezle karaciğerimi, Boztepe çöreğiyle midemi, Kervansaray’da esen bozkır rüzgârıyla akciğerimi, Seyfe’nin allı turnalarıyla gözlerimi, Neşet’in ‘’Ah yalan dünya’’sıyla kulaklarımı besliyor olsam da yüreğim Akbayır sırtlarındaki bira şişesi kırıklarıyla dolu gibi, sallandıkça kanıyor, ığrandıkça acıyor.

Başlık parası için köyün ağasına kuma gitmeye zorlanan zavallı kız gibi bekleyen “şeker fabrikası”na benziyor ruh hâlim…

Babama mı kızsam, ağaya mı bilemiyorum. ‘’Memleketin nankör evlatları’’na kahrediyorum, o kadar…

“Ankara Caddesi’nin kaldırımları” gibi “moral”im…

3 yıldır yazın toz-toprak, kışın yağmur-çamur içinde debelenen vatandaş gibi kızgın,

işleri kesat çarşı esnafı gibi işleri borçlu, evden işe gitmek için arabasıyla tüm şehri tavaf etmek zorunda kalan memur, öğretmen gibi öfkeliyim şu sıralar.

Partili avukatların sözde mülakatlarla savcı-hâkim yapılmasına adalet kavramım isyan ederken, binlerce lira borçlanıp aldığım televizyonu her açışımda aynı yüzle karşılaşmak, psikolojimi alt-üst ediyor resmen.

Ülkenin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e sabah akşam küfredilen, kadınları sahneden indirilen, saçma sapan fetvalarla sapık düşünceler yayılan, yazarı çizeri uydurma bahanelerle içeri tıkılan bir ortamda ‘’iyi’’ olmak için “vicdanını kiraya vermiş” olmak lâzım.

Köylünün ürettiği 3-5 yumurtada ‘’mühür yok’’ diye ceza yazılırken milyonlarca insanın iradesini hiçe sayılmasına kılıf olarak ‘’mühürsüz oyların geçerli sayılması’’ için kanun çıkartılması, hiç ağrınıza gitmiyor mu? İnsanın aklıyla alay edilircesine çok sonraları yapılacak seçimlerin daha şimdiden sonuçlarının belli olması, hepimizin konu mankeni yerine

konmasından başka nedir ki?.. Bizi resmen “Çiftlikbank’a para kaptıran”, sığır yerine koyuyorlar.

“Kırşehir Belediyesi” kadar olmasa da gırtlağımıza kadar “borç” batağında olmamız da ayrı bir dert.

“Yüzde 3’lük” maaş artışlarıyla reelde yüzde 20’lerin üzerindeki enflasyona karşı direnmeye çalışmak; dilenci Suriyeliler’i görünce de hâlimize şükretmek, daha da ötesi bunu reva görenleri hâlâ el üstünde tutmaya çalışmak, sözcüğün tam anlamıyla “cellâdına âşık olmak” olsa gerek.

Rahmetli ozan Ahmed Arif, iç sıkıntıları şikayetiyle doktora gider. Doktor ‘’Hiç heyecanlanmayacaksın, üzülmeyeceksin, sinirlenmeyeceksin’’ der… Ahmed Arif, doktoru şöyle bir süzüp ‘’Ben davar mıyım lo’’ der…

“Davar” değiliz elbet. Ülkenin, vatandaşın, insanlığın dertleriyle üzülecek, sıkıntılarıyla kederlenecek, birlikte çözüm arayacağız. Kızacağız, öfkeleneceğiz, hesap soracağız.

 ‘’İyi’’ olmak için küçük hesaplardan arınıp, kimliğimizi, kişiliğimizi, onurumuzu gözeteceğiz… Ancak öyle iyi oluruz.

Neyse meraklanmayın, ben iyiyim, iyiyim.

Siz nasılsınız, iyi misiniz?

MUSTAFA KUZEY

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN