Etkili Problem Çözümünde “Mazeret Yok” Şifresi

25 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1055 defa okundu.

mustafa kılınç resim

Yaşamda hiç yeni bir takım elbise veya yeni bir araba satın aldığınız ve sonra onu her yerde görmeye başladığınız oldu mu? Elbette… O her zaman etrafınızdaydı. Niçin şimdiye kadar onu fark etmediniz?

Çok basit, beyninizin bir kısmı hayatta kalmanız ve başarmanız için gerekli olanlar hariç bütün bilgileri eleyip değerlendirmekten sorumludur. Beyninizin bu bölümünün, rüyalarınızı gerçekleştirmenize bu kadar yardım etmesi asla fark edilmez ya da bu kısım hiç kullanılmaz. Çünkü siz hedeflerinizi tam olarak açık, net bir şekilde tanımlamamışsınızdır ya da beyninize NEYİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ÖĞRETMEMİŞSİNİZDİR.

Oysaki bunu bir kez yapsanız hareket sistemini tetiklemiş olacaksınız. Zihnimizin bu kısmı mıknatıs gibi olur ve hedeflerinizi daha çabuk başarmanızı sağlar. Bilgileri çözümleri kendine doğru çeker. Bu bir güçtür. Bunu isteyen herkes yapabilir.

Siyasi koçluk programımda (bireysel-kurumsal) liderlik yolculuğuna çıkmış kişilere kendi içsel dünyalarında var olan ancak farkında bile olmadıkları “Nörolojik düğme”leri nasıl harekete geçireceklerini öğretiyorum. Programlıyorum. Sonuçlarını yaşamaya başladıklarında kendi gözlerine, yaşadıklarına, olanlara, akıllarına gelen çözümlere, yeni fikirlere şaşırıp kalıyorlar. Geçen yıllarına “Keşke”lerine başlıyorlar. ‘Keşke bunu daha önce öğrenseydim’ diyenler, ‘bu ben miyim’ diyenler ve ‘kendimi yeniden buldum’ diyenlerle dolu bir program süreci geçiriyorum. Tüm bunlar karşısında, yardımcı olabilmenin hazzını yaşamak çok büyük keyif almamı sağlıyor. Bu hepimiz için, ülkemiz için, toplum için, halk için, bireyler için en iyisi!

Mazeretsiz problem çözmeyi iki beyin perspektifini kullanarak şifrelendireceğiz.

Mantıklı, çözümcü beyin ile Sezgisel, yaratıcı beyin… Bunların her biri hızla değişen bir ortamda ve güçlü rekabetle karşı karşıya olduğunda karmaşık problemler için gerekli olan bütüncül yaklaşıma katkıda bulunur.

Problem çözme süreci iki aşamadan oluşur:

  1. Problem Tanımlama: Hazırlık aşaması, etiketleme, analiz
  2. Karar Verme: Değerlendirme, eylem

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN