E TİPİ CEZAEVİ ÜNİVERSİTENİN KARŞISINDA OLMAMALI (2)

25 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1626 defa okundu.
E TİPİ CEZAEVİ ÜNİVERSİTENİN  KARŞISINDA OLMAMALI (2)

DSC_3607Kamuoyunda sıkça söylenen Üniversitenin karşısında cezaevi olur mu söylemini yıkmak için  Sivil Toplum Kuruluşlarına şehrin yöneticilerine, milletvekillerine bir  nebze de olsa cezaevi arazisinin üniversiteye bağışlanmasına öncliük etmek için bu yazının devamını getiriyoruz.

Sayın Yanık Biz Üniversite olarak zaman zaman Milletvekili Mikail Arslan Salih Çetinkaya ile Belediye Başkanı yaşar bahçeci Vali Necati şentürk ile zaman zaman bu konuyu dile getirdik ama tam manasıyla görüşemedik ama ilerleyen günlerde tekrar göndeme gelmesi için konuşulacağından emin olabilirsiniz dedi.

 

Kırşehir il merkezinde bulunan ve Bağbaşı mahallesinde yer alan E-Tipi Kapalı Cezaevi neden kapanmıyor
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında Kırşehir’deki gezilerinde, Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederken, burada Kırşehir TSO Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun E-Tipi Kapalı cezaevinin durumunu sorması üzerine Bakan Bozdağ, açıklama yapmıştı..
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kırşehir’in merkezinde bulunan E-Tipi Kapalı Cezaevi’nin taşınması konusunda Kırşehir de milletvekilleri Aslan ve Çalışkan ile Belediye başkanı Bahçeci ile görüştüğünü ifade etti.
Bakan Bekir Bozdağ, “Aslında cezaevleriyle ilgili bir çalışma söz konusu değildi fakat Belediye Başkanlığı ziyaretinde milletvekilleri ve belediye başkanı içerisinde bulunan durumdan bahsetti. Görüşmelerimiz neticesinde, yer temini yapılması ile,

Cezaevini taşırız. Ardından eski cezaevi alanını şehrimizin kullanımına açarız. Biz gerekenleri yapacağız” denilmişti.Siyaset bu kadar çabuk unutulmamalı siyasetçi sözünde durmalı Rahmetli Cumhurbaşkanı Sülayman Demirelin Dün Dündür Sözünün geçerliliğini yitirmesi gerekir. Yozgatlı Sayın Bekir Bozdağ Hemşehrimiz sayılır tekrar adalet Bakanı Biz istesek isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara desek.Konuşanılları hatırlatsak olmazmı hocam dedim.Arsalarının değerini ve m2 olarakda Üniversitemize 50 yıl yetecek kadar bir alan açılmış olur dedik.şu an Üniversitenin 2700 m2 arsası var 71750 m2 de Ceza evinin arsası katılmış olsa Kırşehire Büyük bir alan olmuş olur dedi.

Rektör Adayı Prof.Dr. Vatan KARAKAYA kimdir?

Prof.Dr. Vatan Karakaya, Malatya doğumlu ve yaşamının bir bölümünü (Lise eğitimi :1987-1990) Kırşehir’de geçirmiş bir bilim insanıdır. Akademik yaşamı, 1994 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde başlamıştır. Matematik alanında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini burada tamamladıktan sonra (1994-2003) Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamış; Adıyaman Üniversitesinde Doçent, Yıldız Teknik Üniversitesinde ise Doçent ve Profesör unvanlarıyla görev yapmıştır. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Vatan Karakaya, evli ve üç çocuk babasıdır.Rektörlük seçimlerine  Kırşehir’e Gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2015 Yılında ataması yapılarak Rektörlük görevine başlamıştır.

 

CEZA İNFAZ KURUMU:

Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, iç ve dış güvenlik görevlileri bulunan, firara karşı teknik, mekanik, elektronik ve fizikî engellerle donatılmış, oda ve koridor kapıları kapalı tutulan, ancak mevzuatın belirttiği hâllerde aynı oda dışındaki hükümlü ve tutuklular  arasında ve dış çevre ile temasın olanaklı bulunduğu, yeterli düzeyde güvenlik sağlanmış ve hükümlü ve tutuklunun ihtiyaçlarına göre bireysel, grup hâlinde veya toplu olarak iyileştirme yöntemlerinin uygulanabildiği  bir kurumdur.Ceza İnfaz Kurumu 71.750 m² yerleşke alanı üzerinde 10.010 m² kapalı alana  inşaa edilerek 21/12/1982 yılında  hizmete açılmıştır. 516 kişi kapasiteli olup şehir merkezine 3 km uzaklıktaHÜKÜMLÜ  VE TUTUKLU  ODA KAPASİTESİ

Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutukluların yaşam alanı olarak 54 oda mevcuttur. 54 odadan;
1-6 adet 4 kişilik
2-18 adet 6 kişilik
3-6 adet 8 kişilik
4-4 adet 10 kişilik
5-8 adet 12 kişilik
6-6 adet 14 kişilik
7-4 adet 18 kişilik
8-2 adet 22 kişilik olmak üzere 516 kişilik kapasiteye sahiptir.

Ayrıca;
10 adet disiplin hücre odası ile 10 adet müşahede odası bulunmaktadır.

Ayrıca Kırşehir Cumhuriyet Baş savcımız Hasan Bilgine ziyaret ettiğimde bu taşınma konusunu sorduğumuzda bu konu kendilerini ilgilendirmediğini adalet bakanlığı ve siyasi iradenin yapabileceğini kaydettiler.Fakat Kırşehir’in gelişmesini okenomik ve sosyal yapısını ilgilendirecek çok önemli görüşlerini paylaştı.Siz değerli okuyucularımıza gelecek yazımızda paylaşacağız.Bizler 40 arena Gazetesi olarsak bu Ceza evinin Üniversitenin yanı başında olması çok rahatsız edici bir durum çünkü Üniversite ile ceza evi yan yana olmamalı.Biri Eğitim yuvası biri suçlular yuvası.40 Arena gazetesi olarak buradan Şehrin yöneticilerine siyasilere tüm sivil toplum kurulşuşlarına sesleniyoruz bu ceza evi buradan taşınmalı arsasının üniversiteye mutlaka verilmelidir onun için bu çağrımıza ses verilmesini önemle rica ediyoruz.Rektör Prf.Dr. vatan Kavan teşekkür edip başka bir gün başka bir konuyu görüşmek için ayrıldık.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN