EV ALIRKEN DİKKAT EDİN

7 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
390 defa okundu.
EV ALIRKEN DİKKAT EDİN

s-9c9c56ad26effc80fdc9f6a04c4819b20ae4df86İskan olmayan evlerde elektrik, su, doğalgaz, abonelikleri yapılmıyor.

Kırşehir 40Arena Gazetesi olarak emlakçılarla yaptığımız röportajda ev alacak kişilere emlakçılar uyarılarda bulundu. Emlakçılar ev alacak kişilere:  “ Emlakta satış başvuruları için ilk önce belediyeden emlak beyan değerini alıp onunla işlem yapılmalı. Tapuya giderken yanınızda resim ve kimlik olmalıdır.Alan kişinin ve satıcının orda olması gerekmektedir. Tapuda emlak beyan değeri üzerinden vergilendirme yapılır. Bu vergi % 2’si alan kişiye %2’si satan kişiye dahil olarak toplamda %4 oranında oluyor.

Konut projesine başvurmak için ilk önce binanın kat mülkiyet tapusu olmak zorundadır. Kat mülkiyet tapusu yoksa kat irtifak tapusu olmalı.  Kat Mülkiyet Tapusu ya da Kat irtifak tapusuyla birlikte bankaya başvurmaları gerekiyor. Başvurduktan sonra alıcı kişinin maaşı ve çekeceği kredi miktarı önemli. Bankalar tarafından konuta belirlenen miktarın %75’i kredi olarak ödeniyor. Mesela alınacak eve 100.000 değer biçilirse 75.000’ni banka ödüyor. Geri kalan kısmını evi alacak kişinin nakit olarak ödemesi gerekiyor. Yani bankalar tamamını ödemiyor.

Projelerde fiyat ödeme süresi tamamen mütaitle ilişkilere bağlı. Bir kısmı proje başlamadan önce de verilebilir, proje başladıktan sonrada verilebilir, projenin yarısında da verilebilir veya proje bittikten sonra da verilebilir.

Satış fiyatlarında bu sene çok fazla artış olmadı. Dövizin etkilediği oldu sadece. Tabi belli bölgeler zaten tercih elden bölgeler. Buraların fiyatları yüksek ama genel olarak bir artış olmadı.

En çok satış yapılan bölgelerimiz Medrese Mahallesi, Aşıkpaşa Mahallesi Kent Park dediğimiz bölge, Kayabaşı Mahallesi.  Buraların tercih edilmesinin sebebi merkeze yakın olması, alışveriş alanlarına yakın olması, okullara yakın olması. En önemli etken de çocuklardan dolayı okullar oluyor.

Kredi yapılandırma ücreti normalde yasal bir durum değil fakat bankalar bu ücreti alıyorlar.

Konutlarda trampa işlemi eski konutları verip yeni konut alma işlemidir.  Bazı ev sahipleri eski evini verip yeni yapılan ev ile değiştiriyorlar. Bu mütaitle ilgili bir durum. Doğal olarak eski daire tabi daha ucuz oluyor. Yeni daireler daha yüksek oluyor. Onun arasındaki fark tespit edilip üstüne ödeme yapılarak oluyor.

Evi alıp satanların özellikle kat mülkiyeti ve iskân sorununa dikkat etmelerini önemle rica ediyoruz. Herkesten gayrimenkul almasınlar. Bu işte ehli olan insanlardan alsınlar. Çünkü bazen olumsuz şeyler duyuyoruz. Paralarını kaptırabiliyorlar. Sıkıntı yaşayabiliyorlar. Genelde biri tarafından tavsiye edilen dürüst insanlardan alsınlar. İskan sorununa özellikle dikkat etsinler. Çünkü evi alıyorlar ama aldıktan sonra yerleşemiyorlar. İskân olmadığı için elektrik, su, doğalgaz, aboneliklerini yapamıyorlar. Öyle olunca da baya büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Sıkıntılı mütait pozisyonları oluyor onlara da dikkat etmeleri gerek.” İfadelerini kullandılar.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN